Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

33. týden těhotenství

Máslová dýně zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako máslová dýně.

Příznaky těhotenství v 33. týdnu:

Nespavost, silné pohyby plodu, křečové žíly, bolest břicha, změna nehtů, dušnost, nemotornost, zapomnětlivost, výtok mleziva, Braxton-Hicksovy kontrakce.

NESPAVOST

Nemůžete v noci spát? Nic neobvyklého. Nespavostí ve třetím trimestru trpí každá 3. žena. 

Může to být také ze strachu z porodu. Vaše tělo ale potřebuje odpočinek, takže žádné stresování!

Snažte se před spaním už moc nejíst a nepít. Po 9. hodině večerní byste už neměla koukat do počítače nebo mobilu a svítit pouze mírným světlem. Vyzkoušet můžete teplou koupel nebo masáž od partnera. 

Tu si určitě zasloužíte! Pokud se vám spánek stále vyhýbá, přečtěte si knihu nebo poslouchejte hudbu. Jediná pozitivní stránka nespavosti je, že budete mít trénink, než vás donutí nespat vaše miminko. 

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 8. měsíci. Miminko přijde na svět za 7 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Čím blíže jste termínu porodu, tím více rostou problémy. Děloha tlačí na vnitřní orgány, takže se vám může špatně dýchat, pálí vás žáha, potřebujete stále čůrat nebo máte hemoroidy. Nohy jsou oteklé, ale přes břicho si na ně nejspíš stejně nevidíte. Zvednout se ze židle vám dělá daleko větší problémy a ta bolest ve spodní části zad ani nemluvě. Nebo to jsou poslíčci? Když si chcete odpočinout tak pouze v poloze na boku, protože leh na zádech vám ihned zvedne žaludek. 

Vývoj miminka

Miminko nyní měří okolo měří 43 cm a váží cca 1900 g. Za dalších 7 týdnů může přibrat i dvojnásobek své nynější váhy. Hladina plodové vody už se začíná zvyšovat na maximální objem – to je důvod, proč můžete některé kopání cítit hodně silně. Váš plod se začíná chovat daleko víc jako dítě – oči zavírá během spánku a otvírá, když se probudí. Díky průniku světla do dělohy začíná rozlišovat den a noc.

Další dobrá zpráva! Miminko má svůj vlastní imunitní systém. Protilátky získává od vás a pomohou mu bránit se choroboplodným zárodkům po příchodu na svět. Další várku protilátek bude dostávat z mleziva, než se vám v mléčných žlázách vytvoří mateřské mléko.   

Tip na tento týden:

PŘÍPRAVA NA KOJENÍ

Výhody mateřského mléka jsou naprosto nenahraditelné! Ať se jedná o ty zdravotní, výživové, imunologické, vývojové, psychologické, sociální tak i ekonomické. 

Pokud máte v plánu po porodu miminko kojit, měla byste již před porodem absolvovat alespoň základní přípravu. Navštěvovat můžete i kurz, jak úspěšně zvládnout nakojit své miminko.

Možná si říkáte, co bych se měla učit, vždyť kojení je přirozená věc a hned budu vědět jak na to. Ano, můžete kojení na jedničku zvládnout bez přípravy nebo, můžete absolvovat kurz a s kojením nebudete mít nejmenší problém. 

A s čím je důležité se seznámit? Technika kojení, správného přikládání a sání – při špatné technice můžete mít velmi bolestivé a poškozené bradavky, může se vám snížit tvorba mléka, vytvořit otok nebo zánět. Celkově bude vaše miminko neprospívající a nespokojené, stejně tak i vy.

Preventivně si vždy po kojení rozetřete kapku mateřského mléka na bradavce. Pokud máte bolestivé bradavky a trhlinky, použijte pravidelně vždy po kojení ochrannou mast – tu si raději vezměte s sebou už do porodnice.

DOPLŇTE VÁPNÍK A VITAMÍN D

Mějte ale na paměti, že při vynechání mléčných výrobků nepřijímáte ani vitamín D, pokud tedy není léto a máte jeho příjem zajištěn díky slunečnímu záření. Hledejte tedy výrobky jak s vápníkem, tak s vitamínem D a podívejte se, zda vaše prenatální vitamíny obsahují obě tyto důležité mikroživiny.

 

Připravte se na kojení: