Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

5. týden těhotenství

semínka sezamu na stole zdroj: Shutterstock

Vaše miminko je velké jako sezamové semínko.

Příznaky těhotenství v 5. týdnu

Pálení žáhy, únava, nevolnost, chuť a averze k jídlu, nadměrné slinění.

PÁLENÍ ŽÁHY

Šance, že se během následujících devíti měsíců obejdete bez pálení žáhy, je asi nulová. Je to proto, že hormony mohou zpomalovat trávení a uvolňovat svěrač mezi jícnem a žaludkem. V důsledku toho pak dochází k vyššímu úniku žaludečních šťáv do jícnu a vzniká pálivá bolest v hrudní a krční oblasti. Ve třetím trimestru pak může růst miminka v děloze způsobovat tlak na žaludek.

Příznaky můžete minimalizovat hned několika kroky. Vyhněte se kořeněným a mastným jídlům a všeobecně pokrmům, které překyselují žaludek. To může být i černá káva, dopřejte si tak k snídani raději kapučíno nebo jinou alternativu s mlékem. Určitě byste se měla vyhnout většímu množství kávy, a to nejen kvůli pálení žáhy ale i močopudnosti. Jeden šálek denně by však neměl představovat riziko, ani co se množství kofeinu týče.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste ve 2. měsíci. Miminko přijde na svět za 35 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Exploze hormonů? Pokud se právě potvrdilo, že jste v očekávání, spustí se vlna ohromné radosti, která se bude střídat s pocitem strachu, jako kdybyste byla na horské dráze. 

Během 5. týdne se ve vašem těle kumulují těhotenské hormony, které vám budou způsobovat fyzické i psychické změny. 

Požadovaná hladina progesteronu a hCG je ovlivňována hormonem estrogenem. Hormon hCG podporuje žluté tělísko, než tento úkol převezme placenta. 

Hormon progesteron navozuje vývoj mléčné žlázy, tlumí předčasné kontrakce dělohy a udržuje funkci placenty. Tyto hormonální změny a výkyvy nálad vás budou provázet celé těhotenství, tak na to partnera připravte při společném oslavování pozitivního testu.

Vývoj miminka

Jako první se u miminka vyvíjí oběhová soustava, včetně hlavního orgánu – srdce, které můžete slyšet bít na vašem prvním ultrazvuku okolo 7. týdne těhotenství.  Srdce miminka je nyní tvořeno dvěma malými kanály – srdečními trubicemi. Po spojení těchto trubic vznikne plně funkční srdce. 

V tomto týdnu vznikají také další orgány, včetně neurální trubice. Ta představuje základ budoucí centrální nervové soustavy, především míchy.   

Objednejte se k lékaři

Tento týden se měla dostavit vaše menstruace. Jeden z prvních znaků, který vás rozhodně nenechá klidnou, ať už těhotenství plánujete nebo ne. Pravý čas na to si udělat těhotenský test. 

Hladina hormonu hCG je dostatečně vysoká na to, abyste se mohla začít radovat z pozitivního výsledku i na běžném těhotenském testu. 

I přesto, že většina z nich je dnes už téměř stoprocentní, i tak může být výsledek vyjít jako negativní. Než budete panikařit, zkuste test zopakovat za dva až tři dny z první ranní moči.   

Kontaktujte svého gynekologa a domluvte se na prenatální prohlídce, aby mohl vaši graviditu potvrdit. Nezoufejte, pokud musíte čekat, než budete tuto radostnou zprávu mít potvrzenou. 

Někteří lékaři čekají až do 6. - 8. týdne těhotenství, a to hlavně z důvodu již aktivní srdeční činnosti vašeho miminka. Ideálně byste tedy lékaře měla navštívit nejpozději do 3. týdne od doby, co jste nedostala menstruaci.

Na co se připravit při návštěvě lékaře?

Vašeho gynekologa bude zajímat vaše zdravotní historie, životní styl, datum poslední menstruace, prodiskutujete vyšetření, která vás čekají a možnosti porodu. Na každé prohlídce vám změří tlak, dle potřeby odeberou krev pro stanovení krevní skupiny, krevního obrazu a vyloučení nemocí jako je syfilis nebo HIV. 

Doktor vás zváží, vyšetří vzorek moči a pohmatem vyšetří tuhost děložního čípku, velikost a uložení dělohy, stav vnitřních a vnějších orgánů. Ultrazvukové vyšetření se provádí na začátku těhotenství na jeho potvrzení. Zjišťuje se poloha a uhnízdění vajíčka v děloze a délka gravidity.

Nevíte, zda může sex ublížit vašemu dítěti? Zda můžete pít kávu, a jakým potravinám se vyhnout? Nebojte se zeptat na všechno, co vás nenechá spát. Klidně si doma připravte seznam a otázky vychrlte už na první prohlídce. Hloupé otázky neexistují!

Tip na tento týden:

ZUBNÍ HYGIENA

Během těhotenství mohou díky hormonálním změnám více krvácet dásně, jelikož je zvýšen přívod krve, vše se ale odvíjí od toho, jak jste se o zuby starala před otěhotněním. Vědecké výzkumy neprokázaly, že by měla gravidita způsobovat vyšší výskyt kazů, lámavost nebo dokonce vypadávání zubů. 

Možné změny chutí a vyšší příjem sladkostí – ano na sladké budete mít chuť daleko víc, může snížit pH v ústech a kyselé prostředí více dráždí zubní sklovinu a dásně, ale při správné hygieně nehrozí zhoršení stavu zubů.

Pokud pravidelně navštěvujete zubního lékaře a nemáte zánět v ústech, nemusíte se ničeho obávat. Podstatné je, abyste o své zuby pečovala minimálně stejně jako před těhotenstvím, ne-li více. Zuby byste si měla čistit dvakrát denně a jednou denně mezizubní prostory. 

Pokud vás trápí nevolnost, vypláchněte si po každém zvracení ústa pouze vodou, zuby si vyčistěte až po delší době, mechanické čištění by mohlo poškodit zubní sklovinu. I tak byste měla během těhotenství navštívit svého zubaře alespoň dvakrát. Dentální hygiena je v těhotenství také doporučována, většina pojišťoven na ni dokonce přispívá.