Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

8. týden těhotenství

Maliny zdroj: Pexels.com

Vaše miminko je velké jako malina.

Příznaky těhotenství v 8. týdnu:

Nevolnost a zvracení, únava, nadýmání, vaginální výtok, zácpa, chuť a averze k jídlu.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste ve 2. měsíci. Miminko přijde na svět za 32 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Začíná vám být oblečení okolo bříška trochu těsné? Je to proto, že vaše děloha, obvykle velká asi jako pěst, narostla do velikosti pomeranče. Zatím to není nic hrozného, zvenčí těhotná rozhodně nevypadáte, i když máte pocit, že každou chvíli vyhodíte vše, co je uvnitř vás. Všechny těhotenské příznaky už se nejspíš ukázaly. 

Nevolnost, únava, časté močení. Může se objevit lehké krvácení nebo bílý výtok – leukorea chrání vaši cennou část před infekcí, tím že udržuje vyvážené množství bakterií a není čeho se obávat. Pokud byste krvácela, ať už jde o velké množství nebo jen špinění, je dobré být na pozoru. Ne vždy se musí jednat o ten nejhorší scénář, ale je dobré o tom informovat svého lékaře, aby provedl vaginální vyšetření a zjistil příčinu.  

Vývoj miminka

V tomto týdnu měří vaše miminko něco okolo 1,3 - 1,6 cm a každým dnem se zvětší o jeden milimetr. Srdíčko bije neuvěřitelnou rychlostí 150 až 170 tepů za minutu – zhruba dvakrát rychleji než to vaše. Při detailním pohledu odhalíme, že embryo se už daleko více podobá dítěti, než pulci. I když má stále plovací blány na nohou i rukou, maličké prsty se začínají odlišovat a ocásek už je téměř pryč. 

Horní ret, vyčnívající špička roztomilého knoflíkového nosu, tenká víčka a bradička zanořená k hrudi – pomalu rozeznáváme obličej. Tvoří se vnitřní část uší a dítě si tím udržuje rovnováhu a sluch. I když to ještě necítíte, dítě dělá spontánní pohyby a síla kopání se čím dál víc zvětšuje. Rozšiřuje se i děloha a zvyšuje se objem plodové vody, aby bylo maximálně vyhověno potřebám miminka.

Tip na tento týden:

OVOCE

Máte neovladatelnou chuť na sladké? Snědla byste tabulku čokolády na posezení? Nic neobvyklého. Mlsejte zdravě. Zkuste si místo pytlíku bonbonů dát ovoce. 

Nejen že do sebe dostanete spoustu vitamínů a dalších potřebných živin, ale ukojíte tím i svoji touhu na sladké.  Snažte se využít sezonního a lokálního ovoce. 

V zimě se nebojte sáhnout po mraženém nebo sušeném ovoci, které si přidáte k ovesným vločkám nebo do jogurtu ke snídani. Pokud jste někde na cestách, sáhněte po ovocných tyčinkách. 

JÓGA PRO TĚHOTNÉ

Hot jóga a bikram jóga? Tak na ty během těhotenství zapomeňte. Gravidjóga – to je to, co teď vaše tělo i mysl potřebuje. Tento styl jógy je speciálně upraven potřebám těhotných žen. Je to velmi jemný a klidný styl vycházející z Hatha jógy. 

Naučíte se uvolnit své tělo, což je velmi přínosné u samotného porodu. Vědomá práce s dechem navodí zklidnění a uvolní přebytečné napětí. Práce s pánevním dnem, lepší kondice, kterou díky cvičení získáte… u porodu jako když najdete. 

Dle výzkumů je prokázáno, že ženy, které během těhotenství cvičily jógu, tak měly menší strach z porodu a lehčí průběh.