Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

9. týden těhotenství

Olivy zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako oliva.

Příznaky těhotenství v 9. týdnu:

Zácpa. časté močení, únava. změna prsou, pálení žáhy, nadýmání.

ZÁCPA

Další velmi běžný příznak těhotenství, o kterém nikdo moc nemluví, ale trpí jím mnoho žen. Se zvýšenou hladinou progesteronu, kolem 8. - 10. týdne, se uvolní vnitřní svaly a potrava déle zůstává v zažívacím traktu. Což je na jednu stranu dobře, protože potřebujeme, aby se co nejvíce živin vstřebalo do krve a dostalo se k vašemu miminku. 

Jak tedy bojovat se zácpou v těhotenství? Probiotika, vláknina, pohyb. Tělu prospěšné bakterie ve fermentovaných potravinách stimulují střevní bakterie, které lépe rozkládají potravu a ta pak snadněji postupuje. A pokud se budete stále udržovat v pohybu cvičením, podpoříte pravidelné vyprazdňování. 

Nepouštějte se do žádných extrémních diet založených pouze na potravinách s vysokým obsahem vlákniny. Všeho s mírou, nic se nemá přehánět a zvýšený příjem vlákniny může odstranit některé cenné nutrienty.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste ve 3. měsíci. Miminko přijde na svět za 31 týdnů.

CO SE DĚJE S MÝM TĚLEM?

Pokud jde o příznaky těhotenství, můžete mít pocit, že jste dosáhla svého limitu. Oblečení vám začíná být čím dál tím těsnější, běháte na záchod stokrát denně. Pokud ne kvůli čůrání, tak díky nevolnosti. Ale je toho mnohem víc. Máte potíže zvednout hlavu z polštáře, celý den taháte nohy za sebou a nemůžete se dočkat, až v noci vklouznete do postele? Zní vám to povědomě? Extrémní těhotenská únava je jedním z příznaků, kterým trpí zejména v prvním trimestru téměř každá žena. A to z dobrého důvodu. Připravit tělo na příchod miminka dá pěkně zabrat. Vaše tělo pracuje přesčas.    

Vývoj miminka

Na začátku 3. měsíce měří vaše miminko skoro 2,5 cm a váží zhruba 2 gramy. Hlavička se narovnala a je daleko více vyvinutá. Obličej se dále formuje, uši se zvětšují a oči, které jsou viditelnější, získávají barvu. Prsty na nohou jsou zřetelnější, i když se ještě neoddělily od sebe a stále vypadají jako plovací blány. Na pažích se tvoří malinké svaly. Všechny důležité orgány jako je srdce, mozek, ledviny, játra a plíce se stále vyvíjí. 

Miminko začíná podobat malému človíčkovi. I když je stále velmi brzy na to něco cítit, rozhodně není brzy na to něco slyšet. A tím něco myslíme srdíčko, které je již dostatečně velké a vyvinuté na to, aby bylo slyšet i pod domácím ultrazvukovým zařízením. Ale nebojte se, pokud ani lékař nedokáže zachytit zvuk srdce vašeho miminka. Malý stydlivý vetřelec se může schovávat někde v koutě dělohy. Během několika dalších týdnů si již poslechnete ten nádherný a zázračný zvuk.  

TIP NA TENTO TÝDEN:

ZMĚŇTE BARVU NA VLASY

Máte svou přírodní barvu nebo si celý život barvíte vlasy a nedokážete si představit změnu? Pokud jde o barvení vlasů, odborníci se shodují, že je lepší počkat po prvním trimestru. Jistota je jistota. 

A co takhle přírodní barva, henna? Ideální doba na to ji vyzkoušet. Už dávno neplatí, že je jen pro bioženy, nebo ve vašem případě biomatky. Nebojte se změn, vaše tělo vám za to poděkuje a v těhotenství to platí dvojnásob. Jak na přírodní barvení?

Vyzkoušejte přírodní barvy na vlasy:

POLOHA NA SPANÍ

I když první trimestr a polovinu druhého nebudete polohu při spánku řešit, je dobré si vyzkoušet, co je pro vaše tělo pohodlné. Obzvlášť pokud spíte ráda na břiše. Tato možnost zcela jistě brzy odpadne. Pro většinu žen je také nepřijatelné spát na zádech, a to díky pocitu nevolnosti. 

Pak už vám zbývá vybrat si jeden bok – pokud možno, ten levý. A proč levý? Děloha leží ve většině případů v pravé polovině břicha, kde se nachází hlavní céva – dutá žíla, která odvádí krev z dolní poloviny těla. Spánkem na pravém boku může dojít k útlaku této žíly a zpomalení odtoku krve z placenty. 

Naopak při spánku na levém boku dochází ke zlepšení krevního oběhu dítěte a lepší výživě z placenty. Pokud máte rizikové těhotenství, je tato poloha nejméně nebezpečná a nejvhodnější. 

I když se doporučuje spát na levém boku, nutit se do toho nemusíte. Vždy se řiďte tím, co je vám v daný moment nejpříjemnější a klidně ležte na zádech.