Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak reaguje tělo po nanesení laku na nehty?

Jak reaguje tělo po nanesení laku na nehty? Součástí složení některých laků na nehty je trifenylfosfát - silný alergen a neurotoxin, který má negativní vliv na naše zdraví.
Pavlína Klaudová
4,6 5
162

Jak reaguje tělo po nanesení laku na nehty? zdroj: shutterstock.com

Je pravdou, že mnoho žen, které se jinak zajímá o své zdraví, často používá konvenční laky na nehty. Nedávná americká studie ukázala, že používání těchto chemických laků může být pro naše tělo ještě škodlivější, než bylo dosud uváděno. Pracovníci laboratoře testovali účinky chemických toxinů, obsažených v lacích na nehty, na zdraví 24 dobrovolnic a následně zjišťovali, jaké je zatížení jejich orgánů těmito látkami. Výsledky testů ukázaly, že všechny účastnice vykazovaly známky přítomnosti trifenylfosfátu až 10 hodin po tom, co si aplikovaly lak na nehty. Tento přesvědčivý výsledek je pozoruhodný, ale také velmi alarmující.

Výsledky testu laků na nehty v Americe

V rámci navazujícího studia testovali stejní výzkumníci přítomnost trifenylfosfátu v deseti lacích na nehty. Zjistili, že byl přítomný v osmi vzorcích z deseti, aniž by tato látka byla uvedena v jejich složení. To by mohlo znamenat, že mnoho konvenčních laků na nehty obsahuje nějakou chemikálii, která ale není zmíněna na etiketě výrobku a zákazník se o ní nikdy nemá dozvědět.

Trifenylfosfát patří do plastifikátorů, což jsou změkčovadla, a zvyšuje nehořlavost plastických hmot. Může být příčinou kontaktní dermatitidy i jiných onemocnění kůže, narušuje endokrinní soustavu člověka, má velmi neblahý vliv na vylučování přirozených hormonů. A protože laky na nehty používají ženy všech věkových kategorií od teenagerek, přes ty, které jsou uprostřed reprodukčního procesu, až po seniorky, je velmi důležité, aby se o této složce chemických laků na nehty mluvilo opravdu hlasitě. Trifenylfosfát je silný neurotoxin a alergen zodpovědný za degenerativní procesy našeho organismu, nemá dobrý vliv na metabolismus a reprodukci a v neposlední řadě dráždí kůži.

Co ještě najdeme v lacích na nehty?

Víte, že silný zápach laku na nehty je způsoben formaldehydem? To je další nebezpečná látka, kterou na své nehty dobrovolně denně nanáší tisíce žen a otevírají tak této vysoce karcinogenní látce vstupní bránu do svého těla. Po formaldehydu můžeme zaznamenat štípání v krku, astma a další dýchací potíže. Lidé s oslabenou imunitou a chronickými onemocněními si mohou formaldehydem dokonce přivodit otravu. Laky na nehty obsahují také nebezpečný toluen. O této chemikálii je známo, že zpomaluje vývoj dětí. Vědci, kteří prováděli výzkumy zaměřené na tuto látku, potvrdili přítomnost v mateřském mléce, kterým se dostává do těla dítěte, aniž by ono samo přišlo do kontaktu s kosmetikou. U těhotných žen, které si lakují nehty, je to podobné, protože veškeré chemikálie přijímá dítě skrze placentu.

Dibutylamin ftalát je další látkou, která bývá součástí laků na nehty. Některé značky vyměnily tento ftalát za již zmíněný trifenylfosfát, ale určitě tím našemu zdraví nepomohly. Dibutylamin ftalát má totiž velmi podobné účinky. Ale používání laků na nehty nemá jen problém A, kterými jsou nebezpečné chemikálie v lacích samotných, ale má také problém B, který se jmenuje odlakovač. Koktejl dalších chemických látek, kterými nános z nehtu odstraňujeme. Je plný organických rozpouštědel a dalších přísad, které nám k zdravějšímu životu v žádném případě nepomohou.

Další zdravotní rizika

Jak reaguje tělo po nanesení laku na nehty? zdroj: publicdomainpictures.net

Dalším rizikem jsou umělé nehty, které se staly poměrně nebezpečnou módou. Místo, abychom se starali o to, jak své vlastní nehty posílit pomocí stravy a přírodních kosmetických triků, necháváme si na ně nalepovat nebezpečnými lepidly nehty umělé, které ničí nehtové lůžko. Umělé nehty se přilepují akrylovým lepidlem, které může obsahovat kyanoakryláty. Dále se používají akrylové a gelové nehty, obsahují kapalné monomery a práškové polymery, které mohou jako tvrdidla obsahovat metylometakryláty, ethylmetakryláty nebo peroxid benzylu. Všechny jmenované látky dráždí sliznice a dýchací cesty, mohou způsobovat astma, neplodnost, způsobují nevolnost a bolesti hlavy, malátnost a poškozují nervový systém.

Rozpouštědla, která se používají v odlakovačích, mohou způsobit potrat nebo trvalé poškození plodu, snižují schopnost koncentrace a učení se. Mohou vyvolávat silné alergické reakce, zarudnutí, zánět, svědění, pálení, která nezasahuje pouze nehty a okolí, ale může se vyskytnout kdekoli na těle. Bohužel jsou tyto alergie dlouhodobě podceňovány a ne mnoho uživatelek umělých nehtů si ji dá do souvislosti právě s touto svou vášní. Navíc si můžete odnést nepěknou komplikaci v podobě odděleného nehtu od nehtového lůžka. Lámavé nehty a nepěkné skvrny na nich jsou to nejmenší, co si můžete tímto svým koníčkem přivodit.

Naštěstí existují některé společnosti, které se rozhodly zareagovat na objevy, vztahující se k nebezpečným složkám laků na nehty. Existuje několik úžasných značek přírodních alternativ. Tyto nám nenabízejí rizika alergií, nespouští rakovinné bujení a nemají neblahé účinky na produkci hormonů a v konečném důsledku ani na zdraví našich dětí. Jsou tedy pro nás daleko prospěšnější.

Jak pomoci přírodně zdravým nehtům?

Samozřejmě je zde přírodní cesta, jak pomoci našim vlastním nehtům být krásnějšími. Skvělým pomocníkem k posílení nehtů je díky vyváženému obsahu minerálů naše stará známá chlorella. Zkuste také konzumovat více červené řepy a jablek, zvyšte příjem cereálií, zeleniny, luštěnin a kukuřice. Zkuste si třeba uvařit kukuřičné špagety se skvělou rajskou omáčkou. Můžete také pít čaj z přesličky nebo kopřivy. Tím se dostanete k přírodnímu zdroji křemíku, který je pro pevnost nehtů nejdůležitější. Čaj z kopřiv také čistí krev, kopřivové listy jsou bohaté na třísloviny, kyselinu křemičitou, vitaminy a sloučeniny železa, vápníku a draslíku. Pitím tohoto čaje podpoříte lepší funkci metabolismu, pomůžete zregenerovat játra, žlučník a také podpoříte činnost ledvin. Takže získáte nejen pevnější a hezčí nehty, ale také potěšíte své vnitřní orgány. Jezte více dýňových a slunečnicových semínek. Zahoďte tedy chemikálie, které ničí Vaše nehty a tráví Vaše tělo a pusťte se do péče o ruce přírodní cestou. Budete příjemně překvapené!

Související produkt
Chlorella extra bio, tablety 200 ks, 50 g
Nástroje Zdraví / 123 Kč
Sladkovodní řasa chlorella je bohatá na množství minerálních látek a vitaminů, a to včetně vitaminu B12 nebo jódu. Podporuje přirozenou vitalitu a energii.
Detail produktu