Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní barvy na rtech

Přírodní barvy na rtech Přírodní rtěnky můžete i jíst.
Hana Bartušková
5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Přírodní rtěnka chrání

Přírodní rtěnka chrání zdroj: shutterstock.com

Jemná pokožka rtů je velmi náchylná k poškození. Hodně balzámů a rtěnek nebo lesků navíc na rtech dlouho nevydrží a ztratí se při prvním napití nebo olíznutí rtů. Proto přírodní rtěnky velmi často obsahují některý z přírodních vosků, které slouží jako vnější ochrana rtů. Mezi nejčastěji používané vosky patří ten včelí, dále pak karnaubský a také candelila vosk.

Účelem vosků v produktech na rty je především chránit. Vosky mají hutnou konzistenci, která se rozpouští až při vyšší teplotách. Po namazání se většinou přírodní látky, jako jsou oleje nebo másla, postupně vsakují do pokožky. Vosk ale zůstává na povrchu. Vytváří na rtech ochranný film, balzámy a rtěnky s vysokým obsahem vosku jsou tak vhodné i do studeného nevlídného počasí, kdy zabrání ztrátě vlhkosti ze rtů a ochraňují je i proti poškrábání nebo podráždění.

Funkcí vosku je také udržet barevné pigmenty na svém místě. Rtěnky s vysokým obsahem vosků mají hutnější a sušší konzistenci, občas mají tendenci se hůře nanášet. Jejich výhodou je ale to, že po nanesení zůstává vosk na rtech, spolu s barevnými pigmenty. Vosky prodlužují výdrž nalíčení, a barevné rty tak bez nehod přežijí i odpolední kávičku nebo svačinku.