Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak nejlépe použít růžovou vodu?

zdroj:

Nedáte dopustit na kvalitní šetrnou kosmetiku? Pak u vás v koupelně nesmí chybět květové vody v bio kvalitě, zejména pak voda růžová. Možná vás ale překvapí, že ji můžete využít také při vaření na ozvláštnění sladkých pokrmů.

Historie růžové vody se píše již dlouhá staletí. V arabském světě je výroba této květinové vody známá od starověku, v Evropě pak od 16. století. A své pevné místo našla také v moderní kosmetice – málokterý 100% přírodní přípravek je totiž takto účinný a univerzální.

Co stojí za výrobou květových vod?

Květové vody neboli hydroláty vznikají parovodní, šetrnou destilací. V praxi to funguje tak, že okvětní listy putují do nádrže, (velkého síta) přes kterou prochází pára. Ta svým teplem uvolní z okvětních plátků vonné silice a ty navázané na vzduch putují do chladící trubice, kde se vlivem snížení teploty začnou srážet. Po zkapalnění následuje další kolo destilace, kdy dochází k oddělení vody a oleje. Výsledkem procesu jsou tedy hned 2 přírodní produkty – květová voda a esenciální olej. Bohužel růže damašská má jednu z nejnižších výtěžností vůbec - vonných látek je v okvětních plátcích růže uloženo jen velmi málo. Konkrétně se udává číslo výnosnosti 0,075 %, tzn. z objemu rostlinného materiálu získáme pouze 0,075 % čistého éterického oleje. Na 1 kg takového oleje tedy budeme potřebovat až 2,5 milionu okvětních plátků růže.

Růžová voda patří bezpochyby mezi nejrozšířenější hydroláty, není však jediná. Své místo v kosmetice má také jemná levandulová voda, svěží hydrolát z pomerančových květů nebo zklidňující meduňka či osvěžující máta. Problematická pleť ocení harmonizující rozmarýnovou nebo vodu z tea tree. Květovou vodu zkrátka pořídíte pro každý typ pleti. Pokud si však nejste jistí, po které květině sáhnout, hydrolát z růží bude sázkou na jistotu.

Růžová voda má na pleť takřka magické účinky

Potřebujete pleť zklidnit, zjemnit, tonizovat, zregenerovat nebo projasnit? Růžová voda bude odpovědí na většinu problémů. Ocení ji také zralejší pleť, kterou pomáhá vyživovat a vypnout. 

Hydrolát z růží je dále skvělý pro citlivou či podrážděnou pokožku, například při alergiích nebo po spálení sluncem. Věděli jste, že přirozené pH pokožky je mírně kyselé a to přesněji zhruba hodnoty pH 5,5? Bohužel ale používáním nešetrných mycích prostředků v kombinaci například s vodou z vodovodu se pH zvyšuje a svátá se tak zásaditým. To pro pleť samozřejmě není nic příjemného a “skoky” z jedné hladiny do druhé jí nedělají dobře, pleť je oslabená, snáze se vysuší, mohou se rychleji tvořit vrásky nebo akné. Květinové vody mají ale pH přirozeně kyselejší (zhruba 4-6) a tím naší pleti pomáhají udržet jí přirozené prostředí. Růžová voda má většinou pH kolem 5,25.

Růžová voda ovšem nabízí ještě jeden bonus. Pokud přemýšlíte, jak si udržet perfektní nalíčení, je růžová voda tou pravou volbou. Stačí přestříkat obličej květovým hydrolátem, který make-up sjednotí a zafixuje.

Potěšte pokožku hydrolátem z růží

Růžová voda má antioxidační vlastnosti, je protizánětlivá a podporuje regeneraci. Je proto skvělá na suchou nebo podrážděnou kůži. Pomáhá dokonce hojit drobná poranění. Růžovou vodu proto nezapomeňte nanést třeba i po opalování: pokožku přirozeně zklidní a přispívá také k pomalejšímu stárnutí buněk.

Trápí vás zacuchané vlasy?

Máte nepoddajné vlasy, které se snadno zacuchají? Růžová voda je hravě zkrotí! Stačí postříkat po celé jejich délce a uvidíte, že rozčesávání půjde samo. Nebo ji klidně můžete použít místo kondicionéru.

Jaké je nejpřekvapivější využití růžové vody? Na vaření

Pokud chcete ohromit návštěvu, naservírujte jim čaj nebo sušenky z růžové vody. Můžete ji ale také přidat do mléčných nápojů, ovocných šťáv nebo dezertů. Při vaření či pečení se držte svého osvědčeného postupu a do pokrmu pouze přidejte několik kapek růžové vody navíc. Uvidíte, že každý bude chtít recept. Ale pozor! Hydrolát je velmi aromatický, stačí proto malé množství. Ideální na letní voňavé osvěžení!

Jak vyrobit domácí růžovou vodu

Jednoduchou základní růžovou vodu zvládnete s trochou cviku vyrobit také doma. Připravte si okvětní lístky z růží a destilovanou vodu. Květy dejte do hrnce a zalijte destilovanou vodou. Zvolna vařte přibližně 20 až 30 minut, dokud okvětní lístky neztratí svou barvu. Poté vodu přeceďte.

Domácí postup výroby je oproti dvojité destilaci párou o něco zjednodušený – pokud si tedy chcete užít veškeré účinky hydrolátu, sáhněte po již připravené růžové vodě v organické kvalitě.

Vlastnosti růžové vody, kterých si ceníme nejvíce

Růžovou vodu můžete používat tak, jak je, nebo ji naředit. Jako tonikum je nejlepší nezředěná růžová voda, kterou nanesete na tampónek a jemně ošetříte obličej. Po čistém hydrolátu ve spreji sáhněte též, pokud chcete zafixovat make-up. Zejména v parném létě pak zase oceníte osvěžení, kdy hydrolát naředíte vodou, dáte do rozprašovače a po ruce tak vždy budete mít první pomoc proti horku. A aby květová voda skutečně fungovala, sáhněte po organické kvalitě, bez nadbytečné chemie.