Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Minimalistický základ přírodní péče o pleť

Minimalistický základ přírodní péče o pleť Minimalistická péče o pleť vám dává možnost perfektně se vyznat ve složení produktů a mít přehled o tom, co a proč na svoji pokožku používáte.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Minimalistický základ přírodní péče o pleť zdroj: unsplash.com

Také v diskusích s kamarádkami a kamarády řešíte péči o pleť? A už jste řešili pleťový minimalismus? Ne?! Tak nazrál ten nejvyšší čas. Pokud nesnášíte přeparfémované věci, zkoumáte složení a vaši kamarádi vás mají jako kosmetického poradce, jste na správné adrese. Pleťový minimalismus je tak trochu alchymie. Zábava, hra a dobrodružství. A není to o tom, že byste si pro korunu nechali vrtat koleno. Hlídáte-li si, co na sebe nanášíte a chcete mít svou kosmetiku opravdu 100% pod kontrolou, jsme tu pro vás. A chcete-li 100% čisté složení, nic vám nebrání začít v kouzlení.

Proč zvolit minimalismus?

Protože je to výhodné pro ty, kterým je vlastní určitá lenost, ale také tvořivost. Kdo má pořád kontrolovat složení kosmetiky, kterou na sebe dennodenně nanášíte, že? A nač si zbytečně vytvářet komplikace, pokud vám zrovna ta nebo ona značka nesedne, a přemýšlet u toho, proč tomu tak je? Obzvláště u těch, kteří trpí mastnou pletí, akné či jinými kožními problémy, může být poměrně velký oříšek najít tu pravou kosmetiku. Také vy, kteří sice máte pupínky v menším množství, ale potýkáte se s nepříjemně lesklou pletí, oceníte výhody minimalistické péče, která nezabere mnoho času a ani nezatíží vaši peněženku. Lámete si hlavu nad tím, jak se zbavit ucpaných pórů, které vypadají všelijak jen ne vzhledně? A co vlasy? Jsou hned druhý den po umytí mastné, plihnou a o nějakém slovutném objemu se vám může leda zdát? I tady najdete řešení poměrně snadnou cestou.

Rostlinné a éterické oleje

Když se začnete více zajímat, čím dát do pořádku svoji pleť, narazíte v prvé řadě na rostlinné oleje. Jejich používání se, obzvlášť pro mastnou pleť, může zdát jako čiré bláznovství, protože - proč dávat na mastnou pleť olej?! Ale ono to funguje, neboť pokožka oleje potřebuje a prakticky se po nanesení olejů přestane mastit. Navíc efekt rostlinného oleje lze snadno doplnit éterickými oleji. Tam začíná opravdová alchymie, kde si můžete namíchat synergickou kombinaci, která bude efektivní jak pro vaši pleť či vlasy, tak i pro harmonizaci psychiky.

Hydroláty

Rostlinné oleje si velmi dobře rozumí s hydroláty. Proč? Aby oleje lépe pronikly do pokožky. Jsou to prakticky dvě nejlepší věci, které se dají skvěle kombinovat. Olej a hydrolát (například růžová voda) spolu zemulgují, a tím se do pokožky snadněji dostanou živiny, které obsahují. Samotný olej se totiž hůř vsakuje a nikdo nemá rád, když je dlouho mastný, že? Proto si před nanesením rostlinného oleje nebo nějaké olejového séra poprašte obličej hydrolátem a na ještě vlhkou pleť naneste olej. Škodu neuděláte, pokud si olej řádně vmasírujete do pokožky, tím si pleť prokrvíte a olej se více zapracuje.

Zelený jíl

Jedním ze zákadních pilířů pleťového minimalismu, na které určitě nedáte dopustit, jsou jíly (konkrétně zelený jíl). Zelený jíl je všestranný pomocník pro pleť (i zažívání) a je výborným parťákem na cestách. Můžete si s ním bez problému umýt vlasy, také když volá vaše pleť po masce, je plně k dispozici. Stačí ho smíchat s vhodným nosným (rostlinným olejem a éterickým olejem - například růže, kadidlo, geránium, levandule nebo neroli) a můžete si užít chvilku příjemné relaxace. Stačí pouhé dvě kapičky esence a vaše pleť se nadechne k novému životu. I když si budete připadat jako Shrek, výsledek stojí za to. Nemáte “éteráky”? Nevadí, stačí přidat hydrolát. Anebo si udělejte vlastní DIY olejové sérum, které se stane nejen vítaným dárkem pro vaše blízké, ale nebudete s sebou na cesty muset tahat velké množství lahviček, protože se klidně dá zamíchat do jílové masky.

DIY sérum proti vráskám v šípkovém oleji

Pokud už musíte řešit vrásky, v tomto olejovém séru najdete ideální kombinaci éterických olejů, které společnou souhrou snižují viditelnost již vzniklých vrásek a zároveň předcházejí vzniku nových. A jako bonus se můžete těšit, že vám tato vonná kompozice „nakopne“ psychiku, protože toto sérum nejen zkrášluje, ale také odstraňuje stresy. Minimalismus v péči o pleť není pro každého, protože nemusí všem vyhovovat právě svou jednoduchostí a nenáročností. Ale může být inspirací pro ty, kteří hledají zajímavé řešení a nebojí se experimentovat.

Sérum proti vráskám si sama míchám do šípkového oleje, původně bylo zamýšleno jako oční sérum, ale nakonec jsem skončila tak, že si ho mažu na celý obličej. Nepopírám, že jde o větší investici, obzvlášť v oblasti éterických olejů, protože růže i neroli jsou jedny z nejdražších esencí na trhu. Ale investice se rozhodně vyplatí. Ovšem v porovnání s cenou přírodních sér, nakonec značně ušetříte. Navíc éterické oleje dále můžete využít pro výrobu osobního, harmonizačního parfému. Případně olejových sér můžete vyrobit více a darovat je jako opravdu luxusní home-made dárek. :)

Pro výrobu séra budete potřebovat:

Postup výroby olejového séra:

Do 20 ml lahvičky šípkového oleje přijde celkem 10 kapek éterického oleje. Pokud je neroli i růži ředěná v olejovém roztoku, kapeme 3 kapky růže, 3 kapky neroli a 4 kapky kadidla. Je-li éterický olej ve stavu absolue, měl by se nejdříve rozředit, nejlépe v jojobovém oleji, protože je velmi koncentrovaný a silně voní. Anebo můžete prostě kápnout jen jednu kapku neroli, jednu růže a zbylých osm kapek doplnit kadidlem.