Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Znáte svoji pleť? Péče podle typologie

Dvě ženy dívající se dopředu s různými typi pleti - běloška a asiatka zdroj: Shutterstock

Klíčem k dokonalé pleti je správně zvolená péče. Abyste ale mohli vybrat vhodné produkty a řádně o pleť pečovat, potřebujete svoji pokožku nejprve poznat. Existují čtyři základní typy: normální, suchá, mastná a smíšená. Každá pleť pak může být buď citlivá, problematická nebo stárnoucí. K určení typu pleti vám stačí papírový ubrousek, který rozdělte na jednotlivé vrstvy. Nejprve pleť důkladně očistěte, omyjte a osušte. Po hodině přiložte vrstvu papírového ubrousku a důkladně přitiskněte. 

Normální pleť

Pokud zůstane ubrousek jen na pár místech lehce mastný, jste hrdou majitelkou normální pleti. Jedná se o ideální typ pleti, protože je jemná, hladká na dotek, pružná a vypadá zdravě. Netrpí na rozšířené póry či jiné nedokonalosti jako akné nebo zarudnutí. Nepne a není přecitlivělá. I když tento typ nevyžaduje žádnou speciální péči, důležitá je pravidelnost. Odličujte, čistěte a používejte vhodně zvolený krém ráno i večer. Vyzkoušet můžete například Růžový denní krém Weleda s obsahem oleje z růže mošusové, mandlového a broskvového oleje. Při nanášení krému zkuste i jemnou masáž obličeje, kterou rozproudíte krevní oběh a dodáte tak pleti zdravý vzhled. Nezapomínejte ani na okolí očí a jednou týdně si dopřejte pleťovou masku. Ani péči o normální pleť není radno podceňovat, aby zůstala dlouho zdravá a bez vrásek.

Suchá pleť

Když je ubrousek úplně suchý nebo na něm dokonce zůstaly drobné šupinky kůže, vaše pleť je suchá. Taková pleť je napjatá, už na pohled vysušená, můžete pozorovat uvolňující se šupinky, protože se často loupe, a může i svědit. Je náchylnější na změnu teplot a také tvorbu vrásek. Tento typ pleti potřebuje zejména velkou dávku hydratace. Kyselina hyaluronová, která je obsažena například ve Zklidňujícím hydratačním krému MOSSA Derma+ se postará nejen o hloubkovou hydrataci, ale i o drobné vrásky. Hydrataci můžete podpořit také pitím dostatečného množství vody. Důležité je také šetrné čištění pleti. Hypoalergenní čistící mléko Argital s obsahem výtažku z violky a jojobového oleje pleť nejen jemně vyčistí, ale také zklidní. Když udržíte suchou pokožku hydratovanou, odmění se vám hebkostí a mladistvým vzhledem.

Mastná pleť

Ubrousek je buď z větší části nebo celý mastný. Pleť se hodně leskne a viditelné jsou i rozšířené póry. Jelikož dochází ke zvýšené produkci mazu, tento typ pleti se rychle mastí, objevují se ucpané póry a akné. Nejdůležitějším krokem v péči o tento typ pleti je čištění. Volte takové přípravky, které nejsou příliš mastné, a které pleť zbytečně nezatíží. Vhodné jsou zejména přípravky omyvatelné vodou. Pravidelně používejte čistící pleťovou masku. Černá bahenní maska Smart Anti-Pollution Mádara s obsahem černého bahna, aktivního uhlí, kaolinu a jílu čistí póry do hloubky a zároveň je stahuje, čímž snižuje nadměrnou produkci mazu. Investujte také do matujících přípravků, které pomáhají snižovat nežádoucí lesk. Když budete o mastnou pleť správně pečovat a důkladně ji čistit, zůstane zdravá a krásná.

Smíšená pleť

Na tvářích vám ubrousek zůstal suchý, ale hodně mastný je v oblasti T-zóny (čelo, nos, brada)? Máte tedy pleť smíšenou, která je mezi lidmi nejčastějším typem. Produkce mazu na obličeji není stejnoměrná, a tak je péče o tento typ pleti náročnější. Důležité je si uvědomit, že T-zóna se více mastí a potřebuje jinou péči, než tváře. Vybírejte proto vždy přípravky, které jsou speciálně určený pro smíšenou pleť. Ty lesklé části obličeje zmatní a suché místa naopak dostatečně hydratují. I u tohoto typu pleti je základem čištění, ale vyhněte se raději horké vodě. Používejte pravidelně zmatňující hydratační krém. Matující vyrovnávací krém Zelený čaj a Měsíček Lavera odstraňuje přebytečnou mastnotu a suchým místům dodá potřebnou hydrataci. Dejte sbohem nežádoucímu lesku a vysušeným místům – i smíšená pleť může být krásná a bezproblémová.

 

Ať už je vaše pleť normální, suchá, mastná či smíšená, vždy je potřeba o ni správně pečovat a zvolit k tomu vhodné přípravky. Jen tak docílíte zdravé, mladistvé a zářivé pleti.