Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bez chlupů a ještě udržitelně!

zdroj: shutterstock

V dnešní době se stále více lidí zajímá o ekologický přístup ke každodenním činnostem, včetně péče o své tělo. Depilace je jednou z oblastí, ve které můžeme snadno pozměnit pár věcí a být tak více ekologičtí. Existuje totiž řada různých způsobů depilace, které lze provádět i s ohledem na životní prostředí. V tomto článku se podíváme na některé z nich. 

Klasické žiletky

Holení za pomoci žiletky je jedním z nejtradičnějších způsobů odstraňování nechtěných chloupků. Sice se jedná o nejjednodušší a asi nejrychlejší způsob, jak se chloupků prakticky kdekoliv zbavit, nicméně i tento způsob má svá negativa. Právě jedno z nich spočívá v nadměrné produkci plastů při používání jednorázových plastových holicích strojků. Ty se totiž používají pouze omezenou dobu a poté se celé vyhazují. Je tedy ekologičtější volba investovat nějakých pár set korun do kvalitního holicího strojku s vyměnitelnými břity. Tyto žiletky mohou být recyklovány, což významně snižuje množství odpadu, vypadají elegantně a navíc práce s břity je ve finále mnohem preciznější.

Zkoušeli jste epilátor?

Kromě toho, že se dají chloupky oholit pouze na povrchu, existuje i několik možností, jak se jich zbavovat na delší dobu než jen pár dní. Jelikož žiletky zapříčiní to, že chloupky seříznou, jejich zbytek se velmi rychle objeví znovu, a to v nepříjemné pichlavé podobě. Nicméně je i varianta chloupky vytrhávat i s kořínky, s čímž vám může pomoct například epilační strojek. Jedná se o strojek se sadou malých pinzetek, které na točící se hlavici uchopí více chloupků najednou a naráz je vytrhávají. Je to sice trochu bolestivější než si chloupky oholit, ale za to přináší dlouhodobější efekt, kdy se o své nohy nemusíte starat třeba týden i víc v kuse. Kromě toho, že chloupkům trvá déle, než opět vyrostou, některé už nevyrostou vůbec, tudíž při vytrvalém užívání se jejich hustota bude snižovat. Zároveň je určitě výhodné, že vám jednou pořízený strojek vydrží klidně celý život.

Cukrová pasta

Cukrová pasta je přírodní alternativou k vosku a dalším chemicky založeným depilačním metodám. Je vyrobena z jednoduchých přírodních ingrediencí, jako je cukr, voda a citronová šťáva. Tato pasta se nanáší na pokožku a následně se za pomoci prstů strhne spolu s chloupky. Je biologicky odbouratelná a nezanechává žádný plastový odpad. Navíc je svou rychlostí méně bolestivá než jiné metody depilace.

Kromě již připravených směsí, které je možné koupit v obchodě, je určitě zajímavější udělat si pastu sám doma. Člověk bude vědět, co všechno v jeho výrobku je, produkt bude mít za zlomek ceny a navíc si kdykoli může doplnit zásoby. Proto vám přinášíme jednoduchý návod, jak si takovou pastu doma vytvořit.

Co budeme potřebovat:

 • 3 hrnky cukru
 • 1/3 hrnku citronové šťávy
 • 1/3 hrnku vody
 • hrnec + něco na míchání směsi
 • nádobu na skladování

Postup:

 • Nejprve všechny ingredience smícháme v hrnci a mícháme, dokud se ještě za studena řádně nespojí.
 • Poté dáme na sporák a zapneme na cca poloviční výkon - neustále mícháme!
 • Směs se začne vařit, ale pokud bublá příliš, na chvilku ji ze sporáku sundáme, nechceme pastu převařit.
 • Ve chvíli, kdy začne chytat hezkou zlatavo-hnědou barvu, je čas sporák vypnout a nechat směs cca hodinu vychladnout.
 • Po vychladnutí jen přelijeme do nádobky, ve které budeme cukrovou pastu skladovat a necháme ještě přes noc odležet.
 • Finální produkt by měl mít táhlou konzistenci, se kterou se bude dobře pracovat, něco jako táhlý hustší med.
 • Pokud je po vychladnutí hmota moc tuhá, znamená to, že jste ji převařili. V takovém případě ji dejte zpátky do hrnce, přidejte trochu vody a zkuste znovu zahřát. Pokud je směs naopak moc tekutá, je nedovařená, tudíž ji dejte také zpět do hrnce a zkuste ještě chvíli povařit.

Použití:

Použití je velmi jednoduché. Stačí si do prstů vzít menší kousek hmoty a tento kousek udržovat v kompaktní kuličce pro lepší manipulaci. Tuto kuličku pak dáme na místo, které chceme chloupků zbavit, a proti směru růstu chloupků alespoň 3x rozetřeme. Tím se směs jednak rozmístí a také tak budete mít jistotu, že se mezi chloupky opravdu dostala. Když máte rozetřeno, tak příliš neotálejte a rovnou strhněte - tentokrát už po směru růstu, zpravidla směrem dolů. Výhodné je, že stejný kousek směsi můžete používat, dokud “lepí”, tudíž klidně na půl nohy nebo třeba na celou, záleží na množství chloupků.