Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

DIY péče o tetování

DIY péče o tetování Čerstvé tetování namažte domácím balzámem z bambuckého másla, lehkého rostlinného oleje a dezinfekčních éteráků.
Mája Ráblová
4,7 5
6

DIY péče o tetování zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Jak pečovat o své dlouho vysněné tetování, aby dostalo tu nejlepší péči? Opravdu musím použít něco na bázi ropy? Co podpoří hojení a má zároveň antibakteriální účinky? Když víte kam a pro jaké suroviny, můžete si takový produkt vyrobit sami a mít tak přesně pod kontrolou, co obsahuje. Na všechny otázky mám (jak jinak) odpověď!

Vezměme to po pořádku… Pečovat o nové tetování ve fázi hojení lze naprosto jednoduše kvalitním promaštěním, které nezanáší póry a přes které může pokožka dýchat. Takové mazání opravdu nemusí (a troufám si tvrdit, že by rozhodně nemělo) obsahovat ropu a ropné deriváty, a stejně tak ani žádná zbytečná barviva a syntetickou parfemaci. Pokud navíc přidáme kvalitní a správně zvolené éterické oleje, můžeme zmírnit pravděpodobnost možné infekce.

Co budeme potřebovat?

1. Rostlinné máslo

2. Lehký rostlinný olej

3. Éterické oleje v dobré kvalitě

(Ano, lpěte na kvalitě. Nové tetování nebo piercing není nic jiného než otevřené zranění a je potřeba k němu tak přistupovat.)

DIY péče o tetování
  • Kvalitní máslo. A ne jen tak ledajaké. Nejčastěji se do prodávaných krémů pro péči o nové tetování přidává mangové a kakaové. Kakaové ucpává póry a je příliš těžké a hůře roztíratelné. Mangové je skvělé, není ovšem úplně jednoduše k sehnání. Skvěle mu ovšem konkuruje máslo bambucké. Je nekomedogenní, tedy nezanáší póry a pokožka může i přes jeho vrstvu dýchat. Bambucké máslo zvyšuje pružnost pokožky, zklidňuje podráždění, chrání před mrazem, větrem i sluncem, má mírné protizánětlivé účinky, urychluje hojení a vytváří lehký ochranný film. Samotné bambucké máslo je ovšem tak hutné, že i přesto, že se při kontaktu s lidským teplem rozpouští, musí člověk vyvinout určité mechanické úsilí k rozetření. Tenká vrstva je v péči o tetování nutnost, protože kůže se nesmí zapařit, což by se mohlo pod silnější vrstvou jakéhokoliv produktu snadno stát a zkomplikovat hojení. Proto přichází na řadu druhá ingredience.
  • Kvalitní lehký olej. Nemusí se jednat o žádné neobvyklé druhy. Bohatě postačí mandlový olej, který z másla udělá jednodušeji roztíratelnou hmotu, kterou lze nanést na pokožku bez toho, že bychom ji zbytečně napínali a namáhali. Mandlový olej je bohatý na minerály a vysoký podíl vitaminů A, E a F. A právě vitaminy A a E jsou známy jako nejlepší v péči (nejen) o tetování. Olej se skvěle vstřebává a nezanechává pocit mastnoty a přesto poskytne pokožce lehký ochranný film. Častými oleji v pečujících přípravcích bývá i konopný a olivový. Ty ovšem mohou při dlouhodobém použití mírně vysušovat.
  • Éterické oleje ve vysoké kvalitě nám pomohou s rychlejší regenerací, zabrání vzniku případné infekce, a často mívají anestetické účinky, čímž nám uleví od případné bolesti a také sníží potřebu si škrábat stroupky ve fázi hojení. Samozřejmě na otevřenou ránu nemůžeme dát jakýkoliv éterický olej, spíše naopak. Sázkou na jistotu jsou dva oleje - tea tree a levandule. Tea tree je silně antibakteriální a antivirový, levandule je mírně čistící, ale silně hojivá a zklidňující. Jsou to vlastně jediné dva oleje, u kterých se nemusíte bát aplikovat je nezředěné lokálně přímo na pokožku. V našem případě ovšem stačí od každého pár kapek. Mou další osvědčenou volbou je EO rozmarýn, který ničí bakterie, plísně a viry, pomáhá stimulovat obnovu buněk a zvlhčuje pokožku. Někoho ovšem může rozmarýn dráždit, proto je nejlepší nanést pár nezředěných kapek do ohybu předloktí a vyzkoušet, jestli nepatříte právě do této skupiny. Ještě takovou perličkou bývá EO vetiver, ten tiší bolest a uklidňuje, zároveň si ale poradí i s možným růstem choroboplodných zárodků.

To, co od produktu při péči o nové tetování vyžadujeme, je hydratace a podpoření pružnosti pokožky. Jen tak se vyvarujeme svědění, kvůli kterému bychom si mohli poškodit tetování seškrábnutím stroupků ve fázi hojení a nebo hůř, zanést do těla infekci. O hydrataci a pružnost se postará bambucké máslo, které je navíc nabité minerály a vitaminy. Aby se snadněji hutné máslo roztíralo a vsakovalo, je nejlepší volbou naředit ho v poměru 1:1 se zvoleným rostlinným olejem. Za mě je to například mandlový. A další, neméně důležitou a nepostradatelnou vlastností balzámu, je schopnost ničit bakterie, viry, plísně apod. To do jisté míry umí samotné bambucké máslo, ale nejlepší službu nám udělají éterické oleje.

DIY péče o tetování

Na 25ml ve vodní lázni rozpuštěného bambuckého másla přidejte 25ml mandlového oleje. Do této jemně vonící směsi přidejte 3 kapky levandulového oleje, 3 kapky tea tree nebo 2 až 3 kapky rozmarýnového. V tuto chvíli lze směs (kterou by v tuto chvíli asi nikdo nenazval krémem) jednoduše přelít do připravené uzavíratelné čisté nádobky. Stačí uložit do lednice, nebo počkat pár hodin v pokojové teplotě, aby se z tekuté olejové směsi stal tuhý krém. Ten je nejlepší před použitím trošku nahřát, ale není to samozřejmě podmínkou, spíš takovým doporučením.

Tak a máme hotovo. Vznikl nám tetovací balzám, který nám nejen pokožku promaže, zklidní a pomůže proti možné infekci, ale také nás ochrání proti slunečním paprskům, odření a zatrhnutí stroupků o oblečení. Balzám snižuje loupání kůže a tím zvyšuje ostrost tetování. Tetování je potřeba mazat 2x denně, do doby kdy je tetované místo zcela hladké (cca 20 dní).

Důležité upozornění: I sebelepší éterický olej vám NIKDY nenahradí nutnost udržování kůže v místě tetování v naprosté čistotě! Proto nezapomínejte na pravidelné mytí jemným antibakteriálním mýdlem a dodržování důležitých zásad, abyste se vyhnuli nepříjemným problémům!

DIY péče o tetování

Osobní tip: Spousta lidí doporučuje použití kokosového oleje. Někomu opravdu sedne, ale z principu není dlouhodobě pro tyto účely vhodný, protože pokožce poskytuje do jisté míry neprodyšný film, ucpává póry a navíc při častém použití mírně vysušuje. Navíc neposkytuje tak silnou antibakteriální ochranu jako éterické oleje. Proti občasnému namazání kokosovým olejem ale nic nemám a může to být příjemné řešení, kdy nemáme nic jiného po ruce.

Do kalíšku s krémem pokud možno vždy sahejte čistými prsty. Čistota půl zdraví a minimálně ¾ úspěchu správně zhojeného tetování. Tento DIY krém na tetování můžete použít stejně účinně při jakékoliv jiné drobné rance nebo spálenině, jako balzám na rty nebo jako krém na ruce či nohy. Ať žije univerzálnost přírodní kosmetiky :)!

Související produkt
Tea tree 10 ml
ESI / 131 Kč
100% čistý tea tree olej pochází z Austrálie, kde je uznáván jako přírodní antiseptikum. Garantovaný obsah terpinenu-4-ol v tomto výrobku je vyšší než 38 % a má výrazné antiseptické účinky.
Detail produktu