Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Holit nebo neholit?

Holit nebo neholit? Odstraňování chloupků není novodobým trendem, má dlouhou historii.
Jana Konečná
5,0 5
1

Holit nebo neholit? zdroj: shutterstock.com

Nežádoucnost ochlupení a jeho následné odstraňování můžeme vystopovat až do doby bronzové. Už ve starověkém Egyptě, Řecku a Mezopotámii se ženy, ale i muži zbavovali chloupků pomocí různých škrabek, pinzet, či břitev. Později přišli s poměrně revolučním vynálezem – cukrovou pastou. Tato epilační metoda se stala velmi nadčasovou a zachovala se dodnes. Ve středověku si pak odstraňovali ochlupení především prostitutky a to z hygienických důvodů.

Odstraňování ochlupení bylo spíše výsadou těch nejbohatších a pomalu až do konce devatenáctého století se jednalo spíše o módní záležitost pouze ve vyšších kruzích. To se změnilo počátkem dvacátého století, kdy se začaly objevovat modelky v časopisech a herečky ve filmech s vyholeným podpažím. Postupem času, jak se zkracovaly sukně a šily se čím dál titěrnější plavky, si začala většina žen holit i nohy a třísla.

Přejít na sekci článku:

Jaké jsou klady a zápory holení?

Jaké jsou klady a zápory holení? zdroj: shutterstock.com

Pro:

  • Estetika - hladká pokožka se líbí nám, našemu partnerovi nebo prostě jen chceme vypadat jako ty holky z plakátů. Estetický aspekt je však velice individuální, protože každému se líbí něco jiného.
  • Hygiena - obzvláště v létě je nám nepříjemné, když se v podpaží zpotíme a ulepené chloupky se nám připlácnou k pokožce. Také používání deodorantu nebo antiperspirantu je při zarostlém podpaží trochu náročnější - většinou se jen omatlá na chloupky a k samotné pokožce se nedostane. Údržba porostu je také trochu víc náročnější než hladce oholená kůže.

Proti:

  • Ochrana – před klimatickými vlivy, před podrážděním a poškozením pokožky. Například chloupky v podpaží snižují tření v této oblasti, a tak chrání pokožku i důležité tepny, které tudy procházejí, před poškozením. Otázkou však zůstává, pokud má ochlupení sloužit jako ochrana, tak proč většině žen roste méně chloupků než mužům, když přitom ženy mají jemnější a citlivější pokožku?
  • Vysílač feromonů - chloupky v podpaží a v rozkroku pomáhají odvádět ve větší míře feromony, látky, díky kterým nejen komunikujeme s ostatními lidmi na smyslové úrovni, ale také zvyšují naši přitažlivost.
  • Narostou tmavší a silnější chloupky – holením, nebo některou z epilačních technik, se odstraní nejen silnější a tmavší chloupky, ale spolu s nimi i jemné a světlé velusové chloupky. Tyto chloupky jsou v podstatě to světlé chmýří, které pokrývá pokožku celého našeho těla. To po oholení doroste silnější a tmavší a může se zdát, že chloupků přibylo a že více ztmavly.
  • Riziko kožních podráždění – po epilaci i depilaci je pokožka oslabená, mohou na ní být mikroskopické trhlinky, nebo drobná říznutí po holení. Proto není vhodné po jakémkoliv zákroku odstraňujícím ochlupení chodit na slunce nebo se koupat. I tak ale není 100% jistota, že se do narušené pokožky nedostanou žádné nečistoty, či škodlivé bakterie a nezpůsobí zánět. Důležitá je hlavně dezinfekce. Po holení či epilaci můžete jako dezinfekci použít i pleťovou vodu, která obsahuje dezinfekční složky jako je Aloe vera, kapku alkoholu, extrakt z levandule, či tea tree olej.
  • Zarůstání chloupků - je častým po d/epilačním problémem. Může s ním částečně pomoci pravidelný peeling, masáž lufou a ošetřování kvalitním rostlinným olejem.