Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Na zdraví: není alkohol jako alkohol

Na zdraví: není alkohol jako alkohol Není alkohol jako alkohol.
Hana Bartušková
5,0 5
6

Přejít na sekci článku:

Zadruhé: mastný alkohol

Zadruhé: mastný alkohol zdroj: shutterstock.com

Druhou variantou alkoholu jsou takzvané mastné alkoholy. Trošku matoucí je, že v INCI je zase poznáte podle toho, že mají v názvu Alcohol. Než ale výrobek odsoudíte, tak si ten INCI název přečtěte celý. Mezi mastné alkoholy patří například Caprylic Alcohol, Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Decyl Alcohol, Isostearyl Alcohol, Lauryl Alcohol, Myristyl Alcohol, Oleyl Alcohol nebo Stearyl Alcohol.

Co to je mastný alkohol? Mastné alkoholy vznikají z tuků a olejů. Můžou být chemické i rostlinné nebo syntetizované živočichy a řasami. Mají hustou až voskovou konzistenci, některé jsou téměř pevné při pokojové teplotě. Díky této krémové konzistenci mají výživné a pečující vlastnosti, pomáhají hydratovat a zabraňují dehydrataci. Například Cetyl Alcohol je vyráběn z kokosového oleje a bývá používán i v dětské kosmetice. Další mastné alkoholy najdete v krémech, odličovacích přípravcích, v dekorativní kosmetice, ve vlasové kosmetice... prostě téměř všude.

Verdikt: Suchá pleť se v tomto případě nemá čeho bát, mastné alkoholy zjemňují a vyhlazují pokožku, pomáhají ji promašťovat. Problémem je ale celkem vysoká komedogenita některých mastných alkoholů (např. Oleyl Alcohol, Isostearyl Alcohol, Lauryl Alcohol), můžou tak ucpávat póry a způsobovat akné.

Související produkt
Krém univerzální, Basis Sensitiv 150 ml
Lavera / 272 Kč
Detail produktu