Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pupínkový detektiv: komedogenní oleje

Pupínkový detektiv: komedogenní oleje Kosmetika může způsobovat akné.
Hana Bartušková
4,8 5
78

Pupínkový detektiv: komedogenní oleje zdroj: shutterstock.com

Akné je kosmetický problém, který už potrápil mnohé z nás. Ať už v pubertě nebo v pozdějším věku. Akné může být způsobeno nedostatečnou péčí o pleť, hormony, znečištěním z vnějšího prostředí, stresem a mnoha dalšími příčinami. Víte ale o tom, že pupínky můžou způsobovat i některé složky ve vašem krému nebo make-upu?

Přejít na sekci článku:

Komedogenní: co to je?

Komedogenní: co to je? zdroj: shutterstock.com

Přečtěte si plné složení výrobků a hledejte tzv. komedogenní složky. To jsou ve zkratce látky, které způsobují ucpávání pórů a můžou vést ke vzniku akné. Komedogenní nebo nekomedogenní látky je možné rozlišit na stupnici 0 – 5, kdy nula značí naprosto bezpečné a nekomedogenní látky, zatímco pětka je určena pro silně komedogenní látky, které způsobují akné.

Není to ale až tak jednoduché, protože i když je možné zhruba klasifikovat látky, které můžou potenciálně způsobovat akné, tak každá pleť je jiná a každá reaguje na různé látky jinak. A tak je klidně možné, že zatímco pleť vaší kamarádky ucpává kokosový olej, tak ta vaše může zase špatně reagovat na olej z pšeničných klíčků.

Jednou z nejproblematičtějších přírodních složek jsou rostlinné oleje. Přitom olej jako takový není nutné šmahem odsoudit při péči o aknetickou pokožku. Jsou sice oleje, kterým byste se měli vyhýbat, ale některé oleje jsou pro aknetickou pokožku zcela bezpečné a dokonce i doporučené. Jak to tedy s komedogenicitou a jednotlivými oleji je?