Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

3x3 přírodně o vlasech

Přejít na sekci článku:

Přírodní barvy na vlasy

Přírodní barvy na vlasy zdroj: shutterstock.com

Henna. Nejznámější a taky jediná čistě rostlinná ingredience, co vás fakt pořádně obarví. Ale jen na jednu barvu. Tedy podle vaší výchozí přirozené barvy vlasů. Ale prostě čistá henna barví na měděno-červeno. Je trochu rozdíl mezi egyptskou a indickou, což ale nic nemění na tom, že nic takového jako černá nebo blond henna neexistuje. To je jen obchodní název barvy na bázi henny, ke které jsou přidané další rostlinné složky, aby bylo docíleno žádaného odstínu. Nejtěžší je docílit studených odstínů, protože henna je v základu teplá. Nejčastěji se teplé tóny tlumí indigem, které se ale vymývá rychleji než samotná henna, takže se může stát, že teplé tóny se přece jen objeví. A nikdy, ale skutečně nikdy, vám henna - ať už s příměsemi nebo bez - nezesvětlí vaši přirozenou barvu.

Blondýnky. To mají horší. Pokud nejste takový ten prototyp finské princezny, které k udržení zářivé blond stačí pár minut slunce denně, tak příroda vám toho mnoho nenabídne. Pokud trváte na skutečně přírodní variantě, tak nečekejte nějakou radikální změnu. Jsou sice rostliny, které dokáží podpořit světlou barvu vlasů (třeba heřmánek nebo rýt barvířský), ale rozhodně vám nezesvětlí vlasy o několik odstínů. To totiž žádná přírodní barva neumí a pokud vám to některá slibuje, opravdu pečlivě se podívejte na složení. Je mnoho barev, které se tváří jako přírodní proto, že obsahují regenerační přírodní výtažky, ale základ je velmi podobný jako u konvenčních barev.

Jak na chemii. Máte chemicky barvené vlasy a chcete konvertovat k přírodě. A co teď s tím, internet je plný hrůzostrašných historek o zelených vlasech, vaše kadeřnice vyhrožuje sebevraždou… V první řadě musíte kriticky zhodnotit stav a barvu vašich vlasů. Pokud máte zdravé vlasy, které barvíte tón v tónu přelivem či šetrnou barvou, tak vynechejte z péče všechny přípravky se silikony a minimálně s měsíčním odstupem od posledního barvení můžete zkusit přírodu. Ovšem vždycky je lepší vyzkoušet barvu napřed na jeden pramen vlasů, už proto, že rostlinné složky reagují s každým vlasem trochu jinak a co ve finále vytvoří váš vlastní pigment v kombinaci s daným odstínem přírodní barvy, zjistíte definitivně až ve chvíli, kdy vlasy obarvíte. Pokud ale máte vlasy zesvětlované, ve špatném stavu, přesušené či porézní nebo jste zvyklí používat mnoho přípravků se silikony, tak je nutná jednak regenerace, jednak zbavit vlasy nánosu silikonů, takže přejít k přírodní bezsilikonové péči. Pomoci mohou olejové zábaly a kůry a jako první krok ve chvíli, kdy máte pocit, že už se vlasy daly dohromady, použijte vždy bezbarvou rostlinnou regenerační kůru (“bezbarvá henna” se jí občas říká). Ta vlas také trochu obalí a pak už by měla vybraná barva fungovat bez obtíží. Ale při velké změně je třeba v případě henny potřeba počítat s dvoufázovým barvením.