Ájurvédský šampon pro zdravé vlasy

4,6 5
10

Zdravé vlasyzdroj: biooo.cz

Proč si vyrábět šampon doma, když si ho můžu koupit pohodlně v obchodě? Důvodů je hned několik. Předně víte, co ‘domácí’ šampon obsahuje, použité ingredience navíc můžete přizpůsobit typu a stavu svých vlasů. Doma vyrobený šampon obsahuje pouze účinné látky, žádné přidané chemikálie a umělé konzervanty. Díky jednoduchému složení je šampon vhodný i pro tu nejcitlivější pokožku, nedráždí ji a nevysušuje. Vlastnoručně vyrobený šampon tak může používat celá rodina, včetně těch nejmenších.

Ajurvédský šampon je mimořádně šetrný k vlasům i vlasové pokožce díky obsahu mýdlových ořechů. Ty pokožku účinně umyjí, aniž by ji přehnaně vysušily a dráždily, jako to s oblibou dělají chemické tenzidy. Amla i Shikakai prášek dodávají vlasům zdravý lesk a usnadňují jejich rozčesávání. Také působí proti vzniku lupů, eliminují svědění vlasové pokožky a jsou dobrými pomocníky při dermatitidě.

Přejít na sekci článku:

Výroba šamponu

K výrobě Ajurvédského šamponu pro zdravé vlasy potřebujeme:

  • 50 g mletého máku
  • 100 g Shikakai prášku
  • 50 g Amla prášku
  • 100 g mýdlových ořechů
  • pár kapek vitaminu E
  • pár kapek oleje ze santalového dřeva

Postup

1. Suroviny si odvážíme. Do většího hrnce nasypeme mák, Shikakai prášek a Amla prášek. Zalijeme 1 litrem studené vody. Dobře promícháme, aby nevznikly hrudky.

2. Do směsi vsypeme mýdlové ořechy, opět promícháme a necháme odstát alespoň 10 hodin, nejlépe přes noc.

3. Uleželou směs přivedeme k varu a na mírném plameni vaříme zhruba 35- 40 minut, dokud se tekutina nezredukuje přibližně na polovinu. Záleží na vás, jak chce mít šampon hutný či naopak tekutý. Dobu vaření můžete podle vlastních preferencí zkrátit nebo příliš hutný šampon naředit trochou vody.

4. Zhoustlý šampon přecedíme přes husté síto či tenké plátýnko, abychom odstranili zbytky nerozpuštěných mýdlových ořechů. Pro konzervaci přidáme 1 čajovou lžičku éterického oleje ze santalového dřeva a pár kapek vitamiu E.

5. Šampon přelijeme do čisté suché uzavíratelné láhve. Skladujeme na chladném tmavém místě a spotřebujeme co nejdříve.