Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jíly ve vlasové péči

Jíly ve vlasové péči Jíly jsou čím dál oblíbenější součástí minimalistické péče o pleť a vlasy. Už jste je zkoušeli?
Pavlína Klaudová
4,0 5
10

Jíly ve vlasové péči zdroj: unsplash.com

Jíly si sice získávají v kosmetice čím dál větší popularitu, ale v české kotlině stojí nezaslouženě tak nějak na okraji zájmu. Proč je dobré mít doma aspoň jeden z nich a občas po něm sáhnout? A jaké výhody nabízí jíly jako součást vlasové péče? Je jich více, než byste čekali. Ať už jste nebo nejste vyznavači metody no poo, vyzkoušejte některý z praktických a hlavně léčivých jílů. Budete je milovat.

Druhy jílů

Často se setkáváme s tím, že mnoho lidí ani neví, že něco jako jíl vůbec existuje. Jejich překvapení, že se s nimi dají celkem v pohodě obstarat mnohé kosmetické potřeby pleti a vlasů, je pak o to větší. Pro někoho je mytí se jílem nepředstavitelné, pro druhého nepostradatelné. Ať už jste vyznavači všeho čistého nebo jste o jílech ještě vůbec neuvažovali, je dobré je mít v povědomí. Určitě se vám budou někdy hodit. Anebo někomu ve vašem okolí. Nejčastější druhy jílů, které najdeme na trhu, jsou rhassoul, bentoin, francouzský zelený jíl a bílý kaolin. Jsou typickou součástí lázeňských procedur, péče o vlasy, tělo i pleť. Jsou oblíbené hlavně díky svým hojivým schopnostem a vysokému obsahu minerálů. Pokud se v nich zatím ještě nevyznáte, nezoufejte, řekneme vám, k čemu se nejlépe hodí.

Zelený jíl je také známý jako illitový nebo mořský jíl, někdy se mu také říká jíl francouzský. Těží se ve Francii, na Sicílii, v Číně nebo USA. Získává se z přírodních lomů, poté se mechanicky zpracovává (drcení, sušení). Při jeho výrobě nejsou používané žádné chemikálie. Má vysoký obsah oxidu křemičitého, hliníku, hořčíku, železa, vápníku, dolomitu, manganu, fosforu, mědi, selenu. Typickou zelenou barvu mu dodávají oxidy železa a rozložená rostlinná hmota. Je velmi vhodný pro pokožku a vlasy, které mají sklony k přílišnému maštění, a pomáhá proti lupům. Zelený jíl v potravinářské kvalitě se používá k detoxikačním kůrám, na zeštíhlující zábaly, vlasové nebo obličejové masky. Má silné čisticí a absorpční schopnosti, podporuje činnost krevního oběhu a proces obměny kožních buněk. Stahuje póry a napomáhá lepšímu, pěstěnému vzhledu pleti. Zelený jíl se také přidává do zubních past nebo různých detoxikačních sprchových gelů.

Kaolin, známější jako bílý jíl, někdy se mu říká také jíl čínský, protože dostal jméno po čínském městě Kao-Ling. Těží se ve Spojených státech, Mexiku, v Německu, Velké Británii, Austrálii a Číně. Je jemnější než ostatní jíly. Má vysoký obsah kaolitu, oxidu křemičitého a oxidu hlinitého. Používá se do různých kosmetických prostředků. Od pudrů přes peelingy a krémy až po pleťové masky. Je velmi jemný, je vhodný pro suchou a velmi jemnou, k poškození náchylnou pokožku i vlasy. Má změkčující účinky, podporuje udržení správné hydratace pleti. Používá se k neutralizaci pH v DIY kosmetice. Přidává se do přípravků ústní hygieny a koupelí.

Marocký jíl neboli Rhassoul je miláčkem všech vyznavačů no poo filosofie. Často se o něm také mluví jako o jílu lávovém. Těží se v Maroku, je základním stavebním kamenem lázeňských hammam rituálů. Má šedo-růžovou barvu, je typický vysokým obsahem oxidu křemičitého, vápníku, hořčíku a hliníku. Je výborný jako mycí jíl, skvěle absorbuje nečistoty z pokožky a vlasů, aktivně čistí, pohlcuje tuky, respektuje hydrolipidový film pokožky a vlasů a nedráždí mazové žlázy. Přidává se do masek, obkladů, mycí kosmetiky. Je vhodný pro všechny typy pleti, hlavně pro mastnou a smíšenou. Jako součást vlasových přípravků se pozitivně podílí na zvýšení objemu a redukci projevů maštění. V Orientu se velmi často míchá s růžovým nebo nerolovým hydrolátem, argonovým olejem nebo esenciálními oleji.

Bentonit nebo také aztécká hlína, je světle šedý nebo lehce krémový (nikdy bílý), velmi jemný jíl s vysokým obsahem oxidu křemičitého a hliníku. Těží se v USA, je sopečného původu. Přidává se do masek, pudrů, deodorantů, suchých šamponů a peelingů. Bentonit funguje velmi dobře proti kožním plísním, při ekzémech. Je vhodný pro mastnou a smíšenou pokožku, redukuje tvorbu kožního mazu a účinně hojí poškození kůže. Funguje jako jemný detoxikant a bojuje proti volným radikálům. Je obzvlášť vhodný pro kudrnaté, nepoddajné vlasy.

Proč používat jílovou kosmetiku a jíly na vlasy?

Jíly obecně se na vlasy používají buď jako součást mycích směsí nebo jako zábaly a vlasové masky, záleží na tom, co právě potřebujeme. Mohou se velmi účinně míchat s ájurvédskými sypkými bylinnými šampony, s mořskými i sladkovodními řasami, proteiny, rostlinnými oleji. Jíly jsou jako součást vlasové péče ceněné hlavně jako přirozená vlasová výživa a opravný prostředek. Snižují frekvence mytí a zatěžování vlasů, vyvažují sekreci kožního mazu, zabraňují odlupování pokožky. Zlepšují celkovou vitalitu vlasů, pomáhají proti jejich padání, protože jim dodávají potřebnou výživu. Napomáhají tomu, aby byly vlasy krásné a lesklé.

Jíly můžete na mytí vlasů použít pouze smíchané s vodou, nepotřebujete do nich přidávat žádné speciální vychytávky. Stačí je jen rozředit do konzistence běžného šamponu. I když nepění, budete opravdu mile překvapeni, jak dobře vám umyjí vlasy. Při používání jílu místo klasického šamponu se jako součást mycího procesu doporučuje jemná masáž hlavy. Je to kvůli tomu, aby se zlepšila absorpce toxinů a kožního mazu. Jíly jsou skvělým, přírodním řešením pro ty, kteří mají problém s lupy.

Argital: Expert na jíl

Pokud se nechcete zdržovat mícháním vlastních jílových směsí nebo se nedokážete přenést přes klišé „co nepění, nemyje“, může být pro vás přechodovým můstkem low poo šampon s jílem. Obsahuje všechny výhody, které poskytuje klasický jíl, ale jeho používání je tak nějak pohodlnější. Jílových šamponů není na trhu mnoho, ale pokud své vlasy svěříte do rukou specialistů z Argitalu, neprohloupíte. Argital, italská firma, která staví svůj sortiment právě na léčivých schopnostech zeleného jílu. Nabízí perfektní řešení pro vlasové i kožní problémy. Ať už jsou vaše vlasy suché, mastné a potřebují celkovou detoxikaci nebo prostě chcete jen vyzkoušet něco nového a nechcete si „zbytečně“ kupovat klasická balení jílů. I když… Jíl, pokud se s ním skamarádíte, není doma zbytečný nikdy.