Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Objevte výhody “low poo”

Objevte výhody “low poo” Máte už dost klasických šamponů plných chemie? Co takhle přejít na low poo?
Pavlína Klaudová
4,0 5
10

Objevte výhody lo poo zdroj: unsplash.com

V poslední době je hodně vidět, že čím dál více lidí přechází na metodu mytí vlasů, která se nazývá „no poo“. Co když ale nechcete na své vlasy nanášet moučnou kašičku anebo vajíčko a no poo vám připadá moc složitá na čas i kombinování přísad? Chcete i přesto pomoct svým vlasům se vzpamatovat z chemických barev a šamponů, které je zatěžují? Low poo je přesně metoda, která vám bude vyhovovat.

Co je low poo metoda?

Základní ideou low poo metody je používání šamponů na vlasy, které neobsahují tradiční nebezpečné sulfáty, silikony a parabeny, používané hojně v komerčním kosmetickém průmyslu. Tato pěnidla zatěžují nejen vlasy jako takové, ale mohou způsobovat mnohé zdravotní problémy, včetně různých alergických reakcí. Nejčastěji je s nimi spojovaný vznik kontaktní dermatitidy, podráždění oční sliznice a dýchacího ústrojí.

Chemikálie, používané v šamponech konvenčních značek navíc narušují přirozený film pokožky a činí ji tak propustnější pro další škodlivé látky. Problémem komerčních šamponů je to, že kromě zmíněných pěnidel a konzervantů obsahují také velké množství syntetických parfemací, které se v žebříčku kosmetických alergenů drží na samotné špici. Spolu pak tvoří koktejl, který si denně mnoho z nás nanáší na vlasy v naději, že budou krásné, zdravé a lesklé. Opak je však hrůznou pravdou.

Pokud se zajímáte o složení kosmetiky, určitě jste přemýšleli o tom, jestli zkusíte čím dál populárnější metodu no poo, která vyžaduje cvik a hlavně dost experimentování. Netroufáte-li si do této metody skočit přímo po hlavě, může být low poo určitý příjemný odrazový můstek k tomu, abyste přestali používat klasické šampony. Nejste-li připravení na to, že si budete na vlasy nanášet vajíčka anebo moučnou kašičku, bohatě si vystačíte se šetrnějšími, přírodními šampony. Sama jsem se k no poo ještě nepropracovala, i když někdy ulítnu na sypkém šamponu Eliah Sahil, který používám hlavně, když cestuji, protože nezabírá v kufru hodně místa a v případě nouze ho lze použít místo sprchového gelu.

Co obsahuje správný low poo šampon?

Vybíráte low poo šampon a ztratili jste se ve složení? Nevadí. Pokud nevíte, co a jak funguje v těchto typech šamponů, stačí si udělat trochu času a rozkliknout si naši encyklopedii. Uvádíme celkové složení veškerých produktů, které prodáváme, proto můžete učinit informované rozhodnutí. Pro low poo šampony je typické používání šetrných přírodních derivátů, pocházejících z rostlinných olejů (nejčastěji palmového, kokosového, olivového nebo řepkového), které jsou bezpečné pro člověka i přírodu. Dobře se biologicky odbourávají a pomáhají zachovat krásu a zdraví vlasového vlákna.

Jsou šetrné k pokožce, nevysušují ji a udržují její přirozenou vlhkost. Přírodní low poo šampony neobsahují syntetické parfemace. Jsou obohacené o éterické oleje, které v mnohých případech podporují zdraví vlasových folikul a zamezují vypadávání. Stimulují růst nových vlasů, zlepšují cirkulaci krve v pokožce hlavy a podporují tvorbu kolagenu v pokožce. Důležité je také říct, že mnoho low poo šamponů se vyznačuje neutrálním pH faktorem.

Osobní zkušenost s low poo

K low poo jsem se propracovala po tom, co jsem přišla vlivem stresu o polovinu vlasů a hledala jsem způsob, jak zachránit ten zbytek, protože jsem o ně nechtěla přijít úplně. A ono to není vůbec lehké, najít ten správný šampon, který vám bude vyhovovat, protože když jsem si kupovala přírodní šampony v jedné síti drogerií, moc nadšená jsem z nich nebyla.

Respektive, když se na to podívám s odstupem, bylo to o určité lenosti a o tom, že jsem nechtěla utrácet vysoké sumy za něco, o čem nevím, zda mi bude vyhovovat. Další podprahový důvod byl ten, že jsem žila v domnění, že přírodní kosmetika je hrozně drahá a nemůžu si ji ze svého rozpočtu dovolit. Přemýšlela jsem tak, jak to je přirozené mnoha lidem, kteří ještě moc nepronikli do cenových relací bio kosmetiky.

Vůbec nejlepší způsob, kdy o něčem psát, je to vyzkoušet a podělit se o vlastní zkušenosti. Sama jsem vyzkoušela několik značek tzv. low poo šamponů, tedy vlasové péče, která obsahuje jemnější formu sulfátů a emulgátorů, pocházející z přírodních zdrojů jako je třeba Sodium coco sulfate, Cocamidoprophyl betaine (CAPB) nebo cukerné tenzidy, které jsou velmi dobře snášeny i citlivou pokožkou a nejsou spojovány se zdravotními riziky. Poměrně dobře pění, nejsou tak agresívní, nenarušují přirozený film pokožky a nezbavují ji její přirozené vlhkosti.

Pokud používáte čistou chemii, vaše vlasy si musí s low poo šampony nejdříve projít určitou detoxikací. Je pravdou, že jste-li zvyklí na příliš silné umělé parfemace, nemusí vám ze začátku vonět. Low poo mi poměrně dost omezilo padání vlasů, ale frekvence mytí se moc neposunula. Jsou ale lehčí, a hlavně jsem se zbavila nenáviděných lupů, protože se mi výrazně spravila pokožka hlavy, která se oproti dobám užívání konvenčních šamponů výrazně zlepšila. A také téměř vymizely pocity svědění pokožky hlavy. Na co si musíte hodně zvyknout je, že low poo šampony pění občas o dost méně než ty syntetické, což může být ze začátku malý problém. Obzvlášť, pokud trpíte utkvělou představou, že co nepění, dostatečně nemyje. Ale většina přírodních šamponů už dnes pění skoro stejně jako ty běžné.

Je pravdou, že i známí výrobci klasické kosmetiky plné škodlivé chemie se začali snažit o to, aby mohli nabízet low poo varianty bez sulfátů. Nicméně podle mě nemá smysl o nich vůbec uvažovat, protože si můžete pořídit jen o málo dražší bio variantu pro vaši hřívu, která neobsahuje syntetické parfemace a nevhodné konzervanty. Čeho se ti, kteří uvažují o používání přírodních šamponů, obávají, je také to, že jejich vlasy nebudou tak hladké a budou se hůř upravovat. Low poo šampony jsou často obohaceny o éterické oleje a výtažky z rostlin, které napomáhají zlepšit zdraví i kvalitu vlasů a fungují do jisté míry i jako kondicionéry vlasového vlákna, takže není potřeba se obávat. Navíc většina značek nabízí k šamponům i kondicionéry a masky. Vše nabité prospěšnými látkami, které vašim vlasům a pokožce skutečně něco dají. Low poo může také ukázat, že jste si poměrně dlouho myli vlasy šampony, které byly absolutně nevhodné pro váš typ vlasů.

Jaké šampony pro low poo ulovíte u nás v BiOOO?

Protože low poo metoda je vhodná pro všechny typy vlasů od kudrnatých po rovné a mastných po suché, stačí si jen vybrat ten správný šampon a to může být ta největší věda ze všeho. Obzvlášť, pokud přecházíte od syntetické chemie a ještě se v low poo šamponech dost dobře nevyznáte. My v BiOOO.cz nabízíme hned několik značek, které jsou vhodné pro metodu mytí vlasů bez nebezpečných sulfátů, a v naší nabídce si vybere opravdu každý. Máme rádi např. šampony od Desert Essence, Coslysu nebo Farfally, ale jsou už určitou investicí.

Takže pokud chcete low poo jen vyzkoušet a bojíte se, že vám bude moc krvácet peněženka, velmi dobře vám poslouží např. dánská organická značka Urtekram nebo německá Lavera, které nabízejí velmi slušnou kvalitu za dobrou cenu. Obě se honosí biocertifikátem Ecocert (Urtekram) a Natrue (Lavera) a do začátku mytí vlasů metodo u low poo jsou více než ideální.