Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pšenice není jenom na výrobu chleba

Pšenice není jenom na výrobu chleba zdroj: shutterstock.com

Pšenice vyšla v posledních letech z módy. Lepek, bílé pečivo a vůbec prostě nezdravá škaredá pšenice. Zbavte se toho, nikdo to už nejezte a vyhne se vám rakovina, nebudete mít autismus, zbavíte se plešatosti i obezity a navíc budete in. Dneska se prostě pšenice nejí. Přitom byla vždycky považována za jednu z nejlepších a nejužitečnějších obilovin. Takže jak to tedy je?

Zatímco vyloučení bílé mouky a sladkého pečiva z jídelníčku je zdravé a organismu prospěšné, tak se pšenicí jako takovou to až tak jednoduché není. Pšeničné klíčky mají totiž celkem významnou výživovou hodnotu, obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin i komplex důležitých vitaminů. Jsou snadno stravitelné a zdraví prospěšné. A tak zapomeňte na průmyslově zpracovanou bílou mouku, která je při výrobě zbavena téměř všech prospěšných látek, a raději vyzkoušejte panenský olej lisovaný z pšeničných klíčků.

Přejít na sekci článku:

Pšenice a pšeničný olej

Pšenice a pšeničný olej zdroj: shutterstock.com

Pšenice pochází z Evropy a Asie. Původně byla pěstována jako obilí pro výrobu chleba a také jako krmné obilí pro domácí zvířata. Pšenice patřila a stále patří mezi nejdůležitější hospodářské rostliny. Pokud vezmeme všechny zemědělské plochy oseté pšenicí na celém světě, tak v globálním měřítku zabírá více místa pouze pěstování rýže. V dnešní době se pšenice pěstuje především kvůli produkci bílé mouky a také krupice.

Olej vznikl pouze jako vedlejší produkt zpracování pšenice, jeho blahodárné složení a účinky na naše zdraví byly zjištěny až mnohem později. Panenský pšeničný olej se dnes lisuje ideálně za studena z naklíčené pšenice, nebo se získává extrahováním pšeničných klíčků. Má žlutohnědou barvu a hustější konzistenci, která může připomínat med. Vyznačuje se i typickou vůní obilí. Kvalitu a způsob výroby oleje poznáte podle barvy i vůně, zatímco lisovaný olej má žlutohnědou až hnědou barvu s výraznou obilnou vůní i chutí, tak olej extrahovaný je světlejší a spíše žlutý s jemnějším aroma.

V Evropě je tento olej velmi ceněný jako doplněk pro vrcholové sportovce, kterým pomáhá vracet sílu a zvyšovat fyzické výkony. Stejně tak je ale vhodný i pro malé děti a jako doplněk stravy je doporučován i domácím zvířatům, kterým pomáhá dodávat vitaminy a nenasycené mastné kyseliny a podporuje zdravou a lesklou srst.