Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Je váš parfém toxický?

Je váš parfém toxický? Vůně z komerčních parfumerií obsahují syntetické složky, které jsou škodlivé pro lidské zdraví.
Pavlína Klaudová
4,8 5
22

Je váš parfém toxický? zdroj: pixabay.com

Možná vám v hlavě blikne: Co by mělo být toxického na parfému? Pokud používáte parfém z komerční parfumerie a dosud jste neřešili jeho složení, zkuste se zamyslet nad tím, jak voní. Jako růže? Jako levandule nebo citrusy? Nebo jako ropa? A nyní si zkuste srovnat čistý přírodní parfém, například levanduli, s tím chemickým. Co cítíte? Co je vám příjemnější?

Vůně z parfumerií jsou totiž plné chemikálií. Tváří se po čichu jako něco, co ve skutečnosti vůbec nejsou, dokonce používají názvy, které mají přímou souvislost s určitým výrobním postupem, jejich výrobcům se tak stále daří obelhávat peněženky a nosy zákazníků. A proč by to také nedělali, když si mohou prakticky mnohé z přísad nechat pro sebe a zahrnout je pod roušku obchodního tajemství nebo je schovat pod nicneříkající číslo a písmeno?

Ukažme si jeden příklad z praxe. Na jednom z „propálených“ e-shopů, , bez kterého nemůže existovat žádný kosmetický maniak, jsem si koupila vedle organické kosmetiky i „růžovou vodu“. Znáte to, natěšeně rozbalíte balíček, vezmete, stříknete si něco, o čem jste přesvědčeni, že je hydrolát na vlasy a obličej...a málem se zblázníte, protože vás to pálí tak, že nevíte, co udělat dříve, abyste se toho zbavili. Nepomohlo NIC. Celý večer jsem trpěla jako zvíře. A tak jsem si sedla a googlila složení. Růžová voda byla růžová díky azobarvivům (brilantní modř a azorubin), obsahovala urinu, rozpouštědlo PEG 7 (hm, už asi chápu, proč mě to tak pálilo), sodium akrylát, nějaký ten formaldehyd, parfum (ten kouzelný název pro syntetickou parfemaci) a přírodní složky, o kterých se nemá cenu v tomto pekelném mixu bavit. Takže si to shrneme. Růžová voda má svá pravidla výroby, nic, co nevzešlo z parovodní destilace éterického oleje a nemá v sobě jediný možný fixátor (alkohol), nemá právo na to, aby se nazývalo růžovou vodou!

A tak je to s dalšími věcmi v běžné kosmetice. Pižmo není pižmem (ano, já chápu, že chráníme zvířata), vzácné rostlinné látky se také chemicky nahrazují, jsou prostě levnější, a proto si výrobce může „napálit“ cenu parfému mnohonásobně výš, než jaká ve skutečnosti je jeho výrobní hodnota. 95% syntetických chemikálií (parfemací), vzniká z ropy! Výrobci kosmetiky mají opravdu z čeho vybírat, protože mají 3000 chemických napodobenin přírodních složek. Parfémy často obsahují až 500 různých chemických látek. Tyto chemikálie pronikají do našeho těla a krevního oběhu skrze kůži a nosní sliznice. Obzvlášť nebezpečné jsou pro těhotné ženy, protože přecházejí do krevního oběhu plodu a malé děti.

Podle FDA (US Food and Drug administration) jsou tyto chemikálie zodpovědné za 30 % vzniku všech alergických reakcí. Naštěstí ale existují organizace, které pořádají kampaně a upozorňují na nebezpečnost chemických parfemací. Díky nim a jejich aktivitě se ukazuje, že některé složky vůní ani nejsou uváděny na etiketách, protože jsou prostě a jednoduše skryty za „obchodní tajemství“. Mnohé z těchto látek způsobují alergie, astma, dušnost, bolesti hlavy a dermatitidu. Jsou rakovinotvorné, narušují funkci štítné žlázy a u mužů poškozují spermie, působí jako neurotoxiny a hormonální disruptory.

Slovníček škodlivých složek

Můžeme si dát malý příklad toho, co tvoří komerční vůně. Najdeme v nich třeba acetaldehyd, oxid styrenu, acetonitril, toluen, pižmo tetralin (AETT).

  • Acetaldehyd vytváří ovocnou vůni, nedůležitější je, že se jedná o lidský karcinogen.
  • Acetonitril může způsobit slabost, bolesti hlavy, třes, necitlivost a nevolnost, při vysokých koncentracích i křeče a smrt.
  • Oxid styrenu působí podráždění kůže a očí, při laboratorních studiích na zvířatech se ukázalo, že se podílí na vzniku deprese.
  • Toluen (také známý jako methyl-benzen) je neurotoxin, z velké části pochází z ropy. Jeho používání může vést k poškození plic, jater, ledvin, srdce a centrálního nervového systému. Také může způsobit bolesti hlavy, ztrátu svalové kontroly, poškození mozku, ztrátu paměti, problémy s řečí, sluchem a zrakem, a dokonce i smrt. Toluen je v syntetických parfémech nejrozšířenější používanou látkou.
  • Pižmo tetralin (AETT) bylo prokázáno, že ničí mozkové buňky a způsobuje degeneraci míchy.

 

Bohužel neexistuje žádný způsob, jak určit, které z těchto toxických chemických látek jsou používány a kryty "obchodním tajemství." Jediná možnost, jak se bránit, je zajímat se, číst složení, používat čistě přírodní parfém. Nebo si můžete svou vůni namíchat na olejovém základě sami.