Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Adaptogeny, bezbolestné nakopnutí

5.0 5
2

Adaptogeny, bezbolestné nakopnutí zdroj: pxhere.com

Adaptogeny přirozeně a bezbolestně “nakopnou” vaši imunitu i energii. Že nevíte, o co se jedná? Adaptogeny jsou takové přírodní nakopávače. Zejména teď na podzim většina z nás zažívá stavy, kdy jsme celkově jako bez energie, a častokrát nás potrápí i nějaké to nachlazení. Působení adaptogenů se ale neomezuje jen na fyzickou rovinu. Nabízejí totiž příznivé účinky i na psychiku. V obdobích zvýšeného stresu, kdy se cítíme zahlcení a máme prostě všeho dost, přináší zklidnění a zároveň i povzbuzení.

Co je zač ten adaptogen?

O bylinkách jako goji nebo ženšen jste asi už někdy slyšeli. Mezi adaptogeny patří i rostliny s takovými exotickými jmény jako ašvaganda, maca či schizandra. Řadí se sem ale i u nás dobře známý rakytník, stejně jako kotvičník či houba hlíva ústřičná. Jako adaptogeny se označují látky přírodního původu, které pozitivně ovlivňují více rovin v našem organismu. Obsahují celé spektrum účinných látek, ale zároveň nemají nežádoucí vedlejší účinky ani na nich nevzniká závislost. Když vezmeme v potaz, že označení "adaptogen" vychází ze slova adaptovat, dá se zjednodušeně říct, že tyto látky nám pomohou se přizpůsobit určitým podmínkám.

A co přesně adaptogeny umí? Kupříkladu dokáží pozitivně ovlivnit náš imunitní systém. Ten je pak odolnější vůči bakteriím a virům, tím pádem si na vás nějaká ta chřipka jen tak nepřijde. Adaptogeny také pomáhají tělu lépe se zbavit zánětů, ale rovněž ho dokáží čistit od toxinů, těžkých kovů i některých parazitů apod. Mnohé z nich podporují činnost celého kardiovaskulárního systému, ale i plic, slinivky, jater, ledvin nebo střev. Působí příznivě na metabolismus, vyrovnávají krevní tlak a hladinu cholesterolu, a navíc dokáží ulevit namoženým svalům i zklidnit pocuchané nervy.

Adaptogeny také obsahují nezanedbatelné množství vitaminů či minerálních látek a řadí se mezi antioxidanty. To znamená, že zpomalují stárnutí buněk. A o trochu oddálit čas, kdy se objeví první vráska na čele, to není od věci, že? Adaptogeny se také doporučují jako doplněk stravy v případech, kdy člověk trpí některou z autoimunitních nemocí. Dokáží zmírnit jejich projevy a ulevit tělu od negativních dopadů imunosupresivních léků. Adaptogeny lze užívat také během terapie nádorových onemocnění, protože působí jako celkové tonikum a údajně dokáží zmírnit negativní vedlejší účinky chemoterapie.

O důvod víc, proč si adaptogeny zamilovat

Nemusíte mít jen oslabenou imunitu nebo trpět ucpaným nosem. Dvakrát hej vám nejspíš nebude ani v situaci, kdy budete mít práce až nad hlavu a šéf na vás bude obden protivný. K tomu si představte, že nebudete schopni se pořádně uvolnit, a ještě do toho budete mít potíže se spánkem… I tady pomohou adaptogeny. Působí totiž pozitivně na nadledvinky, které produkují kortizol, tzv. stresový hormon. Adaptogeny nadledviny zklidní a posílí, takže díky tomu budete stresové situace zase zvládat mnohem lépe, budete schopni se uvolnit a snadněji dosáhnete vytoužené duševní rovnováhy. Stejně tak ale posílí i vaši vytrvalost na cestě za vytyčenými cíli.

Stále vám to nestačí a chcete další důvod, proč adaptogenům propadnout? Bylinky jako maca nebo ašvaganda nemají, na rozdíl od kávy a dalších stimulantů, nepříjemné vedlejší účinky například v podobě rozdivočení srdečního tepu. Adaptogeny vás nakopnou, to ano, ale nezpůsobí nepřirozené vychýlení tělesných funkcí, takže se nemusíte bát, že to s vámi po dvou kapslích s maca práškem klepne. Navíc nejsou návykové, takže když je po nějaké době vysadíte, žádný abstinenční syndrom se konat nebude.