Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Eleuterokok ostnatý neboli sibiřský žen-šen

Eleuterokok ostnatý neboli sibiřský žen-šen Eleuterokok ostnatý je významným adaptogenem a imunomodulátorem s povzbuzujícími účinky podobně jako žen-šen.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Sibiřský ženšen zdroj: shutterstock.com

Věděli jste, že mimořádných vlastností a léčivých účinků eleuterokoku využívají např. ruští kosmonauté? Je to proto, aby se lépe přizpůsobili svému momentálnímu životu a práci ve vesmíru. A pro lidský organismus je stres, když se dostane do jiné oblasti, než na kterou je zvyklý. Jde o fyziologické i mentální napětí, jež se dostavuje v případě výrazně se měnících životních podmínek.

Eleuterokok ostnatý, latinsky Eleutherococcus senticosus neboli Čertův kořen je známým adaptogenem se silnými povzbuzujícími účinky, který normalizuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v organismu. Jedná se o trnitý opadavý keř z čeledi aralkovitých (Araliaceae) se šedavou kůrou, dorůstající do výšky 2 - 4 m. Jeho listy jsou dlanitě složené, řapíkaté s pilovitými okraji. Eleuterokok kvete na rozhraní června a července drobnými fialovými nebo žlutočervenými kvítky. Jeho plodem je drobná peckovice modročerné barvy. Předmětem sběru je především kořen, který se sbírá na přelomu září a října. V některých případech se sbírá i list. Eleuterokok ostnatý roste hlavně na Dálném východě, v oblasti sibiřské tajgy a na Korejském poloostrově.

V čínské lidové medicíně je tato bylina známa již desetiletí, dokonce po staletí, ale do celosvětového povědomí se eleuterokok dostal až v 50. letech 20. století. Tou dobou se totiž začal doporučovat jako vhodná náhrada za tenkrát těžko dosažitelný žen-šen. Pro obsažené látky s tonizujícími účinky je v léčitelství využíván hlavně kořen. Na základě léčby pacientů s bipolární poruchou se přišlo na to, že eleuterokok v kombinaci s lithiem významně ovlivňuje psychický stav těchto nemocných a zároveň příznivě působí na jejich kognitivní schopnosti. Počáteční studie naznačují, že eleuterokok by se mohl podílet na zlepšení paměťových funkcí a náladě u jedinců středního věku. Uvádí se totiž, že přináší úlevu a dobré naladění. V dalším výzkumu se např. kombinoval s rhodiolou a schizandrou, což napomohlo zlepšení pozornosti, přesnosti a psychické rychlosti u žen, které jsou pod vlivem psychického stresu.

A když už jsme tak hezky začali perličkou o kosmonautech, mohu vám ještě prozradit, že eleuterokok jinak zvaný Čertův kořen, využívali na olympijských hrách v roce 1980 též ruští atleti. A to především jako zdroj chininu. V Rusku je známa mandarinková limonáda "Eleuterokok", která je obohacena výtažkem ze sibiřského žen-šenu a lékořice. Nutno dodat, že je velmi posilující a regenerační.

Jaké obsahuje eleuterokok látky a na co působí?

Eleuterokok ostnatý obsahuje na 35 sloučenin, u nichž se předpokládá nějaká biologická aktivita. Nejčastěji jsou uváděny pentacyklické a tetracyklické triterpenoidní saponiny, kumariny, lignany, fenylkarbonové kyseliny a xantony. Dalšími látkami obsaženými v této léčivé rostlině jsou eleuterosidy - glykosidy, polysacharidy, lipidy, minerály - např. draslík, vápník, fosfor, silice, vosky, pryskyřice, kyselina chlorogenová či deriváty kyseliny kávové.

V oblasti lidové medicíny se kořen, ale i jiné části rostliny využívají při vysokém cholesterolu, problémech s ledvinami, v případě Alzheimerovy choroby nebo při únavě a bolesti svalů. Eleuterokok eliminuje nežádoucí účinky po chemoterapii a ozařování, dobře působí při bronchitidě, tuberkulóze a nevolnosti, zejména při kinetóze. Tradiční čínská medicína doporučuje eleuterokok samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami hlavně při dýchacích potížích a při bronchitidách, ale též v případě srdečních onemocnění či revmatismu. Na Tchaj-wanu se Čertův kořen bere při hepatitidě a rakovině. Účinek extraktu z eleuterokoku ostnatého byl prokázán u virových onemocněních typu herpes simplex. Obsahové látky příznivě podporují přirozenou obranyschopnost organismu, mají částečné antioxidační a protizánětlivé působení. Uvádí se též dobré působení eleuterokoku na toxoplazmózu a boreliózu v oblasti páteře. V kombinaci s rhodiolou pomáhá při Bechtěrevově nemoci a při úrazech páteře. Některé látky obsažené v eleuterokoku, např. éterické oleje, fytohormony, třísloviny či vitaminy mají dobré účinky v případě chronických kožních onemocnění. Eleuterokok též zabraňuje nadměrnému maštění a vypadávání vlasů, hojí akné a dermatitidu.

Eleuterosidy B a E, obsažené v eleuterokoku, usnadňují dýchání a zvyšují sílu a výdrž po dobu zvýšené fyzické aktivity, např. při tréninku. Sportovci potvrzují až 9% zlepšení kondice. Některé složky v kořeni eleuterokoku působí jako prevence před kardiovaskulárními onemocněními, snižují vysoký cholesterol a hladinu krevního cukru. Rovněž zesilují činnost některých žláz s vnitřní sekrecí, čímž harmonizují celý endokrinní systém. Eleuterokok je velmi účinný při léčení dlouhodobého vyčerpání či tělesné ochablosti vyplývající z přepracování a trvalého stresu. Také napomáhá lepšímu spánku. Čertův kořen harmonizuje funkci mužských pohlavních orgánů a je rovněž silným afrodisiakem. Přípravky z eleuterokoku by neměli užívat lidé s hypertenzí, horečnatými stavy, autoimunitními poruchami, se srdeční arytmií a po bezprostředně prodělaném infarktu myokardu. Rovněž nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy. Poněkud citlivější jedinci by mohli pociťovat nervozitu nebo podráždění. Eleuterokok se nemá kombinovat s kofeinem.

V jaké podobě se eleuterokok užívá a pár domácích receptů

Eleuterokok je v podstatě univerzálním léčivým prostředkem, jenž dokáže s přehledem "nahradit" nám dobře známý, ale hůře dostupný žen-šen. Je určen k zevnímu i vnitřnímu použití. Eleuterokok se připravuje ve formě prášku, kterým se např. plní tobolky. Užívají se v množství 1g při stresu. Odvar z kořene eleuterokoku se pije 2x denně, aby se posílil organismus. Tablety můžete užívat před zkouškami či v případě jiných stresujících situacích. Tinktura z eleuterokoku se běžně užívá po 20 kapkách 3x denně.

Tinktura z eleuterokoku ostnatého

Nejčastěji seženete v obchodech s bylinami a přírodními prostředky právě tinkturu, ale můžete si ji ze sušených listů a kořenů klasickým způsobem připravit i sami. Učiníte to tak že bylinu vložíte do sklenice (běžně se používá na 1díl byliny 5 dílů alkoholu) a zalijete 40% alkoholem - naředěným konzumním lihem, domácí pálenkou nebo vodkou. Obvyklá doba macerace je 14 dní až 3 týdny, přičemž je nutné 1x denně výluh protřepat. Po uležení se přefiltruje přes gázu do čisté skleněné lahvičky. Domácí tinktura se bere na půl lžičky s vodou 3x denně.

Eleuterokoková mast na ekzémy a psoriázu

Buď lze připravit 20% mast z mletého sušeného kořene nebo použijte 20 ml tinktury, kterou rozmícháte ve 100 g tuku nebo v masťovém základu. Tato mast se dá aplikovat i při jiném poškození kůže.

Odvar z eleuterokoku

Připraví se z 1 lžíce sušeného kořene, která se zalije půl litrem vody a vaří se 5 minut. Užívá se 15 - 30 ml odvaru 3x denně před jídlem.

Výborně zabírající je kombinace tekutého extraktu z eleuterokoku se včelí mateří kašičkou. Extrakt se užívá na základě doporučeného dávkování a přirozená mateří kašička 1x denně na lačno, pod jazyk v dávce 0,1 - 0,5 g. Mateří kašíčka ve formě tablet se bere 2 - 3x denně cca po 17 mg. Tato kombinace výrazně posiluje účinky obou látek.