Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Ginkgo biloba

5.0 5
5

Ginkgo biloba zdroj: shutterstock.com

Lístky ginkgo biloby mají zajímavý vějířovitý tvar, kterým mohou někomu připomínat mozkové hemisféry, ostatně asi také proto se ginkgu česky říká jinan dvoulaločný. A ano, ginkgo slouží přesně k tomu, k čemu byste na první pohled řekli: zlepšuje činnost mozku, podporuje jeho prokrvení, snižuje riziko mozkových příhod a celkově pečuje o zdraví kardiovaskulárního systému. Tímto pozoruhodnost tohoto stromu ale zdaleka nekončí. Ginkgo se vyskytuje na naší planetě zhruba 100 až 200 milionů let, což je doba druhohor a dinosaurů.

Léčebné účinky ginkga znali již ve starověké Číně, dokonce mu přisuzovali schopnost odvrátit zlé síly, takže jej vysazovali v okolí chrámů a obytných domů. Jestli nás dokáže ginkgo ochránit před zlem, těžko říct, ale určitě ochrání centrální nervový systém, zbaví nás studených rukou a nohou a dokáže podpořit i paměť.

Přejít na sekci článku:

Strom jako žádný jiný

Strom jako žádný jiný zdroj: shutterstock.com

Ginkgo se před miliony let vyskytovalo v hojném množství po celé severní polokouli, avšak postupně vymizelo a zachovalo se pouze v jihovýchodní Číně. V Asii je tento strom považován za posvátný a současně je běžně pěstován i jako ovocný strom, jehož plody se využívají v tradiční čínské medicíně. Ty jsou velikosti třešně, ale samy o sobě nejsou příliš lákavé, zralé jsou cítit jako žluklé máslo. Pokud se ale usuší, vypadnou z nich semínka, které tradiční medicína dále zpracovává pro léčebné účely.

Ginkgo je oblíbené pro specifickou kombinaci účinných látek, kterou nikde jinde v přírodě nenajdeme. Je natolik jedinečná, že si dokonce vysloužila svoje vlastní označení ginkgolides. Pod tímto termínem se skrývá množství flavonoidů, organických kyselin, fenolických látek, karotenoidů, terpenů a sacharidů. Kromě toho v plodech najdeme i obligátní vitamin C a vitaminy řady B. Ginkgolides rozšiřují cévy a zlepšují průchodnost kardiovaskulárního systému, mají antioxidační účinky a pomáhají i při špatně se hojících kožních problémech, takže je dobré ginkgo užívat vnitřně i zevně.

Související produkt
Celitin, kapsle 90 ks, 158 g
Energy / 346 Kč
Kapsle Celitin obsahují kombinaci lecitinu, extraktu z Ginkgo biloby a Gotu kola.  
Detail produktu