Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Houba maitake – japonské tajemství zdraví

Houba maitake – japonské tajemství zdraví Maitake je japonské houba se silnými povzbuzujícími účinky na imunitní systém.
Jana Konečná
5,0 5
2

Houba maitake – japonské tajemství zdraví zdroj: shutterstock.com

Houba maitake, česky také nazývaná jako sírovec nebo trsnatec lupenitý, byla v minulosti tak vzácná, že její nálezce údajně samou radostí tančil, když ji našel. Z toho také podle pověsti vychází její jméno – maitake, které v japonštině znamená tančící houba. Tato houba patří mezi takzvané dřevokazné houby, podobně jako nám velice dobře známý choroš. Vyrůstá ve větších trsech z kůry stromů. Největší nalezené „soutrsí“ této houby vážilo přes 50 kilo.

Zpočátku rostla maitake výhradně v Japonsku, později se začala uměle pěstovat pro komerční účely i v ostatních zemích a dnes na ni můžeme, i když poměrně vzácně, narazit i v lesích v České republice. Maitake se v japonské a tradiční čínské medicíně používá jako adaptogen na vrácení organismu do normálního stavu po fyzickém či psychickém vyčerpání a také jako urychlovač rekonvalescence po nemoci. Maitake si můžete připravit klasicky jako ostatní houby, nebo můžete využít jejích koncentrovaných účinků v potravinových doplňcích, nejčastěji ve formě extraktu.

Přejít na sekci článku:

Proč si udělat ozdravnou maitake kúru

Proč si udělat ozdravnou maitake kúru zdroj: shutterstock.com

Houba maitake je hotovou vitaminovou bombou. Nálož vitaminů z řady B, vitamin D2 a imunitu podporující polysacharid beta glukan jsou výborné na podzim a v zimě během chřipkového období. Beta glukan má unikátní posilující účinek, který se zesiluje v kombinaci s vitaminem C, na který je bohatý například rakytník nebo šípek. Beta glukan funguje jako výživa pro bílé krvinky, vitamin C pak jako jejich aktivátor. Ty jsou pak odolnější a dokáží se lépe vypořádat se zárodky různých onemocnění.

Doplnit vitaminy potřebují také všichni, kteří se cítí vyčeraní a mají pocit, že jedou už z posledních sil, a přitom se termíny v práci i ve škole nezadržitelně blíží. Vitaminy z řady B a D jsou navíc nezbytné pro získávání energie, a to z maitake dělá přírodní energeťák vhodný i pro studenty během zkouškového období. Nedostatek vitaminu D a vitaminů z B komplexu může navíc vést až k chronické únavě, úzkostem či depresím. Proto je houba maitake vhodná i jako podpůrný prostředek, pokud vás některá z těchto poruch zatěžuje.

Maitake má také báječné detoxikační účinky – očišťuje játra a podporuje jejich regeneraci. Navíc čistí krevní oběh i zažívací ústrojí a urychluje odplavování škodlivin z těla. Díky tomu se vám bude hodit, i pokud vás trápí nečistá pleť, nebo chcete pár kilo zhubnout. Jako bonus si maitake poradí s případnými zažívacími problémy, je nápomocná při zácpě, průjmových onemocněních, žaludečních vředech i zánětech žaludku. Úpravou zažívání pomáhá také při dalším nepříjemném onemocnění konce zažívacího ústrojí a žilního systému – hemoroidech.