Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní afrodiziakum na podporu plodnosti a libida

zdroj: Shutterstock

Maca peruánská, latinsky Lepidium meynii, hovorově známá jako peruánský ženšen, je rostlina pocházející z And. Je to kořenová zelenina, která se často používá jako léčivá bylina. Napomáhá totiž lépe se adaptovat na náhlé změny počasí a pomáhá lépe snášet nedostatek kyslíku v tak vysokých nadmořských výškách. Také zvyšuje odolnost proti chladu, posiluje fyzickou i psychickou stránku a mnoho dalšího.

Co je to maca

Maca je dvouletá asi 15 cm vysoká rostlina přirozeně se vyskytující ve vysokých nadmořských výškách v Andách středního Peru. To, co nás na ní nejvíce zajímá, je kořen. Právě v něm jsou koncentrované výživové složky. Podobá se řepě nebo ředkvi, ale chutí připomíná spíše bramboru. Oplývá bohatým obsahem živin, včetně vitamínů (B1, B2, B6, C, E), minerálních látek (vápník, železo, zinek, draslík), mastných kyselin, aminokyselin a sterolů, dále je bohatá na sacharidy, bílkoviny, tuky a vlákninu

V peruánských Andách najdeme více druhů této rostliny, které lze odlišit barvou. Nejčastěji má barvu zmíněné brambory, ale existují i varianty s kořenem bílé, růžové, žluté, červené nebo fialovo-černé barvy. V účincích nijak zásadně neliší, jedná se spíše o rozdílné množství účinných složek.

Maca a její blahodárné účinky

Maca je geniální superpotravina, vyhledávaná zejména pro zvýšení libida a celkovou podporu výkonnosti.

 • dodává energii
 • zlepšuje fyzickou kondici
 • má silné afrodiziakální účinky
 • zlepšuje psychickou pohodu
 • zvyšuje sexuální výkonnost
 • aktivuje buněčný metabolismus
 • zlepšuje libido
 • posiluje imunitu
 • zvyšuje chuť na sex
 • zvyšuje svalovou výkonnost
 • urychluje regenerační procesy

Kořen pro podporu plodnosti i libida

Maca je známá jako přírodní afrodiziakum, proto se jí někdy přezdívá “peruánská viagra”. Již staří Inkové ji využívali ke zlepšení sexuální kondice. Příznivě ovlivňuje sexuální chtíč a erekci. Kromě toho významně zlepšuje fyzickou výkonnost a pozitivně ovlivňuje kvalitu spermií a tím zvyšuje plodnost u mužů. Podobně jako u mužů zvyšuje sexuální touhu, podporuje libido a zvyšuje plodnost u žen. Pomáhá s úpravou menstruačního cyklu nebo při projevech menopauzy.

Působí příznivě na fyzické a duševní zdraví, vitalitu a odolnost

Maca navrací organismus do rovnováhy díky vysokému množství hodnotných látek, eguluje produkci enzymů, hormonů, zvyšuje vitalitu, usnadňuje regeneraci sil při stavech vyčerpání, udržuje psychickou i fyzickou pohodu, napomáhá ke zlepšení paměti a tvrdí se, že pomáhá zvyšovat sílu a dostat se do kondice, proto je velice oblíbeným doplňkem stravy mezi sportovci a kulturisty. V našich podmínkách je běžné macu konzumovat ve formě prášku či tabletách.