Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proskurník lékařský

Proskurník lékařský Účinky proskurníku lékařského jsou známé už od raného středověku, kdy se pěstoval v téměř každé klášterní zahradě.
Jana Konečná
5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Vnější účinky proskurníku

Vnější účinky proskurníku zdroj: shutterstock.com

Výtažky z proskurníku se obvykle přidávají do přípravků na zklidnění pleti a jako prevence proti vzniku různých zánětů. Můžeme je tak najít zejména v kosmetice pro děti, kde šetrně pečuje o citlivou dětskou pokožku a předchází jejímu podráždění. Přidává se také do krémů na opruzeniny. Jeho slizovité výtažky se taktéž přidávají do mýdel, kterým propůjčují své protizánětlivé účinky. Objevuje se i v krémech na nohy a na ruce. Právě díky proskurníku pak mají takové báječné změkčující účinky.

V tradičním léčitelství se obklady z proskurníku používají na křečové žíly a bércové vředy, zapařeniny a pro urychlení hojení různých ran. Tyto obklady jsou výborné také při ekzematických a jiných zánětlivých onemocněních kůže. Teplé obklady je také vhodné přikládat na ječné zrno. Obklady z proskurníku si připravíte tak, že nadrtíte jeho listy, zalijete vroucí vodou a přikryté necháte zhruba dvacet minut louhovat. Po uplynutí doby slijte vodu a spařené listy přiložte na postižené místo. Můžete je případně zavinout i obinadlem.

Rozmixované svařené listy nebo macerované kořeny proskurníku lékařského můžete použít i jako masku pro suchou a citlivou pleť, které dodá potřebnou hydrataci a jemnost. Výborný je ale také na pleť, kterou trápí nehojící se akné, jizvičky po akné, lupénka či ekzém. Z proskurníku se dá vyrobit i vynikající balzám na vlasovou pokožku, postup je stejný jako u výroby pleťové masky. Při pravidelném nanášení na pokožku hlavy vám může pomoct od suché a svědivé pokožky či lupů.

Související produkt
Hydratační krém pro muže 30 ml
Weleda / 335 Kč
Hydratační krém pro muže pečuje o potřeby mužské pokožky, pleť aktivně vyživuje a současně ji chrání před podrážděním v důsledku pravidelného holení. 
Detail produktu