Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Seznamte se s epigenetikou

zdroj: Shutterstock

Určitě jste ve škole někdy viděli šroubovici složenou ze dvou řetězců. Všechny živé organismy jsou postavené na genetické informaci ukryté v naší DNA. Nebudeme vás zatěžovat chemií, ale důležité je vědět, že podle epigenetiky jsme schopni své geny ovlivnit tak, abychom byli zdravější a odolnější vůči nemocem. 

Co je epigenetika?

Genetický kód je univerzální pro všechny. To, v čem se od sebe lišíme, je dané pořadím nukleotidů, které ovlivňují stavbu proteinů. Jsou to taková pravidla, podle kterých se naše tělo řídí. DNA (deoxyribonukleová kyselina) v sobě nese genetickou informaci, která rozhoduje nejen o našem vzhledu jako je barva očí a pleti, ale také o charakterových dispozicích a vlohách například pro sport nebo hudbu. Tyto genetické dispozice jsou v nás definitivně vepsané a nemůžeme je sami nijak změnit. 

Existence určitého genu v těle ale ještě neznamená, že se stoprocentně projeví, takže pokud je váš otec houslový virtuos, vy nemusíte umět ani na flétnu. Existují totiž vnější chemické reakce, které dokáží jednotlivé geny zapínat a vypínat – a právě tím se zabývá mladá věda epigenetika. To, jestli dané procesy v našem těle proběhnou závisí na více faktorech a řadu z nich můžeme ovlivnit svým životním stylem nebo užíváním přírodních substancí s epigenetickými účinky. V dospělosti už sice neovlivníme tzv. strukturní geny zodpovědné za barvu vlasů nebo výšku, ale můžeme ovlivnit fyzickou a mentální kondici, rychlost stárnutí nebo náchylnost k různým chorobám.

Základy epigenetiky v praxi

Dobrá zpráva tedy je, že náš osud není vepsán v genech, jak jsme si dříve mysleli, ale máme ho více ve svých rukou. Můžeme to vidět třeba u jednovaječných dvojčat se stejnou DNA, která jsou po narození téměř k nerozeznání, ale s přibývajícím věkem se objevují rozdíly a jejich fyzická kondice a náchylnost k nemocem se může značně lišit. O tom, které geny se zapnou nebo vypnou, rozhoduje mnoho faktorů, ale není to nic složitého. Vše začíná uvnitř dělohy a pokračuje po celý život každodenními rozhodnutími – co si dáme k obědu, jestli si půjdem zaběhat, jaké emoce prožíváme. Všechny tyto vlivy spouští vlnu chemických reakcí, které dokáží ovlivnit geny a tím pádem mohou změnit budoucnost nejen naši, ale také mnoha generací po nás.

Epigemic produkty

Doplňky stravy od Epigemic v sobě spojují moudrost tradiční čínské medicíny nebo ajurvédy spolu s nejnovějšími medicínskými a vědeckými poznatky. V nabídce tak můžete najít jak vitaminy a další pro naše tělo potřebné mikroživiny, tak i různé bylinné a rostlinné výtažky. Produkty působí synergicky s fyziologickými procesy našeho těla a zvyšují jeho fyzickou i psychickou odolnost.