Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej Levandule (Lavandula angustifolia)

Esenciální olej Levandule (Lavandula angustifolia) Levandulový olej je pro své vynikající účinky používán už od starověku.
Renata Ježková
5,0 5
10

Přejít na sekci článku:

Jak používat levandulový olej

Levandule zdroj: shutterstock.com

Levandulový olej je jako každý esenciální olej v podstatě koncentrátem a tak je s ním potřeba zacházet. Z velkého množství rostlinného materiálu získáme malý objem oleje, ve kterém je obsažena síla a podstata (esence) dané rostliny. Často se jedná o látky, které rostlinám slouží jako obrana před živočišnými predátory nebo nevhodným hmyzem, což je třeba případ právě levandule. Z tohoto důvodu je potřeba k esenciální olejům přistupovat s respektem, vybírat pečlivě a používat střídmě. Většina olejů je v různém ředění vhodná k péči o pleť a kůži, k aromaterapii a některé jsou ve vhodné kvalitně vhodné i k vnitřnímu užívání.

Nejčastějším použitím éterických olejů zůstává využití jejich vůně při domácí aromaterapii, tedy použití v aromalampě. Pokud používáme opravdu čistý přírodní olej, musíme si ale uvědomit, že skutečné má jeho vůně prokazatelný vliv na naše fyzické tělo a musíme to mít na paměti při výběru. Obecně se dá říct, že co vám navodí příjemný pocit, to můžete bez obav používat, takže se můžete při výběru řídit vlastním čichem. Ale budete-li trávit v takto provoněném prostoru více času, není od věci si zjistit účinky daného oleje. Může vám být příjemná vůně levandule v krému, ale pokud trpíte na nízký tlak, bude vám po chvíli uprostřed této vůně nepříjemně.

Při použití v kosmetických přípravcích se můžeme našimi čichovými preferencemi řídit ještě více. I v případě, že se úplně "netrefíme" do našeho typu pleti (i přes suchou pleť bychom třeba moc chtěli levandulové tělové mléko), můžeme tento rozdíl vyrovnat použitím dalších složek. Můžeme si namíchat vlastní tělový olej, kde jako základ použijeme takový rostlinný olej, který je pro naši pleť nejvhodnější. Můžeme kápnout trochu oleje do našeho oblíbeného krému. Použít do vlasového zábalu nebo jen vetřít do konečků vlasů. Kápnout do šamponu nebo vlasové vody. Navíc levandule je jeden z olejů, který je možné použít na kůži i neředěný, takže pokud vám jeho účinky dělají dobře, nemusíte se bát. Budete krásně vonět a odpuzovat komáry. Co víc si přát.

Varování: Levandule by se jako řada dalších éterických olejů neměla používat v těhotenství!