Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální oleje nejsou žádná věda

Esenciální oleje nejsou žádná věda Vnímali jste doteď éterické oleje jen jako vonný prostředek k zútulnění domácnosti? Zkuste s nimi začít pracovat i jinak.
Pavlína Klaudová
5,0 5
4

Esenciální oleje nejsou žádná věda zdroj: unsplash.com

Mnoho lidí má pocit, že je těžké se vyznat v éterických olejích, a proto se spokojí s jejich funkcí vonného komponentu. To, že je pro aromaterapii nutné si osvojit pár znalostí je sice pravda, ale pokud s esencemi pracujete s přispěním zdravého rozumu, dokáží být těmi nejlepšími přáteli. Ať už v případě prevence onemocnění, mentální únavy či jako součást kosmetického kufříku. Aromaterapie je prostě úžasná a kdo k ní jednou přičichne, nedokáže se jí už vzdát.

Co jsou esenciální oleje

Esenciální neboli éterické oleje nejsou oleje v pravém slova smyslu, i když se tak nazývají. Nejsou mastné a mají jinou hustotu. Získávají se z různých částí rostlin. Nejsou rozpustné ve vodě, vznikají více různými způsoby. Nejčastěji se destilují vodní párou nebo lisují. Jsou to velmi silné koncentráty, na výrobu jedné lahvičky je potřeba několik kilogramů rostliny. Éterické oleje se mohou získávat kromě dvou zmíněných způsobů také destilací pomocí oxidu uhličitého a enfleuráže. Destilace oxidem uhličitým je nejnovější metoda, která zatím není moc využívaná kvůli finanční náročnosti.

Éterické oleje, které vzniknou pomocí enfleuráže (nakládání květů do tuku a následné alkoholové extrakce) jsou velmi drahé a používají se jako základy přírodních parfémů. Musí se ředit do nosného, nejlépe jojobového, oleje nebo alkoholu. Nejsou vhodné do aromalamp a ke konzumaci. Tato technika se používá z důvodu časové i materiálové náročnosti u velmi jemných a křehkých květů, které by se destilací znehodnotily. Klasická enfleuráž zahrnuje až 36 výměn rostlinného materiálu. Pomocí ní se zpracovávají např. nerolové nebo jasmínové květy.

Esenciální oleje jako prevence?

Čím dál častěji se setkáváme s tím, že jsou esenciální oleje doporučovány jako prevence onemocnění, ale to není zcela správný pohled na věc. Éterické oleje jsou jako léky. Jsou účinné a efektivní, ale nesmí se to s nimi přehánět. Navíc ne všechny jsou stejné, co se týče účinku a bezpečnosti. Je pravda, že éterické oleje jsou nenávykové a nemají ve většině případů nepříjemné vedlejší účinky jako syntetická léčiva. Jsou povětšinou bezpečné a existuje jen velmi malé množství těch, které se musí používat jen pod dohledem aromaterapeuta ve velmi mírném dávkování a omezeném čase z důvodu možné nervové toxicity. Éterické oleje dokáží udělat pro naše zdraví mnoho. Posilují imunitní systém, zlepšují náladu, snižují výskyt infekcí, napomáhají lepšímu dýchání, prokrvují a tak dokáží uvolňovat svaly a eliminovat projevy bolesti.

Některé se mohou aplikovat přímo na kůži (levandule, geránium, tea tree) a efektivně hojí rány. Když se pořežete, zkuste si do rány kápnout levandulový éterický olej, zacelí se prakticky okamžitě. Další éterické oleje je nutno ředit do nosného rostlinného oleje. Při použití u dětí musíme provádět ředění vždy, i když se jedná o výše zmíněné esence, které se jinak ředit nemusí.

Ředíme u dospělého 50 kapek esence na 100 ml nosného oleje, u dětí a citlivých osob 25 kapek esence do 100 ml nosného oleje. V případě použití do koupele lze použít jiný tukový nosič, nejčastěji je to mléko. Co se týče preventivních účinků éterických olejů, postačí, pokud si zapálíte aromalampu dvakrát týdně. Potřebujete-li masáž, můžete si ji dopřát také dvakrát týdně. Další aromaterapeutickou práci mohou pro vás každý den udělat čistě přírodní parfémy. Skvělé vůně, které obsahují kvalitní esence a jsou tvořeny opravdovými odborníky na aromaterapii, najdete třeba u Farfally.

Jaké typy esenciálních olejů používat?

Éterické oleje se dají v základu rozdělit na květové, dřeviny, citrusy, koření a pryskyřice. Některé jsou vhodnější pro inhalaci, jiné pro masáže, do koupele a do kosmetických produktů. Účinky jednotlivých esencí se vzájemně doplňují, v závislosti na zdravotním stavu a věku jedince, na kterého jsou aplikované. Esenciální oleje pracují s naším limbickým systémem a mají určitou energetickou aktivitu. Přecházejí ihned po nanesení do krevního oběhu, kde kolují cca 20 minut. Mají schopnost pracovat i s našimi psychickými bloky. Působí na více rovinách, umí je bezpečně uvolnit, i když přesně nedokážeme pojmenovat jejich příčinu.

Co se týče výběru způsobu aplikace éterických olejů, je dobré si uvědomit, jak s nimi chceme pracovat. Pro meditaci nebo uvolnění je dobré používat aromalampu nebo difuzér, nejsme-li na místě, kde je tato metoda vhodná aplikovat, můžeme využít keramické tabulky, na které je esence nakapaná. Tento způsob je dobrý např. při pobytu ve škole nebo při vyčerpání v práci. Pro povzbuzení nebo pročištění mysli se používají hlavně citrusy, u dětí samotné, u dospělých se mohou efektivně kombinovat s mátou. Pro navození meditativního rozpoložení je velmi dobré používat pryskyřice, které se výborně doplňují s květinovými esencemi, např. s gerániem. Množství kapek závisí na velikosti místnosti a síle esence. Nedoporučuje se kapat více než 5 kapek na nádržku větší aromalampy. Ideální výška aromalampy je 11 cm. Mezi nádržkou a plamenem by měla být vzdálenost 9 cm, jinak hrozí, že se bude éterický olej přehřívat.

Pro masáž nebo koupel se volí esence květové, vzácné dřeviny jako santal nebo růžové dřevo. Tyto éterické oleje napomáhají posílit psychickou odolnost, ve spojení s teplem a dotekem mají výborné ozdravující účinky. Ať už se jedná o masáž pěsticí, uvolňující nebo partnerskou, jsou tyto typy esencí velmi vhodné k tomu, aby nám poskytly pocit hluboké relaxace. S květinovými esencemi se velmi dobře pracuje na poli aromapsychologie při léčení hlubokých traumatických zážitků. Nejčastěji se při takových případech používá růže nebo ylang-ylang. Růže pracuje se zakořeněnými nepříjemnými zážitky, které nedokážeme zcela dobře popsat nebo jsme je vytěsnili z mysli, ale mají stále vliv na naše chování a jednání.

Při používání éterických olejů v kosmetické péči se zaměřujeme na to, na jakou část těla je chceme používat. Některé směsi jsou lepší pro péči o tělo, jiné jsou vhodnější jako součást pleťové či vlasové péče. Pro péči o tělo, obzvláště problematické partie s celulitidou, jsou vhodné citrusy a dřeviny. Nejlepší výsledky při snižování viditelnosti pomerančové kůže má směs cedrového dřeva a grepfruitu. U citrusů ale musíme počítat s tím, že by pokožka po jejich aplikaci neměla přijít do styku s přímým sluncem nejméně po dobu osmi hodin, protože jsou fototoxické a hrozí nepříjemná reakce až popálení pokožky. U pleťové péče klademe důraz na typ pleti. Pro pleť suchou, náročnou a stárnoucí jsou skvělé např. éterické oleje z kadidla, růže nebo neroli, santalové dřevo. Pro pleť mastnou a problematickou naopak levandule, pačuli, tea tree, geránium, ylang-ylang, šalvěj lékařská. Minimalistická kosmetická péče za pomocí aromaterapeutických komponentů je účinná, pracuje s vámi a vaším tělem na více úrovních. Posiluje, povzbuzuje a poskytuje veškerý potřebný komfort i té nejnáročnější pokožce.