Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej myrha

Éterický olej myrha Myrha je součástí lidového léčitelství a náboženského života v mnoha kulturách.
Pavlína Klaudová
5,0 5
1

Éterický olej myrha zdroj: shutterstock.com

Myrha - jeden z důležitých biblických olejů je symbolem posvátna, bolesti, zármutku, ale také očisty. Její benefity jsou využívány po tisíciletí k léčení, náboženským obřadům, při porodech, jako konzervační prostředky a v péči o pleť i tělo.

Přejít na sekci článku:

Myrha a její historie

Myrha a její historie zdroj: shutterstock.com

Co je to myrha

Myrha je pryskyřice, vytékající z kůry malého, trnitého stromu druhu Commiphora, který má až 80 poddruhů. Botanický název nejznámějšího z nich je Commiphora myrrha, užívá se také druhá varianta pojmenování Commiphora molmol. Keř dorůstá do výšky až tří metrů. Roste na středním východě, v severní Africe a severní Indii. Výluhy z pryskyřice se používají jako vonná složka a lék již čtyři tisíce let. Éterický olej se z myrhy získává parovodní destilací.

Myrha v historii

Myrha je známá jako jeden z darů, které přinesli mudrci nově narozenému Ježíši. Zlato, kadidlo a myrha nejenže mají svůj symbolický význam, protože reprezentují kněžský, prorocký a královský úřad, ale byly v té době to nejdražší, co kdo mohl dostat darem. Kadidlo a myrha se dokonce považovala za více ceněnou než samotné zlato. Používala se při náboženských obřadech a hlavně v léčení. Hebrejci pili myrhu smíchanou s vínem, aby zbystřili své náboženské prožívání. Myrhou a alou pomazal Nikodém mrtvé tělo Krista. Myrha byla také součástí slavného egyptského parfému Kyphi, který se používal proti senné rýmě.

Myrha se používala a stále používá k čištění a vykázání škodlivých, negativních energií. Chrání duše mrtvých na jejich cestě do “jiného světa”. Myrha může pomoci překonat smutek a ztrátu pozůstalým. Hebrejové míchali myrhu do vína a pili jej, aby zvýšili stav vědomí před účastí při náboženském rituálu. V židovském světě byla směs myrhy a vína podávána zločincům několik hodin před popravou, aby se usnadnilo jejich duševnímu utrpení. Řečtí vojáci myrhou čistili rány po boji. V Egyptě se kromě toho, že se přidávala do parfémů, používala i při balzamacích. Myrha je symbolem zármutku a bolesti.

Míchání éterického oleje myrha do směsí

Myrha se v aromaterapii míchá do směsí s kadidlem, santalem, benzoinem, růžovým dřevem, cypřišem, jalovcem, gerániem (pelargónie), pačuli, mandarinkou, tymiánem, levandulí, borovicí, kořením (hřebíček, skořice, vavřín), galbanem, mátou nebo pomerančem.

Myrha má poměrně silný zápach, ve kterém můžete cítit kafr. Je štiplavá a hořká, kořeněná, balzámová, temná a bohatě hřejivá zároveň. Někteří výrobci přidávají do pryskyřice před destilací amoniak, tím zbavují myrhu veškerých jejích terapeutických kvalit, proto si dejte pozor, zda máte opravdu kvalitní éterický olej. Chemické složky éterického oleje myrhy jsou triterpenoidy, polysacharidy, m-kresol, kadinen, kyselina mravenčí, kyselina palmitová a kyselina octová, cukry arabióza a galaktóza, terpeny kadinen, dispenten, limonen, a- pinen, seskviterpen atd.

Myrhu nikdy neužívejte vnitřně. Používejte ji k masážím, smíchanou v nosném oleji nebo ji inhalujte z aromalampy. Neměla by se používat v těhotenství, protože stimuluje činnost dělohy a mohla by vyvolat předčasný porod. K porodu se naopak velmi hodí. Nepoužívejte myrhu, když kojíte a uchovejte ji mimo dosah dětí. Nevykazuje další kontraindikace, ale musí se vždy míchat v nosném oleji. Citlivým osobám doporučujeme provést test kožní snášenlivosti. Upozorňujeme, že myrha ráda tuhne, proto je dobré ji před použitím zahřát v ruce, jinak se špatně kape z lahvičky.