Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Fotosensitivita éterických olejů

Fotosensitivita éterických olejů Co je to fototoxicita a jak je potřeba zacházet s éterickými oleji, abyste si sluncem nepřivodili nepěkné skvrny na kůži?
Pavlína Klaudová
2,5 5
2

Fotosensitivita éterických olejů zdroj: unsplash.com

Pokud se o něčem opravdu hodně diskutuje ve spojení s éterickými oleji, je to fotosensitivita neboli citlivost na světlo, respektive přímé sluneční záření. Převážně se v tomto tématu skloňují citrusy, ale existují i další fotosensitivní oleje. I když by se mohlo zdát, že o fotosensitivitě bylo snad už napsáno všechno, stále existují jedinci, kteří vám před opalováním doporučí aplikaci éterických olejů přímo na kůži, a to bez ohledu či znalosti jejich fototoxicity. A pak nastává všeobecné zděšení, protože si přivodí různý stupeň popálenin.

Co je fotosensitivita a jak se projevuje?

Fotosensitivita, nebo někdy také fototoxicita, je citlivost na slunečné záření, bývá nazývána i jako fotokontaktní dermatitida. Pokud se natřete fotosenzitivním olejem a jdete na přímé slunce, objeví se na vašem těle nepříjemné fleky, kterých je velmi obtížné se zbavit. Mohou se vytvořit puchýře. Fotosenzitivní můžete být i bez éterických olejů, užíváte některé léky (antibiotika, chemoterapeutika), které zvyšují sklon kůže k fototoxické reakci. S léky bychom si v mnohých případech fototoxicitu nespojili, že ano? Fototoxicita je proces, v kterém ultrafialové záření v kombinaci s konkrétní látkou způsobuje chemické anebo biologické změny. Některé éterické oleje obsahují furokumariny, speciální třídu složek, které mohou způsobit fototoxickou reakci kůže.

Nejčastěji nalezený furokumarin (přírodní chemická složka vyvolávající fototoxicitu) v esenciálních olejích je bergapten a oxypeucedanin. Chemická struktura těchto molekul (a jejich metabolity), umožňuje vytvářet příčné vazby s DNA kožních buněk a činí naši kůži zvláště citlivou na UV záření. Během tohoto procesu se také vytvářejí volné radikály a singletový kyslík, které mohou poškodit buněčné membrány, organely a proteiny. Při vystavení slunečnímu světlu (které vyzařuje UV záření) může po lokální aplikaci např. světlicového oleje a citrusových éterických olejů pokožka dočasně ztmavnout, zčervenat anebo vykazovat jiné podráždění.

Fototoxické oleje mohou také zvýšit riziko vzniku rakoviny a přivodit popáleniny 1-3 stupně. Ty se mohou objevit kdykoli po 1-24 hodinách po aplikaci fotosensitivního éterického oleje a přímém působení slunce nebo UV záření. Následné blednutí může trvat až několik měsíců. Některé další viditelné známky fototoxické reakce jsou silné zarudnutí, edémy (otoky) a puchýře. Fototoxické éterické oleje by se nikdy neměly aplikovat ani před návštěvou solária. Převážně platí pravidlo, že jsou fototoxické éterické oleje z citrusů, které byly získány lisováním za studena, a destilované vodní parou by fototoxické být neměly, ale opatrnost je na místě a aplikace je čistě na riziku člověka, který se ho rozhodne na sebe namazat a vyzkoušet, jak to vlastně s tím sluncem a éterákama je doopravdy...

Které esenciální oleje jsou fototoxické?

Nejznámější fototoxickými éterickými oleji jsou citrusy. Ale i ty dnes můžete koupit bez látky způsobující světelnou citlivost, nicméně nebudou mít takový terapeutický účinek. Pokud kupujete citrusy a chcete mít jistotu, že neobsahují bergaterpen, důkladně se zeptejte u prodejce. Vysoce citlivé na sluneční záření jsou éterické oleje bergamot nebo limeta. Riziko fototoxicity ještě zvýšíte, když smícháte dohromady více citrusů. Takže zde platí, že méně je více.

Které další éterické oleje vykazují citlivost na světlo? Je to zázvor, hořký pomeranč lisovaný za studena, grapefruit lisovaný za studena, kmín, andělika kořen, routa vonná, petržel list, kopr, citron lisovaný za studena, opopanax, klementinka, celer list, celerové semeno absolue, pastiňák.

Pokud kupujete hotové směsi, přečtěte si důkladně jejich složení anebo se informujte u prodejce, který má k dispozici jejich skladbu.

Za éterické oleje nevykazující fototoxicitu jsou považovány mandarinka lisovaná za studena anebo parně destilovaná, červený pomeranč lisovaný za studena anebo parně destilovaný, parně destilovaný bergamot, parně destilovaný citron, parně destilovaná limeta, tangerinka lisovaná za studena nebo parně destilovaná, petitgrain, neroli, tangelo lisované za studena anebo parně destilované.

Jak dodržovat bezpečnost při aplikaci fototoxických éterických olejů?

Abyste se vyhnuli fototoxické reakci, dodržujte pár banálních zásad používání éterických olejů, které je mohou vyvolat. Můžete je používat, pokud jsou aplikovány na oblasti kůže, které nebudete vystavovat slunci, tedy jsou chráněny oděvem. Výrobky určené pro osobní hygienu, které se oplachují jako např. mýdla anebo šampony s obsahem éterických olejů z citrusů jsou brány jako bezpečné, stejné je to při vdechování fototoxických éterických olejů např. při saunování. Pokud jste používali při aromaterapeutické masáži fototoxický éterický olej, nechoďte se opalovat nejméně 12-18 hodin po jeho aplikaci.