Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Harmonizace aromaterapií: Sedmá čakra (korunní)

Harmonizace aromaterapií: Sedmá čakra (korunní) Práce s čakrami není jenom pro ezoteriky z televize, ale pokud se o ni zajímáte, zjistíte, jak může být prospěšná i pro normálního smrtelníka.
Pavlína Klaudová
3,3 5
3

Harmonizace aromaterapií: Sedmá čakra (temenní) zdroj: wallpapercave.com

Pomyslný kruh uzavírá sedmá čakra, které se říká v sanskrtu Sahasrára, obecně je známá pod pojmem čakra korunní anebo temenní, nachází se na temeni hlavy. Barva Sahasráry je fialová, reprezentuje spojení s energií nebes, je to barva duchovna, vnitřní celistvosti, klidu a transfromace.

PRÁCE S JEDNOTLIVÝMI ČAKRAMI

Energetický systém těla se skládá ze sedmi čaker, které jsou navzájem propojené a ovlivňují se. Je-li narušena funkce jedné z nich, nastává nerovnováha ve všech ostatních. Proto je nutné pracovat se všemi komplexně a snažit se, aby se opět obnovila jejich vzájemná harmonie. Éterické oleje jsou díky svému energetickému působení ideálním nástrojem pro práci s čakrami, jsou bezpečné, oplývají dostatečnou silou i jemností a jejich používání je jednoduché a bezpečné, pokud dodržujeme základní pravidla.

To znamená, že si dáváme pozor na vysoký nebo nízký tlak, těhotenství, epilepsii, možné alergie a dodržujeme doporučené dávkování. Nejlépe se pro práci s čakrami hodí masáže, ale ne každý je má rád, takže není vůbec od věci si v tomto případě zapálit aromalampu. Navíc tak nepřímo ovlivníte i energetický systém lidí ve vaší domácnosti.

Čakra sedmá: Korunní

Význam sedmé čakry

Korunní čakra má nejkratší vlnovou délku a nejvyšší vibrace barev viditelného světelného spektra. Má čisticí schopnosti, je spojována s tajemstvím a mystikou. Pomáhá nám se zbavit břemen a umožňuje nahlížet vyšší skutečnosti a přenést se mimo naši hmotnou realitu. Fialová je také barva smíření a sloučením dvou polarit, mužské a ženské, tepla a chladu, dne a noci, nebe a země, pravé a levé hemisféry mozku. Když rozvíjíme schopnosti sedmé čakry, otevíráme vrata boží moudrosti. Fialová má energii uzavření celku, pomáhá nám opustit to, co nefunguje a začít nové věci.

Na fyzické úrovni se Sahasrára vztahuje k mozkové kůře, lebce a mozku. Díky vyvážené sedmé čakře máme v pořádku nervový systém, dobře nám to myslí, naše kognitivní funkce jsou v dobrém stavu. Máme zdravé reflexy a reakce na životní situace, lépe snášíme psychickou i fyzickou zátěž, tělesně, emocionálně, mentálně i duchově. Lidé s vyváženou temenní čakrou jsou otevření, zvědaví, hlubocí myslitelé, kteří milují učení se novým věcem a čtení. Mají mnoho otázek, které jim pomáhají se dále rozvíjet. Dokáží velmi dobře vnímat provázanosti, ve své zvědavosti jsou až nenasytní. Vnímají a prožívají silně duchovní rovinu života, jsou schopni analyzovat a asimilovat informace.

Největší výzvou pro sedmou čakru je, když se někdo příliš vztahuje k materialismu a bytí jako takovému a nezajímá se o neviditelný svět. Prokazuje tak neochotu se otevřít jiným myšlenkám nebo znalostem. Vyvážená Sahasrára pomáhá člověku se dělit, nebýt chamtivý, nabízí duchovní svobodu a uhlazuje hrany sklonů k dominanci. Na emocionální úrovni může fialová barva korunní čakry obsahovat hluboký smutek, utrpení v radosti ze života a schopnost anebo neschopnost přijímání cesty života zde na zemi. Vyvážená korunní čakra je velmi důležitá pro naši psychickou pohodu.

Zablokovaná sedmá čakra

Pokud je korunní čakra zavřená, necítíme zájem o naší vlastní duchovnost, ani o druhé. Můžeme mít málo energie, cítit se depresivně a izolovaně, pohlcují nás úzkosti a obavy, pociťujeme duchovní krizi. Jsme zapomnětliví. Vyskytují se nervové křeče. Když je energie temenní čakry zablokovaná, objevují se psychózy, přílišný materialismus, sklony k dominanci, nepružné myšlení, neochota se učit novým věcem, útoky na duchovní život ostatních, kognitivní poruchy a postižení nervového systému. U dětí lze pozorovat problémy s učením, pomalost, neschopnost objektivně reagovat, zmatek či frustrace.

Člověk s nevyváženou korunní čakrou se izoluje od ostatních, upadá do depresí, je bezohledný. Mohou se také vyskytnout nádorová onemocnění mozku, anémie, kóma, autismus, bolesti hlavy a migrény, poruchy spánku, nervové záškuby, kognitivní problémy, poruchy spánku, noční můry, celkový strach, duševní onemocnění, poruchy osobnosti, stres, starosti, hysterie, deprese, halucinace, závratě, mozkové nádory, problémy hypofýzy, špatná koordinace, problémy s kostmi a svaly, epilepsie, Parkinsonova nemoc, chronické vyčerpání, paralýza, autoimunitní poruchy, energetické poruchy, onemocnění kůže, rakovina.

Při nadměrné činnosti korunní čakry se může objevovat nepraktičnost, oddělení mysli od těla, nadměrná intelektualizace, zanedbávání fyzických potřeb, extrémistické, egoistické či destruktivní chování, duševní zmatek, bludy, manické deprese, cynismus, strach ze smrti nebo stárnutí, předsudky, sklony k přílišné analýze věcí, sebepoškozování, pocity hanby, nedostatek svědomí, nepřiměřená sebeobrana, bezmoc a deziluze.

Esenciální oleje pro harmonizaci temenní čakry

Nejlepší éterické oleje pro stimulaci kořenové čakry jsou vysoce duchovní vůně, spíše těžší, hluboké, které napomáhají meditativnímu úsilí, osvobozují ducha a spojují nás s posvátnem, případně stimulují intelekt. Jsou jimi buď pryskyřice, dřeva anebo bylinné či květinové tóny.

  • Duchovní a psychologické výhody kadidla jsou už dlouho využívány mnoha kulturami a duchovními tradicemi. Kadidlo je považované za svatý olej, používaný pro meditativní rozjímání, pro dosažení klidných stavů mysli a duchovního osvobození. Na fyzické úrovni pomáhá olej z kadidla při problémech centrálního nervového systému. Vzhledem k vysokým hladinám sesquiterpenů, typu molekul, které mají schopnost překročit hematoencefalickou bariéru, může kadidlo pomáhat k okysličování hypofýzy.
  • Santalové dřevo je stejně jako kadidlo ideální pomůckou pro meditaci, duchovní kontemplaci a modlitbu. Je jedním z nejsilnějších stimulantů korunní čakry. Napomáhá uklidnit duševní chvění mysli, což umožňuje, aby ego, respektive naše identita zůstala v pozadí a vynikla duchovní rovina našeho bytí, v níž se objevuje jasnost, osvobození ducha a duše. Tehdy prožíváme pocit nekonečna a hluboký, neotřesitelný, vnitřní klid.
  • Méně známý olej, který se používá spíše v parfemářství než jako oblíbená součást aromaterapie, je vetiver. Je poněkud silný, ale velmi uklidňující a stabilizující mysl. Nastoluje pocity relaxace. Stimuluje podvědomí a napomáhá nám proniknout do hlubin naší duše, dosáhnout duchovního osvobození. Podporuje sebevědomí, překlenuje propast mezi hmotou a duchem, dovoluje člověku se více otevřít modlitebnímu prožívání, ale zároveň nás neodpoutává od země.
  • Růže má nejvyšší duchovní frekvenci ze všech silic. Zvyšuje duchovní vhled, transformaci, přináší harmonii tělu, mysli, emocím a duchu. Olej je jemný s květinovou, bohatou a hlubokou vůní. Působí jako tonikum pro ducha i srdce. Má schopnost pronikat hluboko do emočních ran, vytahovat je na světlo a uzdravovat. Poradí si s hluboce usazenými bolestmi, u kterých si již nejsme jisti příčinou.
  • Éterický olej z cedrového dřeva má výjimečně vysoký obsah sesquiterpenů, které zlepšují okysličování hypofýzy a epifýzy. Cedrové dřevo bylo používáno u některých tradičních indiánských kmenů pro přivolání energie vesmíru a posílení komunikace s duchem. Vlastnosti oleje jsou posilující a pomáhají nám získat větší sílu a vytrvalost na duchovní cestě. Na fyzické úrovni je éterický olej cedr výborný jako obecné tělové toniku. Díky jeho měkké, dřevnaté a teplé vůni je silně uklidňující a meditativní.
  • Nard je další éterický olej, bohatý na seskviterpeny, prohlubuje meditativní stavy, podporuje klidný spánek. Těžká a zemitá vůně nardu bývá používána při potřebě o nastolení životní rovnováhy a pro uvolnění migrénových bolestí. Nard patří mezi tři základní a velmi ctěné biblické oleje, spolu s kadidlem a myrhou a byl použit k pomazání zemřelého Ježíše.
  • Benzoin má sladkou, teplou vůni s nádechem koření a vanilky. Je užitečný během meditace, protože pomáhá udržovat bdělou mysl a zlepšovat koncentraci. Benzoe je někdy používán jako sedativum v době emočních otřesů a duchovních krizí. Je to úžasně uklidňující éterický olej, který napomáhá obnovovat duševní síly.
  • Levandule je adaptogenní esenciální olej, funguje všude tam, kde je ho potřeba. Dá se použít k harmonizaci všech čaker. Snaží se uklidnit silné emoce, uvolnit energii a umožnit, aby se zlepšil tok životní energie v těle. Éterický olej levandule napomáhá uklidnit mysl, zlepšuje spánek a umožňuje aktivní a hluboké spojení s duchovní sférou.

Dalšími éterickými oleji, které lze využít pro harmonizaci sedmé čakry jsou jasmín, myrha, neroli, šalvěj, jalovec, růžové dřevo, ravensara a rozmarýn.

Související produkt
Benzoe Siam 20%, Bio Demeter 5 ml
Taoasis / 197 Kč
Hřejivá vůně benzoe připomíná vanilku, prohloubí odpočinek a pomůže vám zapomenout na starosti. Působí také proti migréně.
Detail produktu