Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak navodit magickou vánoční atmosféru?

zdroj: Shutterstock

Inspirujte se tipy na 7 esenciálních olejíčků, se kterými vykouzlíte úžasnou vánoční atmosféru. Poradíme, podle čeho vybírat a kam vonné látky umístit. 

Vánoční atmosféra pomocí esenciálních olejů

Když se řeknou Vánoce, mnoho z vás si vybaví stromeček, cukroví nebo světýlka. K dalším věcem, které dělají tento čas výjimečným, ale patří také vůně. Aromaterapické přípravky vám pomohou navodit kouzelnou vánoční atmosféru a podpoří teplo a útulnost domova.

Už jste slyšeli o aromaterapii? Patří k doplňkovým terapiím a využívá éterické oleje a další vonné látky k posílení imunity, zmírnění zdravotních potíží a zlepšení psychické pohody. Olejíčky totiž dokážou krásně provonět domov a zpříjemnit společné chvíle. A právě o Vánocích nesmí chybět. 

Jaké vůně vás naladí na Vánoce

S Vánoci máme spojenou celou řadu vůní, aniž bychom si to uvědomovali. Jsou to vůně pečení cukroví, stromečku nebo připravovaného punče a svařeného vína. Těchto 7 vůní vnese do vašeho domova teplo, domácí pohodu a klid

  • Citrusy: Plátky citronů nebo pomerančů mají decentní svěží tóny, které zlepší náladu a přinesou povzbuzení.
  • Jehličnany: Nic neprovoní domov tak, jako vůně čerstvého jehličí. Zvlášť pokud máte doma umělé dekorace, tato vůně vám živý stromeček dokonale vynahradí
  • Purpura: Oblíbený symbol Vánoc. Směs nejrůznějších bylin a koření, například levandule, máty, muškátového oříšku, meduňky nebo mateřídoušky.
  • Vanilka: Jemná, sladká vůně, která připomíná oblíbené vanilkové rohlíčky nebo vanilkový punč. 
  • František: Směs dřevěného uhlí a pryskyřice z kadidlovníku je tradiční vánoční vůní spojovanou se Třemi králi a narozením Ježíška.
  • Skořice: Typická vánoční vůně s hřejivým efektem, která podpoří teplo domova.
  • Levandule: Delikátní, svěží vůně, která navozuje pocit klidu a uvolnění.

Kam vůně umístit? 

Už jste si mezi vůněmi vybrali? Jakmile se rozhodnete pro svého favorita, je na čase zvážit, jakým způsobem oleje využijete

Aromalampy

Aromalampa vypadá jako keramická lampička. Do spodní části se dá zapálená svíčka, do horní části esenciální olej nebo vonný vosk. Aromalampu byste měli čas od času zkontrolovat, zda se směs neodpařila a zda svíčka stále hoří. 

Difuzéry

Difuzér se skládá z nádobky, kam se nalije voda a přidá pár kapek esenciálního oleje. Voda se v difuzéru začne ohřívat, čímž dojde k uvolňování vonné esence. Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, difuzéry jsou ideální volbou. Jsou totiž mnohem bezpečnější (nemají svíčku).

Vsaďte na bio vůně bez umělých látek

Při výběru esenciálních olejů dbejte na to, aby neobsahovaly žádné chemikálie. Kvalitní esenciální olej musí mít český a latinský název a také uvedenou zemi původu. V nejlepším případě olejíčky vybírejte od přírodních eko značek, které už dobře znáte. 

Při dávkování platí pravidlo: více je méně. Pokud to s vůní přeženete, budete muset zbytečně větrat. Mějte také na paměti, že na intenzivní vůně jsou zvlášť citlivé děti a těhotné ženy. Správné dávkování je zárukou výjimečné vánoční atmosféry, která podtrhne vaše rodinné zážitky.