Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pozor na vnitřní užívání éterických olejů!

Pozor na vnitřní užívání éterických olejů! Éterický olej je dobrý sluha, ale zlý pán. A to platí zejména, pokud se rozhodnete užívat některou z esencí vnitřně. Na co si dát pozor?
Pavlína Klaudová
4,0 5
10

Pozor na vnitřní užívání éterických olejů! zdroj: unsplash.com

V posledních letech se aromaterapeuti po celém světě setkávají s poměrně rozšířeným nešvarem, podporovaným pracovníky MLM firem, kteří se rozhodli vydělat na zdraví a důvěřivosti lidí prodejem ne zrovna čistých éterických olejů. Jejich působení na trhu je zhoubné a málokterý jejich prodejce má aspoň základy aromaterapie.

Proč vůbec používáme éterické oleje?

Povětšinou používáme éterické oleje pro zpříjemnění chvilek o samotě anebo s partnerem. Mnoho lidí vůbec neřeší zdravotní účinky a esence vůbec neaplikuje na kůži. Protože prostě nemá potřebu se zaobírat aromaterapií do hloubky a stačí jim pouze to, že aromalampa pěkně provoní prostor, v kterém se věnují odpočinku. Dále jsou mezi námi ti, kteří je používají do DIY kosmetiky a pracují s nimi i terapeuticky - aromaterapeuti, kteří dokáží namíchat úžasný osobní parfém a vnímají i ty nejjemnější záchvěvy veškerých éterických olejů, ale i nadaní amatéři, kteří sice nemají aromaterapeutické zkoušky, ale vědí o aromaterapii první, poslední. Obě kategorie profesionálů i nadšených laiků poškozují ti, kteří se rozhodnou s éterickými oleji podnikat, ačkoliv jediné, co o nich vědí, je jejich původ a vůně.

Není bylina jako bylina

Víme, že nemůžeme jíst jen tak kdejakou rostlinu, kterou si někde utrhneme, protože bychom si mohli způsobit, v lepším případě, otravu, v horším exitus. Ale proč, když jsme tak hrozně opatrní u rostlin jako takových, nebereme tuto skutečnost v potaz i při používání éterických olejů? I když se to nezdá, jedná se o koncentráty, které mohou být až 300x silnější než klasické sušené byliny. Jako příklad si můžeme uvést to, že abyste získali 500 g mátového oleje, potřebujete 116 kg lístků máty. U růžového oleje je to pak jedna tuna plátků růží na půl kila esence. A na 500 g levandulového oleje potřebujete 75 kg levandule.

Pokud používáte jen kapku esenciálního oleje oregana nebo máty peprné, je to stejné, jako kdybyste vypili 28 hrnků čaje z téže byliny. To jen tak jako příklad, protože tyto dvě esence se nejčastěji používají vnitřně. Aromaterapeuti prostě nevidí rádi, když éterické oleje užívají laici, protože si mnozí z nich nedokáží uvědomit, jaké množství rostliny konzumují v jedné nebo dvou kapkách. Pokud budeme pokračovat v přirovnání se šálky čaje, kapka nejjemnější esence se přirovnává k 10 až 25 šálkům, nejsilnější až k 50 šálkům bylinného výluhu.

Neodborné dávkování a zdravotní problémy

Existuje web, na který mohou lidé nahlašovat alergické reakce nebo jiné nežádoucí účinky éterických olejů. Když se na něho podíváte, zjistíte, že na předních příčkách jsou značky, které jsou distribuované pomocí MLM marketingu, protože firmy tohoto tipu doporučují vnitřní užívání a aplikaci bez ředění na kůži. Viděla jsem poměrně nepěkné popáleniny u paní, která si aplikovala na kůži neředěné citrusy a následně šla do solária. Nejnověji se aromaterapeutický svět zděsil z videa jedné Američanky, která sama prodávala éterické oleje právě pod záštitou MLM společnosti. Užívala esence jak vnitřně, stejně tak si je aplikovala neředěné na kůži. Kromě toho, že si rozleptala sliznice, začala mít problémy s krví a nesnesitelní bolesti. Veškeré vyšetření, které podstoupila, ukázaly, že je podle lékařů zdravá.

Se stále se množícími případy, které končí v ambulancích lze říci, že neodborná manipulace s éterickými oleji pod vlivem nevzdělaných prodejců hází na aromaterapii velmi nedobré světlo. Neodbornost a honba za ziskem ničí snahy aromaterapeutů o kvalitní vzdělávání těch, kteří chtějí používat éterické oleje bezpečně. Prodejci vůbec neberou v potaz zdravotní stav osoby, které „naordinují“ esence a vůbec je nezajímá, zda je žena těhotná, zda má problémy s krevním tlakem, zda je dotyčná osoba onkologicky nemocná anebo trpí alergií. Děti neřeší už vůbec, přitom některé éterické oleje se nesmí používat u dětí do deseti let kvůli tomu, že se chovají jako fytoestrogeny anebo jsou neurotoxické.

Proč éterické oleje ano i ne vnitřně a kdy?

Aromaterapeuti celkově nevidí rádi vnitřní užívání éterických olejů, protože některé z nich jsou, i když by se to nezdálo, jedovaté a musí se s nimi zacházet opatrně anebo se jedná o velmi silné alergeny. Často se můžete setkat s tím, že si máte nakapat do vody ten nebo onen éterický olej a vypít. Francouzská aromaterapeutka Nelly Grosjean uvádí jeden jediný olej, který můžete vypít ve vodě, a to je máta peprná. Omezené dávkování je na kapku do půl litru a pouze při žaludečních problémech. Proč není jinak dobré se řídit radami kapat éterické oleje do vody, je jasné. Nejsou ve vodě rozpustné a ulpí vám na krční sliznici, když je pijete a mohou ji nepěkně popálit.

Éterické oleje se nesmí vnitřně užívat nikdy jako prevence nemoci, léky také nejíme jen tak. Nastupují, až když je opravdu hodně zle, třeba když jste na dovolené a chytnete průjem, je k nezaplacení oregano. Ale vždy, když se rozhodnete pro takovou léčbu, musíte ho kápnout do nosného oleje a dobře rozmíchat, aby se esence rovnoměrně rozptýlila. Mě osobně už zachránilo mnohokrát a vozím si ho v kufru jako lékárničku. Sama nejsem proti užívání éterických olejů vnitřně, mám k nim ale veliký respekt a sahám po nich opravu, pokud už není zbytí. Respektive užívám vnitřně pouze oregano a na další oleje bych si netroufla - když bych měla potřebu užít jiný olej, šla bych se poradit za známou aromaterapeutkou.

Pokud už máte nějaký problém a chcete použít éterický olej vnitřně, dobře se rozmyslete a zkuste nejdříve jinou aplikaci. Školení aromaterapeuti doporučují pro ty, kteří nejsou zběhlí v používání esencí spíše inhalaci z aromalampy anebo masáž, protože se skrze kůži éterický olej dostane do krevního řečiště stejně efektivně jako u vnitřního užití. Je pravdou, že některé éterické oleje jsou vhodné jako přísady do jídel, pokud pečete. Například ona máta se běžně používá do moučníků nebo kvalitní citrusové esence vás mohou zachránit, pokud nemáte po ruce citronovou kůru. Chcete-li použít éterické oleje v kuchyni, bezpečné postupy najdete v knize: Dobré věci nejsou špatné od aromaterapeutky Marie Noe. Pokud budete dodržovat instrukce, nemusíte se bát, že si s éterickými oleji ublížíte.

Pokud není zbytí a chcete užít éterický olej vnitřně jako lék, nikdy ho nejezte neředěný, neaplikujte ho neředěný na sliznice a vždy si zjistěte, zda je vůbec vhodný k vnitřnímu užití. Bylina nebo květina, kterou běžně používáte jako koření, může být v koncentraci, v které se nachází v malé lahvičce éterického oleje silně jedovatá, jako je tomu například u anýzu. Nenechejte se zlákat výkřiky jako „zaručená kvalita“ a „jediné vhodné k vnitřnímu užití“, hlídejte si bio certifikáty a pokud si nejste jistí, poraďte se s vyškoleným aromaterapeutem. Vždy je lepší svěřit své zdraví do rukou odborníka, který rozumí dané problematice.