Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vše, co chcete vědět o aromaterapii

Vše, co chcete vědět o aromaterapii Zajímá vás aromaterapie a éterické oleje, máte ale také spoustu otázek?
Pavlína Klaudová
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Jak se projevují éterické oleje na člověku?

Jak se projevují éterické oleje na člověku? zdroj: biooo.cz

Co znamená, když se mi líbí anebo nelíbí vůně éterického oleje?

Nelze jednoznačně říct, jestli je lepší, zda se nám esence líbí anebo ne, protože oba pocity mohou znamenat, že ji potřebujeme. Pokud nějakou esenci odmítáme, může to znamenat, že máme blok v místě, které má zrovna tento éterický olej na starost.

Mám alergii na určitou rostlinu, budu ji mít i na éterický olej?

Ne nutně. Alergie jsou převážně spojeny s listy, semeny anebo pylem z rostlin. Mnozí alergici používají éterické oleje bez problému. Ale samozřejmě se odmítavá reakce dostavit může. Proto je nutné udělat alergický test 24 hodin před použitím éterického oleje. Test se dělá tak, že se kápne kapky esence do lžičky nosného oleje, smíchá se a potře se malý kousek kůže, který se sleduje, a pokud se projeví zčervenání, éterický olej není vhodné používat.

Po jaké době můžu znovu aplikovat éterický olej? Hromadí se v těle?

Éterické oleje se v těle nehromadí, přestávají působit do půl hodiny díky vnitřním kyselinám, kterými jsou spotřebovány. Ale mohou se v něm hromadit některé jejich složky, např. kapsaicin u skořice, který vyvolává alergické reakce. Éterický olej lze bezpečně aplikovat několikrát denně, zředěný v nosném oleji anebo aromalampě podle potřeby.

Zdá se mi, že na mě éterický olej nepůsobí, dělám něco špatně?

U éterických olejů je potřeba trpělivosti, potřebují čas, aby mohly pracovat komplexně a v dlouhodobějším horizontu.

Použil jsem éterický olej před spaním a neměl jsem dobré sny, čím to je?

To je naprosto normální, protože éterické oleje pracují s naší psychikou a emocemi a možná otevřely něco, co nebylo zrovna příjemné v naší minulosti a musíme se s tím nějakým způsobem vyrovnat. Tyto sny nemusí mít dlouhé trvání, závisí na hloubce negativní emoce.

Lze esenciální oleje použít pro onkologické pacienty?

O použití éterických olejů, ať už se to týká prevence anebo samotné léčby rakoviny, se živě diskutuje a provádí se výzkumy. Hodně záleží na typu rakoviny, některé esence jsou používány jako doplňková léčba, jiné naopak zakázány, nap. u rakoviny dělohy anebo prsu se nedoporučuje používat éterické oleje, které působí jako fytoestrogeny.

Mohou éterické oleje nahradit antidepresiva?

Éterické oleje se samozřejmě používají i v klinické psychologii a psychiatrii, ale spíše v zahraničí, v České republice jsou zatím z velké části zatracovány. Provádí se různé studie, které potvrzují příznivý vliv éterických olejů na pacienty psychologických ordinací.

Jsou éterické oleje návykové?

Ne, éterické oleje návykové nejsou.

Můžu mít při použití éterického oleje detoxikační příznaky?

Ano, to je více než pravděpodobné, protože většina éterických olejů působí jako detoxikační činidlo, proto se také při detoxu hojně používají. Nejvíc čisticí schopnosti mají citrusy, eukalyptus, máta peprná, rozmarýn, levandule.

Můžu se předávkovat éterickým olejem?

Při dodržování základních pravidel bezpečnosti ne, jinak samozřejmě ano. Pokud se s esencemi nezachází opatrně, mohou se dostavit halucinace, problémy s dýcháním, zvracení, průjmy, anafylaktický šok.

Jak dlouho může těhotná inhalovat výpary z aromalampy?

V těhotenství se doporučuje mít zapálenou aromalampu 30 minut, pak je vhodné dát si přibližně hodinovou pauzu.