Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní bělení zubů

Přírodní bělení zubů Zuby se postupem času opotřebovávají a ztrácí svou původní bělost.
Jana Konečná
5,0 5
2

Přírodní bělení zubů zdroj: shutterstock.com

Zuby jsou podstatnou částí lidské tváře. Vždyť co je krásnějšího, než široký úsměv, kterým dáváme najevo radost, ale zároveň jím odhalíme i tuto jindy skrytou část obličeje. Zuby jsou dost podstatným obličejovým rysem, podobně jako obočí. Důležitá je jejich velikost, tvar i barva - to vše může výrazně ovlivnit náš vzhled. Například malé dítě se může vzhledově dost změnit, po tom, co mu naroste druhý, dospělácký chrup. Chybějící zuby zase nehyzdí jen náš úsměv, ale mohou také způsobovat propadlé tváře. Výraz obličeje mohou změnit i umělé zuby ve stáří.

Jako malým dětem nám narostou první drobné mléčné zoubky, které jsou krásně bílé. Postupně však jak rosteme a stárneme, začínají se zuby opotřebovávat a zabarvovat od různých potravin a neprospívá jim ani špatná dentální hygiena. Málokdo si udrží krásně bílé zuby, stejně jako měl v dětství, až do dospělosti. Asi také proto se staly krásně bílé zuby symbolem mládí a svěžesti, podobně jako třeba blond vlasy. Ty totiž také většině lidí s postupujícím věkem ztmavnou. Jak si tedy udržet krásně zářivý úsměv co nejdéle? A případně, jak se zbavit již vzniklého nežádoucího zabarvení zubů?

Přejít na sekci článku:

Co způsobuje zabarvení zubů?

Co způsobuje zabarvení zubů? zdroj: shutterstock.com

Některé potraviny mají sice příznivé účinky na náš organismus, ale barvě našeho chrupu zrovna moc nesvědčí. Mezi takové patří i červené víno. Sklenička kvalitního červeného vína týdně zdravému člověku nemůže uškodit. Naopak má dokonce prokazatelné pozitivní účinky na naše zdraví – červené víno posiluje srdce a cévy a je bohaté na antioxidanty. Pokud však máte citlivější zuby s tenčí sklovinou, nebo si červené víno dopřáváte častěji, může vám zuby nehezky zabarvit.

Mezi další zdraví prospěšné potraviny patří černý čaj. Má totiž oproti ostatním druhům čajů vyšší obsah vitaminu B1, ale také kofeinu. Pro jeho silně povzbuzující účinky je s oblibou využíván při duševní práci. Příliš časté dobíjení energie černým čajem však může vést k tvorbě skvrn na zubech. Pokud se na vašich zubech začne takto projevovat, nahraďte jej raději zeleným nebo bílým čajem, ty nemají tak výrazné barvicí účinky.

Pak jsou tu další látky, které nejsou prospěšné našemu zdraví a ani našemu vzhledu. Mezi ně patří hlavně cigarety. Nejen, že vám kvůli pravidelnému kouření nehezky zežloutnou nebo zešednou zuby a váš dech bude mít daleko do svěžího, ale hrozí vám samozřejmě také rakovina a zvyšuje se pravděpodobnost vzniku chronického onemocnění. A to už jsou opravdu pádné důvody, proč s kouřením přestat. Kromě cigaret mohou způsobit zabarvení zubů i některé léky. Ty, obzvláště pokud se nadužívají, našemu zdraví také zrovna moc neprospívají. Mezi ty, které zabarvují zubní sklovinu, patří některé druhy antibiotik. Zabarvení zubů pak hrozí nejvíce dětem, které mají teprve mléčné zoubky, ale ohroženi jsou i lidé s tenčí zubní sklovinou.

Klasická káva je na pomezí mezi zdraví prospěšnými látkami a těmi škodlivými. I když se najde pár účinků, kterými kvalitní černá káva může náš organismus oblažit, převažují spíše ty negativní. Mezi ty z estetického soudku patří právě zbarvování zubů. Pokud nechcete přestat s pitím kávy ať už kvůli její chuti, nebo povzbuzujícím účinkům, vyzkoušejte alternativní varianty kávy, například čekankovou kávu Brahmi s ajurvédskými bylinami. Má příjemně nahořklou chuť a zároveň zlepšuje koncentraci a posiluje paměť.

Související produkt
Bělicí zubní pasta 100 g
Coslys / 176 Kč
Zubní pasta bez fluoru obsahuje jemný aloe vera prášek a sodu, které napomáhají obnovovat přirozenou barvu skloviny a pečovat o zdraví celé ústní dutiny.  
Detail produktu