Recenze: Menstruační kalíšek Mooncup

3,9 5
14

Menstruační kalíšek Mooncup Bzdroj: BIOOO.CZ

S koupí menstruačního kalíšku jsem dlouho váhala. Co když mi to nebude sedět? Jak vyberu tu správnou velikost? A bude to opravdu tak pohodlné, jak výrobce slibuje? Všechny tyhle otázky mi vířily hlavou. Pak jsem ale přeci jenom sebrala odvahu a pořídila jsem si Mooncup v menší velikosti, vhodné pro mladé ženy do 30 let, které ještě nerodily.

Kalíšek je vyrobený z pružného silikonu a je příjemně měkký. Průměr je zhruba 30 milimetrů a délka včetně stopky 50 milimetrů. Sama stopka je dlouhá 21 milimetrů, ale po pár použitích ji můžete podle potřeby zkrátit a případně celou ustřihnout. Tak jsem to ostatně udělala i já. Menstruační kalíšek je celkem velký, neboť najednou pojme až 20 mililitrů tekutiny (během celé menstruace ztratíme v průměru 50- 70 mililitrů krve), takže se jen tak ‘nenacucá’ jako tampon či vložka a neproteče. Deklarované velikosti se ale vůbec nemusíte bát, kalíšek se zavádí do pochvy složený a není o nic větší, než klasický tampon.

První použití jsem si naplánovala před začátkem menstruace, abych získala jistotu při zavádění a měla pocit, že všechno bude dobře sedět. Kalíšek jsem nejprve 5 minut vyvařila v horké vodě a poté jej zavedla do pochvy. Snadnému zavedení má pomáhat vroubkované dno kalíšku, díky kterému se kluzký silikon lehce uchopí. A opravdu, jde to lehce, kalíšek neproklouzává a jde s ním manipulovat snadno. Chce si to jen párkrát zkusit a získat ten správný grif.

Kalíšek jsem nejprve zmáčkla palcem a ukazováčkem a poté jej ještě přeložila na půl. Samotné zavedení je nejlepší provádět v podřepu. Na kalíšek stačí jen lehce přitlačit, jde to snadno, silikon je měkký a pružný. Kalíšek stále držím pevně složený, dokud nebude celý až po stopku v pochvě. Pokud byste se bála, že zavedení bude nepříjemné, můžete kalíšek lehce navlhčit vodou nebo použít lubrikační gel. Navíc, kalíšek není třeba zavádět zbytečně hluboko do pochvy, stačí, když bude jen "na krajíčku".

V momentě, kdy je celý kalíšek uvnitř, uvolním stisk, kalíšek se rozevře a okamžitě přilne k poševní stěně a pevně drží. Ověříte si to tím, že lehce zatáhnete za stopku. Že je kalíšek dobře zaveden poznáte také podle toho, že jej v pochvě vůbec necítíte. Čeho jsem se ale bála, je vyjmutí. Při zkoušce "na sucho" a co teprve při menstruaci, když bude kalíšek plný? A teď opět přichází na scénu tvarované dno s vroubky. Kalíšek lze velice snadno uchopit ( i když budete mít kompletně odstřiženou stopku), lehce zmáčknout a zrušit tak podtlak. Poté už stačí jenom mírně naklonit na stranu, kalíšek opatrně vyjmout ven, vyprázdnit a pokud je to možné, opláchnout vodou. A to je vše, kalíšek je připraven k dalšímu použití.

Pokud nemáte k dispozici vodu, třeba na veřejných toaletách, nezoufejte. Při "výměně" kalíšku je nejdůležitější hygiena rukou. Ty si před i po práci s kalíškem svědomitě umyjte vodou a mýdlem. V případě, že jste úplně bez vody, použijte alespoň dezinfekční gel či sprej nebo vlhčené ubrousky. Ale samotný kalíšek opravdu postačí jen vyprázdnit a je možné jej znovu zavést, aniž by hrozilo riziko zanesení infekce.

Oproti vložkám a tamponům, které jsem používala dříve, je kalíšek mnohem mnohem pohodlnější. Navíc, mám ho vždycky po ruce, stačí jen vyvařit. Kromě toho, kalíšek je měkký a zavedení vůbec nebolí ani není nepříjemné (s tampony jsem vždy měla problém). Neprotéká, spolehlivě ‘těsní’ a stačí jej vypláchnout třeba až po 10 hodinách. A co se mi líbí nejvíc, vůbec jej uvnitř necítím. Kolikrát jsem i zapomněla, že nějaký kalíšek a menstruaci vůbec mám. Když jsem potom, díky vlastní zapomnětlivosti, byla nucena opět použít vložku, doslova jsem trpěla, bylo to velice nepohodlné a dokonce jsem cítila tělesný zápach. Můj závěr je tady jasný. Kalíšek už nikdy nedám z ruky. A pro vás, které váháte na pořízením kalíšku, mám jednu radu: nebojte se, opravdu to stojí za to!

Na úplný závěr bych ještě uvedla, že menstruační kalíšek Mooncup B bych doporučila všem mladým ženám i dívkám, které nad koupí kalíšku váhají a bojí se, aby zvolili správnou velikost, a chtějí, aby se jim s kalíškem snadno a lehce manipulovalo.

 

Jak se vám článek líbil?