Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Deprese a úzkost z pohledu alternativy

Deprese a úzkost z pohledu alternativy Deprese je psychické onemocnění, které ale může mít příčinu v těle.
Iva Lhotská
4,5 5
11

Deprese a úzkost z pohledu alternativy zdroj: unsplash.com

Většina z vás se asi zeptá: "Dají se v dnešní době tak časté deprese a úzkost léčit přírodní cestou?"

Klasičtí alopatičtí lékaři, kteří vám předepíší antidepresiva či jiné utlumující léky na bázi chemických sloučenin, by nespíš tvrdili, že nikoliv. Antidepresiva jsou v dnešní době hojně využívána při různých onemocněních, jako jsou deprese, různé druhy úzkosti (např. panické), posttraumatická stresová porucha (např. v zemích, kde byla občanská válka), ale i při chronickém únavovém syndromu, poruchách spánku, chronických bolestech a podobně. Při lhostejnosti a apatii se v případě deprese užívají stimulační léky a naopak při depresích spojených s neklidem a úzkostí se ordinují léky sedativní.

Jak to je s vedlejšími účinky?

Dnes sice existují moderní preparáty, u nichž by se předpokládalo, že mít vedlejší účinky nebudou. Avšak... Je to přece chemie! Když si přečtete názvy těchto léků (jen pro názornost: Nortriptylin, Medipramin, Lerivon, Ludiomil - Lidumil to rozhodně nebude), které by člověk měl vpravovat do svého těla, možná vás přejde chuť. Navíc už tu máme tři generace antidepresiv. A ještě je klasickou medicínou doporučováno užívání chemie jako prevence.

Je pravda, že když už má člověk takovou bolest či natolik těžký stav, zoufale sáhne po chemickém preparátu. Zkoumali jste někdy, proč tomu tak je? Z jakého důvodu chceme v tu krajně nepříjemnou, ochromující chvíli, aby už to okamžitě skončilo?

Stejně ani chemická antidepresiva nezabírají okamžitě, ale asi až po 2-6 týdnech. V případě přírodní léčby to může též trvat déle, než člověk takzvaně naskočí. Záleží ovšem na tom, jaký druh alternativy si vyberete. Každopádně je důležité mít trpělivost a pečlivě se starat o svou duševní hygienu. Ale o tom si povíme později.

Pojďme se však na tyto druhy civilizačních onemocnění podívat trochu z pohledu celostní medicíny.

Přejít na sekci článku:

Deprese a úzkosti v celostním pojetí

Deprese a úzkosti v celostním pojetí zdroj: unsplash.com

V první řadě bychom si měli uvědomit, že nejsme jen tělo, ale i duše a duch. Protože když se pokusíme léčit pouze tělesnou schránku, na chvíli se sice můžeme uzdravit, ale nebude to nejspíš napořád. Pokud se neodstraní skutečná příčina onemocnění, bude naše hmotná i duševní podstata strádat dál.

Jelikož je člověk především podstaty duchovní, je potřeba se při léčbě zaměřit více tímto směrem a všechny složky se pokusit zharmonizovat.

Zajisté, když se dostanete do stavu těžké deprese, potřebujete mnohdy pomoc od druhého člověka. V tu chvíli třeba nepomůže ani pokus o zklidnění. Cesta však existuje vždycky!

V neposlední řadě je bezpodmínečně nutná úprava životních podmínek. Asi vám něco ve vašem životě nevyhovovalo, když jste se dostali do stavu deprese nebo úzkosti. A to je třeba změnit. Nahradit své staré programy novým softwarem, z čehož plyne soustavná práce na sobě. V rané fázi může, samozřejmě pomoci i psychoterapie se zkušeným terapeutem, která napomůže, abychom si v sobě uspořádali hodnoty a co od sebe a od života dále očekáváme. Je důležité si nelhat a být k sobě upřímný. Pracovat se svým strachem, starostmi, přáními a dalšími vnitřními záležitostmi.

Určitě vám na podporu zlepšení stavu doporučím změnu jídelníčku. Je téměř stejně důležitá jako sebezpyt v podobě duševní hygieny a psychoterapie. Energie potravin totiž velmi silně ovlivňuje náš potenciál a naši životní energii, náladu a emoce. Je to v podstatě podobné jako s léky. Záleží rovněž na tom, zda se jedná o chemické, instantní potraviny, které do těla cpeme, nebo zda se přikloníme ke stravě šetrnější, nejlépe živé.

Související produkt
Nervamin 23 ml
Diochi / 831 Kč
Kapky Nervamin působí díky nardové silici příznivě na nervový systém. Přidaná meduňka podporuje duševní zdraví, pozitivní náladu a relaxaci.
Detail produktu