Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Deprese a úzkost z pohledu alternativy

Deprese a úzkost z pohledu alternativy Deprese je psychické onemocnění, které ale může mít příčinu v těle.
Iva Lhotská
4,5 5
11

Přejít na sekci článku:

Co je deprese či úzkost a jak vznikají

Co je deprese či úzkost a jak vznikají zdroj: unsplash.com

Slovo deprese vychází z latinského deprimere, složeniny dvou slov, což znamená de - dolů a primere - tlačit. Úzkost je z lékařského hlediska stav, zahrnující komplikovanou směs emocí, jako je strach, hněv, obavy či zlé předtuchy.

Deprese i úzkost jsou skutečná onemocnění, při nichž dochází k chemickým změnám v mozku. Asi proto se tak často předepisují chemické preparáty.

Ke vzniku deprese může docházet při změnách hladiny hormonů, stresem, smutkem, zejména dlouhodobým. Toto onemocnění bývá ovlivněno obtížnými životními situacemi nebo zdravotním stavem, bohužel i zneužíváním návykových látek. Hovoří se i o dědičnosti. Já na to mám ovšem jiný názor. Pokud neustále opakujeme tentýž ničivý model ve svém životě a pak se nadále opakuje po generace, může bohužel dojít k zapsání tohoto programu do genetického kódu. Existuje prevence i v této oblasti. Má to ale trochu složitější charakter...

Světová zdravotnická organizace charakterizuje depresi jako jedno z nejrozšířenější onemocnění na světě. Odhaduje se, že 21 % žen a 12 % mužů v Americe může alespoň krátká epizoda spojená s depresí postihnout. Deprese ani úzkost si však nevybírá podle pohlaví, ani podle vzdělání. Když udeří, dokáže pak rozvrátit cokoli, rodinnými vztahy počínaje, přes zdravotní stav, kariéru a penězi konče. Její dopad může být ještě komplikovanější, když je kombinována s dalšími nemocemi, jako je třeba diabetes, mrtvice či onemocnění srdce.

Jak se deprese projevuje

Mezi příznaky deprese patří smutek, beznaděj, vina, náladovost, emoční výbuchy vzteku, ztráta zájmu o rodinu, přátele, sex a podobně. Člověk se cítí zmaten, má poruchy soustředění, paměti, potíže s děláním rozhodnutí, přicházejí myšlenky na sebepoškozování či dokonce bludy, halucinace. Jedinec se straní lidí, má tendenci zneužívat návykové látky, jako je alkohol, cigarety, popřípadě i jiné těžší kalibry. Je neustále unavený, bez energie, hubne či naopak tloustne, většinou nemá práci a ani se nepokouší ji hledat, trpí různými nevysvětlitelnými bolestmi, sexuálními problémy, spí málo nebo by naopak spal stále.

Jak na depresi a úzkost ze všech stran

Je nezbytně důležité, abychom se naučili rozumět sami sobě. Chce to celostní léčbu na všech třech úrovních - fyzické, duševní i duchovní. Protože je tělo stvořené z ducha, měli bychom se k němu podle toho také chovat. Je jakýmsi přepravním prostředkem během našeho pobytu na planetě Zemi a když ho budeme náležitě opečovávat, odmění se nám v celé své kráse!

Jelikož je velmi úzce propojeno s naším prožíváním, emocemi a pocity, neměli bychom ho dopovat chemickými preparáty. Ale nejen těmi v podobě léků, ale též bychom měli snížit, respektive postupně úplně odstranit využívání chemie v potravinách, kosmetice či v pracích prostředcích.

Myslíte si, že tělu pomůžete, když mu dáte spolknout zázračnou pilulku? Že tím ulehčíte jemu i své duši? Nejspíš ne, jen tím odsunete do pozadí nějaký problém, který se s určitou naléhavostí přihlásil o slovo.

A tak je tomu i v případě deprese a úzkosti. Příliš dlouho jsme v sobě něco potlačovali, nebo na sebe tlačili a šli proti sobě, až se z toho stal velký problém. A teď bychom to chtěli smést se stolu užíváním antidepresiv. A dělat jako že se nic nestalo. Tak to bohužel nefunguje!