Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Deprese a úzkost z pohledu alternativy

Deprese a úzkost z pohledu alternativy Deprese je psychické onemocnění, které ale může mít příčinu v těle.
Iva Lhotská
4,5 5
11

Přejít na sekci článku:

Léčba deprese přírodní cestou

Léčba deprese přírodní cestou zdroj: unsplash.com

Na základě vlastní zkušenosti nebo i po přečtení předchozí kapitoly jste už zajisté došli k tomu, že na léčbu deprese či úzkosti nebude stačit pouhé uvaření třezalkového nebo meduňkového čaje. Jako první bych doporučila rozhodně psychoterapii, pak nějaké energetické cvičení, jakými jsou, kupříkladu jóga, tai chi, chi kung. K užívání budou k vašemu organismu určitě šetrnější léčiva na přírodní bázi - jako je například meduňka, třezalka, jejíž účinnou látkou je hypericin, působící jako psychofarmakum a sedativum, kozlík, chmel, šišák, mateřídouška, dobromysl, levandule, srdečník či řebříček. Bylinky můžete využít v čajích, koupelích, tinkturách nebo v rostlinných kapslích.

Bylinkové čaje při depresi a úzkosti

Čaj na posílení nervové soustavy si připravíte ze stejných dílů řebříčku, třezalky, benediktu a rozmarýnu. Zalijte vroucí vodou a nechte čtvrt hodiny vyluhovat. Poté sceďte přes sítko. Tento čaj si lze osladit sirupem nebo medem a popíjet ho dlouhodobě.

Čaj na uklidnění organismu - smíchejte opět stejné díly třezalky, meduňky, chmelových šištic a semene fenyklu. Dvě lžíce směsi povařte a poté nechte asi 10 - 15 minut vyluhovat. Sceďte a můžete popíjet. Pokud nejsou bylinné čaje zrovna vaším šálkem kávy, můžete si čajík opět osladit medem nebo sirupem. Tento čaj napomáhá zmírnění nepříjemných pocitů neklidu a strachu.

Čaj proti bušení srdce

Stejný díl třezalky, meduňky, brutnáku a routy zalijte vroucí vodou, nechte stát 15 minut. Po slití přidejte jednu lžičku kozlíkové tinktury. Popíjet můžete po částech během celého dne. Tento čaj dobře působí na uklidnění.

Čaj pro dobrou mysl

Stejné díly natě dobromysli, třezalky a levandule smíchejte a 2 lžíce směsi přelijte horkou vodou - asi tak půl litrem. Nechte přikryté vyluhovat, poté přelijte přes sítko. Když trochu vychladne, můžete nakapat do čaje trochu citronu a osladit medem nebo malinovým sirupem. Tento čaj je nejen velmi lahodný, ale rovněž působí jako příjemný uklidňující nápoj.

Antidepresivní čaj

Použijte dva díly natě mateřídoušky, po jednom dílu třezalky a meduňky. Čaj připravíte běžným způsobem - viz výše, oslaďte medem a po dobu asi tak 3 - 6 týdnů popíjejte pravidelně 2x až 3x denně. Po léčebné kúře je zapotřebí udělat vždy pauzu. Při kratším užívání týden, při delším alespoň čtrnáct dnů.

Bachovky a éterické oleje na depresi a úzkost

Na zmírnění deprese či úzkosti můžete zkusit Bachovy květové esence, které jsou ve velmi široké nabídce a ulevují při různých psychických problémech. Do základní řady patří Krizová esence ve spreji, kapkách, pastilkách či v podobě bonbonů s vitaminy. Tento druh léčby je vhodný pro dospěláky i pro děti.

Též lze využít éterických olejů, které si nakapete do aromalampy nebo do koupele, popřípadě si z nich namícháte v jemnější koncentraci vlastní vůni. Pokud si nejste jisti množstvím a vhodnou kombinací, obraťte se na odborníka.

K éterickým olejům, ulehčujícím stavy deprese a úzkosti, patří například geranium, levandule, litsea cubeba, rozmarýna, hřebíček, citron, borovice, bazalka, kadidlo, patchouli, ylang-ylang, cypřiš, majoránka, šalvěj či meduňka.

Jaká další opatření mohou depresivní a úzkostné stavy eliminovat

Člověk by se měl pokusit ve stavu deprese či úzkosti vyvarovat jakýmkoliv iritujícím okolnostem. Ať už v podobě pálivého jídla, přílišného hluku v bezprostředním okolí, dohadů s lidmi, tak i koukáním na filmy, které rozjitří jeho smysly.

Co se týče jídla, doporučila bych každopádně omezit spotřebu bílého cukru a pečiva. Přemíra cukru způsobuje agresivní chování a příliš pečiva, zejména bílého, vysušuje organismus a při dlouhodobější konzumaci ovlivňuje i mozek. Dochází k takzvanému zpečení. Navíc je stále více lidí alergických na lepek.

Měli bychom si uvědomit, že tělu dodávají energii tuky, nikoli cukry. Bílý cukr sice na chvíli energetickou hladinu zvedne, ale prospěšný rozhodně není. Představte si, že postupnou změnou svého jídelníčku můžete kromě hyperaktivity, agresivity, depresí a úzkostí dokonce předejít Alzheimerově chorobě! Pokud se o tyto věci více zajímáte, vřele doporučuji knihu "Moučný mozek" od Davida Perlmuttera.

Jíst by bylo nejlepší hodně zeleniny a ovoce, zejména z našeho podnebního pásma. Nejsou příliš vhodné citrusy, protože například v zimě ochlazují a mají stimulační účinky. Při podráždění a depresích se doporučuje jíst banány, raději v bio kvalitě, chia semínka, mořské řasy či kustovnici čínskou.

Je potřeba doplňovat vitaminy, zejména B a C a minerály, hlavně hořčík, železo, draslík, zinek, měď a vápník. Tyto vitaminy najdete v luštěninách, celozrnných obilovinách, ořechách a semenech. Jezte čerstvé ovoce a ze zeleniny zelí a brokolici. Potřebné minerály lze pro změnu doplnit konzumací listové zeleniny a též luštěnin a celozrnných obilovin. Důležitá je pestrá a jednoduchá strava. Vysoké množství minerálů též obsahují nepražené kakaové boby.

Každopádně je nutné pročistit organismus od různých plísní a parazitů. Pokud správně nefungují střeva, játra, žaludek a další důležité orgány, nemůže se člověk ani dobře cítit. Dost častou příčinou psychických poruch může být právě zanesený či překyselený organismus.

Rovněž bych se přimlouvala za omezení přísunu kofeinu, alkoholu a ostrého koření. Velké množství rychlých, instantních a pálivých jídel, slazených nápojů a podobně nám odebírá potřebné prvky v těle a snižuje hladinu energie.

Udělejte si také více času na odpočinek, dejte si koupel a občas si zajděte na relaxační masáž. Uvidíte, že se váš stav začne pozvolna zlepšovat.