Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak provést v životě změny a nezhroutit se z toho

Jak provést v životě změny a nezhroutit se z toho Váháte, jak se dostat z bodu A do kýženého bodu B? Přišli jsme na malé tajemství.
Barbora Křížová
5,0 5
14

Jak provést v životě změny a nezhroutit se z toho zdroj: unsplash.com

Jak se dostat z bodu, kde jsem teď, do bodu, kde bych chtěl/a být, a nezešedivět u toho hrůzou? Mám pro vás výtečný oslí můstek, který používám vždy, když chci vykročit do neznáma a třesou se mi u toho kolena. Občas si říkám, že bych si to měla nechat vytesat do kamene. Funguje to totiž bezvadně. O co jde?

Základní heslo zní: „Život je hra!“. Když si toto budete říkat u každé změny, lehce ji zvládnete. Může se jednat o cokoliv. Změna zaměstnání taková, kterou by u vás nikdo nečekal, ale vy uvnitř své duše cítíte, že jste na špatné cestě a potřebujete vyrazit tam, kde si budete moci konečně naplnit své sny. Může to být změna bydliště, můžete se chtít zapsat na nějaký kroužek nebo se začít věnovat činnosti, o které jste vždycky snili. Můžete chtít všem vytřít zrak a začít cvičit a dostat se do formy, i když už vás všichni odepsali, nebo můžete chtít jednoduše vykročit z jakýchkoliv zajetých kolejí, které vám již nevyhovují.

Abyste tomu rozuměli, já si v životě totiž moc hrát neumím. Jsem ten typ fatalisty, který všechno domyslí do puntíku a všech důsledků, takže následné vykročení se pak může zdát dramatičtější, než jaké ve skutečnosti je. Občasná lehkost by mi neuškodila, nicméně jsem si našla způsob, jak se s tím vypořádat a myslím si, že to bude fungovat nejen mně.

To bylo tak. Měnila jsem zaměstnání. Chtěla jsem začít dělat něco, o čem jsem pomalu od dětství snila, ale co mě nikdy nenapadlo vyzkoušet a realizovat, protože jsem to měla zařazené v kolonce snů. Vystudovala jsem ekonomiku a začala pracovat na logistice. Že jsem byla na špatném místě, jsem cítila každý den. Každý den mě to nervovalo a věděla jsem, že se té pomyslné křižovatce jednou budu muset podívat do očí. Končila mi smlouva. Neprodlužovala jsem. Neměla jsem nové místo. Okolí začalo mírně nervóznět. Jistě si sami dokážete moc dobře představit, jak si v takové situaci člověk ustojí větší změnu. Ty chceš jít dělat něco, co jsi nikdy nedělala? A co tvoje vzdělání? Vždyť ale nevíš, jestli ti to půjde, nemáš žádnou jistotu. A miliony dalších strachů, které se na mě spolu s těmi mými začaly valit. Jenže já věděla, že to prostě musím zkusit. Musím alespoň jednou v životě vyzkoušet, jestli ty mé pocity jsou jen omyl nebo skutečná cesta. Co jsem si v tu chvíli řekla?

Že se přece vůbec nic neděje. Každý člověk zkouší různé činnosti, než najde tu, která mu sedí. Tak si prostě třeba jen na tři měsíce půjdu zkusit něco mimo moji komfortní zónu, a když se mi to nebude líbit nebo mi to nebude vyhovovat, vždycky se můžu vrátit zpátky do svých kolejí, které znám a na které jsem zvyklá. A to mě uklidnilo. „Život je hra!“, blesklo mi hlavou. No jasně, plácla jsem se do čela, já na to zase zapomněla. Je zajímavé, že mi vždycky chvíli trvá, než se k tomuhle heslu ve své hlavě dostanu. Prostě to jenom vyzkouším a schválně budu zvědavá na to, co to s mým životem udělá. Jen tak, pro tu zábavu s životem. Neměním svůj život natrvalo, můžu se pak zase vrátit. Jasně, že všechny důsledky takovýchto her půjdou za vámi, ale chápete ten myšlenkový pochod? Ať už budete mít před sebou jakoukoliv změnu, neberte ji tak vážně. Prostě to zkuste. A ono se to třeba vážně povede.

Pokud byste chtěli svoji psychiku v náročnějších životních situacích podpořit, vřele doporučuji Bachovy květové esence. Zde konkrétně by byl vhodný Walnut neboli vlašský ořech. Ten je vhodný při obdobích jakýchkoliv změn, kdy se vám těžko daří rozlišit vlastní pocity od vlivu ostatních ve vašem okolí. Další vhodnou esencí by byl Wild oat neboli sveřep větevnatý. Ten je pro všechny, kteří váhají, jakou cestou se vydat, a kteří nemají jasnou představu o svém životním úkolu. Pro všechny psychicky náročné situace je možné použít v každém případě Krizovou esenci.