Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jeden den do vánoc

Jeden den do vánoc Jak se cítíte? Těšíte se, nebo se stresujete s nedokoupenými dárky, nečekanou návštěvou, vařením, úklidem?
Lucie Kalčíková
5,0 5
1

Jeden den do Vánoc zdroj: unsplash.com

Jak se cítíte? Těšíte se, nebo se stresujete s nedokoupenými dárky, nečekanou návštěvou, vařením, úklidem? Každý bude dnešek prožívat po svém. Jak taková „vánoční typologie“ člověka může vypadat, na to se podíváme níže. Víte, co je nejlepší? Že si můžete vybrat.

TYP 1: Ne… nestíhám, nemám, nemůžu

„Pomoooc, zítra je Štědrý den a já nemám všechny dárky, nestihl(a) jsem uklidit a vůbec nevím, kdy půjdu nakoupit a ještě musím udělat salát den dopředu a hotové není prostě NIC, to nedám.“

Jak to končívá?
No jako řekněme si na rovinu, že většinou špatně. TYP 1 bývá akorát tak vystresovaný a ve finále stejně už nic nestihne, protože toho na sebe naloží moc. Takže není spokojený, protože se zlobí sám na sebe, že to „zase nedal“.

Co pomůže?
Tohle je asi nejsložitější situace. Možná jedině změnit přístup a se situací se smířit. Udělat jen to nejnutnější a na zbytek se prostě vykašlat. Pokud není čas na nákup dárků, ještě je tu cesta nějakých voucherů, ať už koupených nebo vlastní výroby. Víte, co se říká? Když nejde o život, jde o ..... Mimochodem u nás v kamenných obchodech stíháte nakoupit i na Štědrý den dopoledne.

TYP 2: Chci mít všechno perfektní

„Takže mám napečeno 20 druhů cukroví (od každého minimálně 4 plechy), na zítra udělaný salát, z podlahy nebo i záchodu by se dalo jíst, kapr je ve vaně, dárky jsou koupené a zabalené už dva měsíce… Takže už jen stihnout rodinný oběd v 15 lidech (samozřejmě vařím), vyšít vánoční ubrus, ještě jednou umýt okna a vyprat povlečení, vyžehlit, objet s dárky příbuzné, kteří nemohli přijít na oběd, zajít nakoupit (co kdyby náhodou něčeho bylo ještě málo) a ...

Jak to končívá?
Většinou nikdy nemá dost. Nikdy nic nebude ideální a hotové. Pořád je co dělat. Pořád je co řešit. Pořád je co zdokonalovat. Končí to většinou vyčerpáním a stálou nespokojeností, protože „mohlo být uklizeno lépe, salát není dost dobrý, oběd pravděpodobně nechutnal tetičce“ atd.

Co pomůže?
Limity. Pokud někdo už touží po dokonalosti, měl by si určit hranici, jak taková dokonalost podle něj vlastně vypadá. Jakmile je tento bod dosažen, je ideální vypnout a třeba si vlézt do horké vany s koupelovou solí od Malki, trochu se uklidnit a pochválit se.

TYP 3: Vánoce neslavím

„Nemám rád vánoce, neslavím je. Dělám, že nejsou. Nějaká vánoční výzdoba nebo cukroví? Pff.“

Jak to končívá?
Pokud okolí o svém záměru neslavit vánoce informujete, dopadne to asi dobře. Milovníci vánoc vás nepochopí, ale časem by se s tím mohli smířit a nic od vás v tomto ohledu neočekávat.

Co pomůže?
No právě zmíněná komunikace. Zkuste si místo těch nenáviděných vánoc udělat alespoň hezký večer a třeba si udělejte radost nějakou novou vůní.

TYP 4: Ano, ale minimalisticky

„Vánoce uznávám, ale nelíbí se mi jejich současná podoba. Dárky nechci a nekupuju, výzdobu mám jen jednoduchou. Nedělám chlebíčky a hromady cukroví. Maximálně pár kousků na chuť."

Jak to končívá?
Záleží, jak to máte v hlavě srovnané. Některým lidem ty vánoční nadbytky a nesmyslnosti můžou i tak přerůst přes hlavu. Stačí návštěva u známých nebo prarodičů a stejně odejdete s patnácti nepotřebnými dary a žaludeční kolikou.

Co pomůže?
Zásadovost a trpělivost.

TYP 5: Užívám si to a neřeším

„Dárky tak nějak mám, ještě možná rychle trochu poklidím a vyrazíme někam ven na procházku. Večer se pustím do salátu a hlavně do pohádek, na které se fakt těším. Možná bude sněžit, udělám si horkou čokoládu nebo čaj a dám si cukroví.“

Jak to končívá?
Úplně skvěle. Tenhle typ má totiž jasně srovnané o čem vánoce jsou. A pokud něco úplně nedopadne podle plánu, mávne nad tím rukou. Je prostě happy a užívá si to.

Co pomůže?
Tady asi není co řešit, maximálně si může den ještě vylepšit nějakým pečujícím rituálem s oleji, nebo dopřát svojí pleti kvalitní krém. Vlastně cokoliv, co mu udělá radost.

Poznali jste se někde nebo máte svoji vlastní kategorii? Nic není špatně nebo dobře, každý jsme originální a záleží nám na něčem jiném. Důležité je dobře se znát. Vědět, kde máte své silné a slabé stránky. V dnešní době se vánoce trochu zvrhly a původní hodnoty někam zmizely. Někomu to i tak vyhovuje, někomu méně. Zůstaňte sví a buďte hlavně v pohodě. Dobrou náladou nakazíte své blízké, a to je ten nejlepší dárek, který jim zítra můžete dát.