Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jarní bylinky: nasbírejte sílu z přírody

Bylinky, jarní bylinky, heřmánek, bazalka, rozmarýn zdroj: Shutterstock

Sluneční paprsky nabývají na síle, příroda se probouzí a na světlo raší první jarní bylinky. Nasbírejte si na jaře kopřivy, medvědí česnek, sedmikrásky, popenec, nebo podběl. Některé z nich vám pomůžou odmastit pleť, jiné vás zbaví ekzému, pomůžou od kašle nebo přijdou vhod v kuchyni. Přečtěte si náš malý lexikon českých bylinek.

Kopřiva dvoudomá

Zdraví: Čaj nebo sirup z kopřiv pročišťuje krev, snižuje hladinu cukru v krvi, léčí problémy s močovými cestami, pomáhá při onemocnění jater, žlučníku, sleziny, žaludku i při vředech. V tomto období skvěle poslouží jako podpůrná léčba při virových a bakteriálních onemocněních. Hlavně ženám pomáhá díky obsahu železa a uleví při otocích a vodnatosti.

Krása: Známé jsou blahodárné účinky na vlasy, pokožku hlavy dokáže šetrně zbavit lupů. Nenahraditelný při boji s ekzémem je odvar, který funguje i proti skvrnám na kůži a bojuje s kožní plísní. Čím čerstvější kopřiva je, tím lepší má účinky, ale nebojte se použít i sušenou.

Kuchyně: Tato bylina byla součástí lidových receptů odpradávna, z toho nám dodnes zůstala hlavně jarní nádivka a kopřivový špenát.

Sedmikráska

Zdraví: Čaj z této nenápadné rostlinky vám pomůže při kašli, zahlenění a zánětu průdušek. Skvěle se hodí při nachlazení a na jarní pročištění. Dokáže vám ulevit také při nechutenství a poruchách trávení.

Krása: Kromě ozdoby do vlasů se hodí také na kožní problémy včetně léčení pupínků po bodnutí hmyzem a drobných ranek. Poraněnou kůži potírejte šťávou z listů. 

Kuchyně: Květy sedmikrásek je nejlepší jíst vždy omyté a čerstvé, takže třeba v salátu nebo jen tak na namazaném chlebu. 

Plicník lékařský

Zdraví: Už název napovídá, že se hodí k léčbě plicních onemocnění, jako jsou zápal plic a průdušek, astma, kašel, vykašlávání krve, zahlenění plic a podobně. Uleví i při poškození sliznice hltanu a žaludku. Můžete jej použít na celou řadu kožních onemocnění, včetně popálenin, vředů, hemeroidů a ekzémů.

Krása: Nejenže díky svým schopnostem účinně hojí rány, ale je taky bohatým zdrojem antioxidantů, které prospívají pleti a dodávají ji mladistvý vzhled.

Kuchyně: Z mladých lístků společně s citronem a medem si můžete připravit svěží a dietní salát.

Medvědí česnek

Zdraví: Své jméno získal tím, že jej prý užívají medvědi na pročištění po zimním spánku, ale je skvělý jako omlazující a pročišťující kúra i pro lidi. Snižuje vysoký krevní tlak, pomáhá odstranit závratě, pocit tlaku v hlavě a úzkost. Dokáže vás zbavit dušnosti, zahlenění a pomáhá při vodnatosti. 

Kuchyně: Nejlepší je konzumovat medvědí česnek syrový – sušením a tepelnou úpravou totiž ztrácí svou sílu. Skvěle se hodí k zelenině i masu. Další možností, jak jej můžete uchovat, je zamrazení nebo v podobě tinktury. 

Popenec břečťanovitý 

Zdraví: Tradičně se používá při průjmech a proti zahlenění dýchacích cest. Pomáhá léčit choroby močového ústrojí, ať už se jedná o močové kameny nebo záněty ledvin. Je vhodný při chudokrevnosti a bojuje také s chřipkou. Nejlepší je pít čaj, nebo si připravit sirup. Můžete si připravit i odvar, kterým se potírají kožní vyrážky, ekzémy a špatně se hojící rány.

Kuchyně: Někdo říká, že chutná trochu jako bazalka, takže je možné ho využít i jako koření. Můžete si ho dát jen tak syrový, třeba nasekat do polévky nebo na chleba – ať už čerstvý nebo sušený.

Prvosenka jarní

Zdraví: Popíjení čaje z petrklíče usnadňuje vykašlávání, odhleňuje, tlumí a zvlhčuje kašel. Pomáhá také léčit jak běžnou bronchitidu, tak i zápal plic. Obecně tlumí záněty, bolesti hlavy a horečky. Obklady namočené v odvaru uleví při artritidě. 

Krása: Vlasové koupele z prvosenky nejen krásně voní, ale vlasy jsou po nich hedvábné, jemné lesklé. Nálevem se omývá také mastná pokožka a ucpané póry. 

Podběl lékařský

Zdraví: Tato dříve zcela běžná a dnes už spíše vzácnější rostlina uvolňuje hleny a má silné protizánětlivé účinky. Hodí se tedy skvěle k léčbě kašle a zánětu průdušek. Rozdrcené listy položené na hrudník pomáhají při různých onemocnění plic a léčit s nimi můžete i poraněnou kůži. Proti kašli je skvělý čaj z květů, z listů můžeme připravit účinný sirup.