Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Čajová „houba“ kombucha

Čajová „houba“ kombucha Kombucha je zázračná houba, která pochází z Asie.
Jana Konečná
4,5 5
12

Přejít na sekci článku:

Jak si vyrobit kombuchový nápoj doma

Jak si vyrobit kombuchový nápoj doma zdroj: shutterstock.com

Kromě kombuchové násady budete potřebovat kvalitní čaj, nejlepší je černý cejlonský čaj. Lze použít i zelené čaje – bancha, sencha a gunpowder. Pokud byste chtěli zkusit zaexperimentovat i s bylinkovými čaji, dávejte si pozor na ty, které mají vysoký obsah éterických olejů. Mezi ty patří například šalvějový nebo levandulový. Mnohem vhodnější je třeba šípkový, kopřivový nebo lipový čaj. Pokud hodláte připravovat kombuchový nápoj ze zeleného nebo bylinkového čaje, je vhodné tyto čaje pokaždé várce prostřídat s černým čajem, ze kterého kombucha získává potřebné látky, tak aby se mohla náležitě zregenerovat.

Uvařte tedy vybraný druh čaje, množství si můžete zvolit sami, podle předpokládané spotřeby, nejvhodnější je ale se pohybovat mezi 1-3 litry. K výrobě kombuchového nápoje se totiž úplně nabízí velká zavařovací sklenice. Pokud ji nevlastníte, můžete použít i jakoukoliv jinou nádobu, jen mějte na paměti, že kombucha by se neměla dostat do kontaktu s kovem. Uvařený čaj oslaďte cukrem (obecně se doporučuje zhruba 100 g na 1l čaje) a nechte vychladnout. Vychladlý čaj přelijte do zavařovací láhve či jiné nádoby a vložte kombuchu hladkou stranou nahoru. Na hrdlo láhve dejte papírový ubrousek nebo plátýnko a pro jistotu jej zajistěte ještě gumičkou.

Kvasný proces by měl trvat 7-8 dní. Závisí na teplotě v místnosti, na stáří houby i na množství použitého čaje. Pokud kombuchu v čaji zapomenete a necháte ji působit víc jak 10 dní, vznikne kombuchový ocet. Nemusíte panikařit. Není to na škodu, naopak má ocet spoustu příznivých účinků a různorodé využití. Můžete jej použít místo klasického kvasného octa, je totiž podobně jako jablečný ocet jeho zdravější náhradou. Kombuchový ocet přidejte do koupele pro detoxikaci pokožky celého těla, následně si s ním pak můžete promasírovat problematické partie, pokud vás trápí celulitida. Kombuchový ocet se hodí i pokud praktikujete takzvanou no poo metodu na umývání vlasů. Můžete si s ním v závěrečném kroku spláchnout vlasy namísto jablečného octa.