Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pu-Erh

Pu-Erh V zimě vás šálek čaje zahřeje na těle i na duši, vyberte si nějaký chutný a zdravý… třeba Pu-Erh!
Ina Havránková
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Pu-Erh a účinky na organismus

Pu-Erh a účinky na organismus zdroj: shutterstock.com

Působení Pu-Erhu na naše zdraví je předmětem častých diskuzí, někdy jsou mu přisuzovány skoro až zázračné účinky. V Číně je znám jako čaj zajišťující dlouhověkost a zdraví. To je založeno na tom, že Pu-Erh obsahuje polyfenolické látky, což jsou složitější struktury označované jako flavonoidy. Důležité je, že jsou řazeny mezi antioxidanty, které pomáhají chránit organismus před působením volných radikálů. Mezi další obsažené látky patří samozřejmě thein a theofyllin, dále vitaminy, minerály (hlavně zinek, molybden a mangan), tanin a další látky. Vzhledem k vyššímu obsahu theinu (kofeinu) Pu-Erh skvěle povzbuzuje činnost mozku a pomáhá proti únavě. Navíc, oproti kávě dochází k postupnému uvolňování účinných látek a efekt je dlouhodobější a plynulý.

Ovšem zásadní jsou již zmíněné polyfenolické látky. Kromě antioxidačního působení mají navíc i antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Proto jsou někdy označovány jako přírodní antibiotika. Tyto látky také pomáhají předcházet vzniku arterosklerózy a snižují riziko vzniku trombóz (krevních sraženin v cévách), embolie, mozkové mrtvice či infarktu myokardu. To vlastně vysvětluje, proč se Pu-Erh tradičně pije pro zlepšení cirkulace krve. V některých případech se uvádí, že může pomoci ženám také při hormonálních problémech, jako je nepravidelná menstruace či nežádoucí projevy menopauzy. I to se dá podložit, protože některé polyfenolické látky patří mezi fytoestrogeny, což jsou látky svou strukturou podobné přirozeným ženským hormonům. Pro úplnost je třeba zmínit, že pití čaje Pu-Erh také zlepšuje trávení a potíže s ním spojené. Kromě toho pomáhá lehce snižovat chuť k jídlu a může se tak stát pomocníkem v boji s nadváhou. U některých polyfenolů jsou také uváděny antimutagenní účinky, proto se zkoumá možnost jejich využití pro léčbu rakoviny.

Biooo tip: Máte chuť na šálek lahodného čaje, a zároveň vás “honí mlsná” a dali byste si k němu třeba pořádný kousek vynikající čokolády nebo čokoládovou oplatku? Ale víte, že by vás pak trápily výčitky svědomí, že jste právě příliš neprospěli své linii? V tom případě sáhněte po skvělém čokoládovém Pu-Erhu od Numi! Nejen, že báječně voní po čokoládě a uspokojí tak vaše chutě, ale navíc uděláte něco i pro své zdraví! :-)