Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bazalka - vznešená královna mezi bylinami

Bazalka - vznešená královna mezi bylinami zdroj: pixabay.com

Když promnete lístky bazalky mezi prsty a přičichnete k nim, ucítíte skoro až opojnou vůni, která je příslibem tepla a slunce. Také skoro v každé řecké vsi je ovzduší prodchnuto touto omamnou bazalkovou vůní. Bazalka pravá, někdy též označovaná názvem bazalka vonná se svým sladce kořeněným aroma se stopami hřebíčkové a anýzové esence, je určitě ne náhodou považována po staletí za posilující a osvěžující léčivou rostlinu. Chutná lehce peprně po hřebíčku, s mírným nádechem mentolu a anýzu.

Bazalka podobně jako máta patří do čeledi hluchavkovitých. Její původní domovinou je Indie a další vlhké tropické oblasti Asie, kde se sklízí již kolem 3000 let. Odsud se postupně šířila do dalších částí světa. V současnosti se však pěstuje skoro všude, kde panuje dostatečně vhodné teplé klima. Své evropské kořeny získala v Itálii, kde se začala používat pro přípravu jejich báječných jídel. Bazalku měli v úctě nejen ve starověkém Římě, ale také u dvora egyptských faraonů.

Tato královská bylinka s latinským názvem Ocimum basilicumlidové názvy bazalka indická, bazalika, bazalička, voňavý hřebíček, německý pepř či parfém lásky. Rostlina je bohatě větvená, má velké jasně zelené hedvábné listy a kvete od června do září drobnými bílými nebo růžovými kvítky. Na vhodném místě může bazalka dorůst až do výšky 50 cm. Ve své původní oblasti výskytu se jedná o trvalku, která se v našich zeměpisných šířkách pěstuje jako jednoletá bylina. Dnes jsou v oblibě kultivary temně červené barvy kvetoucí růžovými květy. Plody jsou drobné, suché a mají hnědočernou barvu. Hlavním předmětem sběru kvetoucí nať trhaná od léta do podzimu, jež se suší.

Přejít na sekci článku:

Prospěšné látky bazalky pravé a jejich působení

Prospěšné látky bazalky pravé a jejich působení zdroj: pixabay.com

Tato vznešená aromatická rostlina obsahuje především silně aromatické silice, jako je methylchavikol, cineol, linalool, eugenol, bazalkový kafr. Asi 1,5 % tvoří silice s estragolem a linaloolem, má poměrně vysoký podíl tříslovin, např. taninu. Dále bazalka obsahuje flavonoidy, glykosidy, menší množství saponinů a další látky. Bazalková silice je velmi výrazné vůně i chuti, takže byste měli být opatrní při jejím dávkování.

Na téměř až zázračné léčivé účinky bazalky přišli už starověcí léčitelé. V dávných dobách se používala hlavně k potírání kůže při různých problémech. Vonnými oleji získanými z bazalky pravé se mazala těla faraonů, než se uložila do hrobek. Bazalka prý měla odpradávna kouzelnou moc, podle pověr prý uměla přivést lásku, ale také zdraví a moudrost.

Bazalka pravá či vonná patří k velmi oblíbeným bylinkám využívaným pro zlepšení zdraví, ale též jako koření zejména ve středomořské kuchyni.

Bazalka pravá má protizánětlivé a protikřečové účinky, snižuje krevní tlak, horečku a hladinu krevního cukru, též tiší bolesti. Má antistresové účinky.

Bazalka uvolňuje křeče, podporuje trávení a chuť k jídlu, ulevuje při nadýmání. Pro své protizánětlivé účinky se může používat při zánětech dutiny ústní, chronické gastritidě - zánětu žaludeční sliznice, ulcerózní kolitidě - chronickém onemocnění střev, uretritidě - zánětu močové trubice, nefritidě - zánětu ledvin. Bazalka pomáhá při cukrovce, podporuje tvorbu mléka při kojení. Dokáže zklidnit kašel při akutní bronchitidě - působí proti křečím, zabírá při astmatu a tuberkulóze, ulevuje při bolestech při plynatosti, uklidňuje i povzbuzuje srdce, přináší úlevu při arytmii a zvýšeném bušení, snižuje krevní tlak. Bazalka pomáhá při migréně a žaludečních potížích. Podněcuje činnost žaludku, napomáhá odbourávání tuků a umí zlepšit metabolismus. Má skvělé účinky při pocitech úzkosti, zabírá v případě nespavosti. Bazalka vám může pomoci vypořádat se s virovou či bakteriální infekcí, protože působí jako přírodní antibiotikum. Pomáhá zbavit se únavy, uvolňuje celkové napětí organismu. Pro své povzbuzující účinky bývala bazalka v dřívějších dobách považována za afrodisiakum.

Bazalka vonná ulevuje od bolestí hlavy nebo si z ní můžete připravit kloktadlo při bolestech v krku či při zánětu dásní. Tato rostlinka je tak silná, že když si ji postavíte v květináči k oknu, svou vůní bude odpuzovat mouchy.

Sušená bylinka se používá ve formě odvaru - 1 polévkovou lžíci sušené bazalky zalijte cca 300 ml vroucí vody a 1 minutu povařte. Poté nechte vyluhovat asi 20-30 minut. Přeceďte přes sítko a užívejte 80 ml 3x denně po jídle. V případě zánětu dutiny ústní tímto odvarem můžete kloktat nebo vyplachovat, klidně 5x denně. Jestliže občas trpíte nechutenstvím, užívejte 80 ml tohoto odvaru 1/4 hodiny před jídlem.

Silným odvarem z bazalky lze omývat hnisavé a špatně se hojící rány, nebo ho můžete přidávat do koupele pro uklidnění a osvěžení zároveň.

Při běžných dávkách nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Jen buďte, prosím, opatrní, abyste se bazalkou nepředávkovali, protože by vám to mohlo způsobit svalovou křeč.

Bylinný čaj při zánětu žaludku:

Ingredience: 5 dílů natě bazalky, 4 díly natě řebříčku, 4 díly natě třezalky, 4 díly květu heřmánku, 3 díly natě saturejky, 3 díly natě měsíčku a 2 díly natě ožanky

Jak na to: Dvě zarovnané polévkové lžíce bylinné směsi zalijte 500 ml vroucí vody, přikryjte a nechte asi 1/4 hodiny vylouhovat. Pak sceďte a pijte 2-3x denně necelou půl hodinu před jídlem.

Z lístků bazalky se získává destilací vodní parou esenciální olej a využívá se i k přípravě macerátu nebo alkoholové tinktury. Éterický olej z bazalky je vynikajícím nervovým tonikem účinným při nervozitě, úzkosti a bolestech hlavy, blahodárně působí při nevolnosti a žaludečních obtížích, zlepšuje koncentraci, podporuje pocení a odpuzuje hmyz. Aromaolej z bazalky se často míchá s éterickými oleji z citrusů, se šalvějí, gerániem, hřebíčkem, jalovcem, neroli, nebo s majoránkou, meduňkou, rozmarýnou, mátou či tymiánem. Esenciální olej z bazalky lze využívat k masážím - stačí pár kapek do nosného oleje, k vnitřnímu užití a do aromalampy nebo difuzéru. V těchto případech postačí 3-5 kapek. Buďte však opatrní s dávkováním a před použitím k masáži udělejte kožní test. Bazalkový éterický olej by neměly používat těhotné ženy.

Tinktura z bazalky pravé zlepšuje trávení, harmonizuje střevní peristaltiku, tlumí žaludeční křeče a nadýmání, podporuje vykašlávání a má skvělé účinky na průduškové astma. Bazalka v této podobě též pomáhá při nespavosti a migrénách, povzbuzuje činnost jater. Užívá se 3x denně 20 kapek do vody nebo čaje asi čtvrt hodiny před jídlem. Tinktura z bazalky pravé není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy. Neměla by se brát déle než 4 týdny.

Tinktura z bazalky posvátné výborně působí proti virům a bakteriím, má antidepresivní účinky, působí jako diuretikum, zmírňuje příznaky astmatu a alergické rýmy. Napomáhá lepšímu prokrvení mozku a zlepšuje paměť. Stejně jako bazalka pravá podporuje vykašlávání. Tinktura z bazalky posvátné se užívá ve stejném dávkování jako u bazalky pravé, jen se s největší pravděpodobností po dobu užívání snižuje možnost početí.