Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Divoce rostoucí superpotraviny

Divoce rostoucí superpotraviny V březnu začíná růst spousta zelených superpotravin, které příroda vytvořila přímo na míru našim potřebám.
Jana Konečná
4,2 5
6

Přejít na sekci článku:

Bříza

Bříza zdroj: shutterstock.com

Bříza patří mezi stromy, které na náš organismus po zimě působí nejsilněji. Má opravdu silný očišťující a posilující účinek. Březová míza se stáčí z navrtaného březového kmene. Lze ji získat pouze v krátkém období během jarních měsíců, kdy se strom probouzí ze zimního spánku. Tato šťáva obsahuje rychle vstřebatelný přírodní cukr, je výborná pro detoxikaci, regeneraci a rekonvalescenci organismu a navíc zrychluje metabolismus. Dále pomáhá očišťovat a posilovat ledviny a působí také preventivně proti tvorbě ledvinových kamenů.

Mladé březové lístky můžeme nadrobno pokrájet do salátu, podusit je se zeleninou, nebo klasicky nasušit. Detoxikačních účinků břízy můžete využít i při ošetření pleti. Odvar z břízy lze použít jako čisticí pleťovou vodu na rychle se mastící a nečistou pleť. Pokud potřebujeme posílit vlasovou pokožku, urychlit růst vlasů, nebo se zbavit lupů, použijeme odvar z březových lístků na závěrečný oplach vlasů po mytí a na závěr pokožku hlavy ještě důkladně promasírujeme.

Medvědí česnek

Další z řady jarních detoxikačních bylin je medvědí česnek. Za svůj přívlastek „medvědí“ prý opravdu vděčí medvědům. Ti jej konzumují na pročištění a doplnění živin po dlouhém zimním spánku. Podle staré germánské pověsti zase medvědí česnek dodává medvědí sílu ☺. Medvědí česnek má typickou štiplavou chuť i aroma jako klasický česnek. A podobně jako kuchyňský česnek působí i ten medvědí jako přírodní antibiotikum. Obsahuje velké množství vitaminů a minerálních látek, zejména jód. Navíc čistí krev, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a pročišťuje ledviny. Medvědí česnek můžete přidat na obložené chleby, posypat jím vařené brambory nebo si z něj vyrobit pesto.

Upozornění: Ať už se chystáte na sběr jakékoliv bylinky, vyhýbejte se znečištěným místům v okolí větších měst a podobně. Pokud nemáte možnost nasbírat si tyto lokální superpotraviny v čistém prostředí, raději si kupte nějaké výrobky, ve kterých jsou tyto bylinky obsaženy.