Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Divoce rostoucí superpotraviny

4.2 5
6

Přejít na sekci článku:

Pampeliška

Pampeliška zdroj: shutterstock.com

Pampeliška neboli smetánka lékařská je typickým symbolem jara. Pohled na travnatý koberec posetý žlutými květy pampelišek na jaře pravidelně rozzařuje zbytkovou šeď odcházející zimy a zvedá náladu všem kolemjdoucím. Zároveň slouží květy pampelišek jako první potrava pro včely. Listy smetánky můžete sbírat po celý rok, květy však jen na jaře a brzkém létě, kdy kvetou. Pro kořen je pak nejvhodnější doba sběru v srpnu nebo říjnu. Stejně jako většina typických jarních bylin má i pampeliška silné očistné účinky. Příroda prostě dobře ví, co právě na jaře pro zbavení se zimních tukových zásob potřebujeme. Kromě očisty pampeliška posiluje ledviny, zlepšuje trávení, pročišťuje pleť, energizuje a pomáhá od zažívacích potíží.

Pampelišku můžete zužitkovat úplně celou. Pampeliškové květy jsou známé jako základ pro výrobu pampeliškového medu, který se používá místo klasického včelího medu, pokud se z nějakého důvodu chcete včelím produktům vyhýbat nebo nechcete používat živočišné produkty obecně. Listy jsou vynikající do salátů. Nasekejte je nadrobno a smíchejte s další listovou zeleninou. Do salátu můžete přidat také nasekaný nebo nastrouhaný pampeliškový kořen. Kořen i listy si můžete nasušit na zimu na čaj.

Sedmikráska

Krásné bílé květy sedmikrásek zdobí nejen trávníky, ale také se vytrvale probojovávají k neradosti zahrádkářů na okraje záhonů. Sedmikráska patří mezi jedlé květy, které kromě toho, že každý pokrm zkrášlí a ozvláštní, mají i léčivé účinky. Má močopudné a odvodňující účinky a díky tomu se doporučuje při otocích nohou i při revmatismu. Sedmikráskový sirup nebo čaj je zase výborný na kašel, zahlenění a různé virózy. Sedmikráska má blahodárné účinky i na pleť. Obklady z květů působí hojivě, květy macerované v rostlinném oleji jsou skvělým pěstícím pleťovým olejem. Květy sedmikrásek můžete přidávat jen tak jako ozdobu do polévek, salátů nebo na obložené pečivo.

Související produkt
Čaj ayurvédský Cleanse, bio 36 g, 20 ks
Pukka / 139 Kč
Bylinný ajurvédský čaj Cleanse spojuje chutnou směs bylin, které nejenže mají osvěžující chuť, ale zároveň napomáhají optimální látkové výměně.
Detail produktu