Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Irský mech - rostlinný kolagen

Irský mech - rostlinný kolagen Irský mech je vlastně veganská forma želatiny. Používá se v kuchyni, je skvělou léčivkou a zároveň je využíván v kosmetice.
Iva Lhotská
3,6 5
7

irský mech zdroj: unsplash.com

Irský mech, jinak též nazývaný puchratkou kadeřavou nebo latinsky Chondrus crispus, je zvláštní červená řasa, která roste na mořském pobřeží v různých částech světa. Je to v Irsku, ale třeba také v Normandii, Bretani nebo v Severní Americe. Tato speciální řasa z kmene Rhodophyta je cennou léčivkou, ovšem má své využití i v kosmetice a kuchyni.

Irský mech, který roste hojně podél skalnatého atlantického pobřeží v oblasti Evropy i Severní Ameriky a nachází se i v části Tichého oceánu, je znám též pod názvem Karagenan. Tato řasa, v čerstvém stavu měkká a chrupavčitá, má pestré barvy - od zeleno-žluté, přes červenou, tmavě fialovou až po fialovo-hnědou. Už v 19. století se stal irský mech jedním z hlavních zdrojů výživy v některých částech Irska. I podle toho, pravděpodobně získal své jméno. V Irsku se také těší velké oblibě a tradici v lidovém léčitelství. V současné době se irský mech pro svůj vysoký obsah živin stává stále populárnější v oblasti zdravého stravování. Je též vynikajícím pomocníkem v kulinářství.

Stélky vodní řasy, puchratky kadeřavé čili irského mechu se sbírají, suší a používají jako cenná léčivá rostlina, popřípadě jako technologická surovina zvaná karagen. Pokud jste se už setkali s názvem cejlonský mech, jedná se o známou řasu agar-agar. Má podobný charakter jako karagen, ale jedná se o jiný druh. Komerčního označení "irský mech" se však používalo i pro surovinu z jiné řasy, puchratky bradavičnaté.

Čím je irský mech tak mimořádný?

Řasa zvaná irský mech obsahuje vysoké množství různých látek, jež způsobují to, že po namočení zgelovatí. Jedná se hlavně o karagen vytvářející v podstatě velké molekuly vážící na sebe vodu. Karagen dokáže projít vaším trávicím ústrojím zcela beze změn, dokonce se nerozloží ani působením trávicích šťáv. Velká molekula karagenu se ze střeva do organismu nevstřebává a ve finále opouští tělo v nezměněné podobě. Díky tomu dojde k navození pocitu sytosti a zpomalení vstřebávání tuků ze střeva do těla. I z toho důvodu je irský mech obsažen v některých přípravcích na hubnutí.

V případě irského mechu se vlastně jedná o veganskou formu želatiny. Získané želé se dá přidat do nápojů, různých dezertů či zmrzliny aj. pokrmů, protože zahušťuje a působí jako pojivo, navíc je lehce stravitelné. Irský mech je ovšem využíván i v kosmetice, např. se přidává do tělového mléka. Nejen, že zklidní vaši pokožku, ale zároveň vám pomůže eliminovat vrásky a zbavit se tmavých kruhů pod očima! Tato téměř zázračná řasa vám uleví, když si spálíte kůži na sluníčku nebo při různých problémech s pokožkou, ekzémech, vyrážkách či lupénce.

Irský mech má skutečně blahodárné účinky na zdraví. Zklidňuje sliznice, působí na zjemnění tkání v celém těle, má mírně projímavé vlastnosti. Irský mech hojí žaludeční vředy, dobře působí při zánětech střev i dýchacího ústrojí, např. při zánětu průdušek, zápachu z úst a zápalu plic či tuberkulóze. Pro svůj obsah antioxidantů je puchratka kadeřavá vysoce účinná proti volným radikálům. Irský mech dále zabírá při problémech s močovým měchýřem či zánětech kloubů, spojených s otoky - revmatické artritidě. Irský mech chrání vaše tělo před nádory a zlepšuje funkci štítné žlázy. Na základě studií z poslední doby se zjistilo, že irský mech působí antiviroticky, zejména při chřipce a příušnicích.

Jaké látky irský mech obsahuje a proč byste si ho měli určitě pořídit?

Irský mech obsahuje rostlinný sliz, až 55 % polysacharidů, cca 15 % minerálů, nejvíce jódu a síry a skoro 10 % bílkovin. Má též vysoký obsah vápníku, draslíku a vitaminů A, D, E, K a vitamin F, což jsou esenciální mastné kyseliny. Irský mech má bohatý podíl vlákniny. Jedná se tedy o jedinečný doplněk stravy a výživnou superpotravinu.

Jaké benefity irský mech přináší?

1. Jde o skvělý prostředek na hubnutí, který je nízkokalorickým a zároveň výživným zahušťovadlem (alternativou k vejcím) a zdrojem potravy s neutrální chutí a barvou. Dá se přidávat do slaných i sladkých jídel. Je vhodný i pro vegany.

2. Má mírně projímavé účinky, zlepšuje metabolismus a činnost štítné žlázy, navozuje hormonální rovnováhu.

3. Přispívá k lepšímu stavu trávicího a dýchacího ústrojí, má antivirotické vlastnosti. Pomáhá játrům zbavovat se tuku. Chrání organismus před nádory.

4. Pomáhá při potížích s močovým měchýřem, regeneruje kosti, šlachy, zuby, klouby a celý pohybový aparát. Zvyšuje hladinu energie.

5. Čerstvý irský mech výborně působí na mozek, podporuje lepší paměť. Napomáhá vyrovnanosti v oblasti emoční - eliminuje vztek, náladovost, úzkost či deprese.

6. Irský mech v kosmetice podporuje lepší hydrataci pokožky a doplňuje minerály. Zklidňuje kůži, eliminuje vrásky a kruhy pod očima. Přispívá k mladistvému vzhledu.

7. Chrání před volnými radikály, ulevuje při spáleninách, ekzémech a lupénce.

Jak se irský mech připravuje

Nejdříve řasy důkladně promyjte a namočte aspoň na 2 - 4 hod. do teplé vody (lepší je déle, nejlépe přes noc a ještě 1 - 2x vyměnit vodu a znovu proprat). Následně je dejte do mixéru a připravte hladkou, želatinovou pastu. Připravenou želatinu použijte do jídel, které máte rádi. Upozornění: Doba namáčení závisí na tom, zda je irský mech čerstvý nebo sušený. Návod byste měli najít na obale. Bílý povlak na mechu jsou zbytky soli, ne plíseň! Připravenou želatinu dávejte do chladničky v uzavřené nádobě, kde vydrží až 1 měsíc. Můžete ji přidávat do smoothie, polévek, pomazánek, cheesecaků, pudinků, veganských sýrů, želatinových dortů či veganských sýrů. Pasta ze želatiny slouží též jako náhrada tuků, zejm. kokosového oleje v pokrmech, dokáže vytvořit nádherně nadýchanou strukturu. Čerstvý irský mech lze použít i do salátů.

Připravte si lahodný a zdravý nápoj z irského mechu

Řasu vařte cca 60 minut ve vodě a přidejte vanilku, ořechy nebo jahody. Na úplný konec se dává ještě mléko, koření a rum. Běžně se servíruje vychlazený. Nápoj z irského mechu je velice silný a je využíván jako afrodisiakum.

Jak můžete irský mech využít ke zkrášlení

Irský mech si můžete dát jako obličejovou masku, přičemž dojde k vyživení a vyhlazení pleti. Jestli chcete mít pružnou pokožku na celém těle, namažte se gelem celí. Pro ženy mám příznivou zprávu: Irský mech vám pomůže se postupně zbavit celulitidy. Když využijete tuto řasu k zábalu, zlepší se kvalita vašich vlasů a současně s tím podpoříte jejich růst.

Poznámka na závěr

Možná jste se setkali s tvrzením, že je karagen, obsažený v irském mechu škodlivý. Je to látka, která zajišťuje jeho želírovací schopnost. Pokud si zakoupíte skutečně druh Chondrus crispus a navíc v raw kvalitě přirozeně konzervovaný mořskou solí od renomované firmy, nemusíte se ničeho obávat. Rozhodně neprohloupíte! Všechny naprosto exkluzivní přednosti irského mechu jsou teprve objevovány, ale to neznamená, že vy si už doma nemůžete připravit s jeho pomocí lahodné a zdravé pokrmy.