Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Máta peprná: voní, hojí, pomáhá

Máta peprná: voní, hojí, pomáhá Máta je velmi bohatá na obsah vonných silic, zejména mentholu. Mátový čaj si pro jeho univerzální účinky velice oblíbil pouštní kočovný národ Touaregů.
Jana Konečná
5,0 5
3

Máta zdroj: pixabay.com

Máta je další z řady skvělých a univerzálních bylinek. Příznivě působí na spoustu oblastí našeho života. Máty je také nespočetně druhů a každý druh má trochu odlišnou vůni i trochu jiné účinky. Ty nejdůležitější účinky však mají všechny druhy společné. Máta se dělí na dva základní druhy – na mátu peprnou a mátu klasnatou. Každý z těchto druhů má spoustu různých kultivarů a odrůd. Máta totiž patří mezi jednu z nejoblíbenějších bylin, takže se toho šlechtitelé drží a snaží se přicházet minimálně každý rok s nějakou mátovou novinkou. Takže dnes kromě klasických druhů máty můžeme pěstovat i třeba mátu s příchutí čokolády, jahod nebo citronu.

Původní máta pochází z jižní Evropy a ze Středomoří, ale dnes už se pěstuje ve všech zemích s mírnějším podnebím. Je vysoce bohatá na obsah vonných silic. Tyto silice tvoří až 2 % z ostatních obsažených látek. Toto číslo může být zdánlivě malé, ale v porovnání s ostatními bylinkami je opravdu vysoké. Nejvíce zastoupenou silicí je menthol a spolu s menthonemem, menthofuramenem, piperotem a dalšími silicemi tvoří charakteristickou, ledově větrovou vůni i chuť máty. Právě díky této chuti se máta s oblibou přidává do chlazených a osvěžujících nápojů. Bez máty by se rovněž neobešel alkoholický nápoj mojito. Menthol je také součástí většiny žvýkaček, ústních vod i past.

Máta pro zdraví

Máta se v přírodním léčitelství používá hlavně při trávicích obtížích. Mátový čaj po těžším jídle pomáhá ulehčit jeho trávení. Také zmírňuje následky po konzumaci luštěninových jídel, pálení žáhy a je vhodná na uklidnění žaludku při nevolnosti a zabírá i při průjmových onemocněních. Máta slouží také jako velmi mírné anestetikum žaludeční sliznice a tím zklidňuje i nevolnost v dopravních prostředcích či mořskou nemoc. Rovněž podporuje funkci jater a zlepšuje tak jejich přirozenou detoxikační funkci.

Máta svou všestrannost nezapře ani při dýchacích obtížích. Dezinfikuje vzduch, usnadňuje vykašlávání, ulehčuje dýchání a lehce sráží i horečku. Její mentolová vůně znecitlivuje naše hmatové receptory a tím i lehce snižuje probíhající bolest. Toho se mimo jiné využívá také při bolestech zubů či dásní a je to jeden z důvodů, proč mentol z máty najdete ve většině past, ústních vod i žvýkaček. Kromě dezinfekce ústní dutiny a snížení případné bolestivosti navíc i příjemně osvěží dech.

Vlažný mátový čaj je také jedním z nejúčinnějších prostředků, jak se v horkém letním počasí trochu ochladit. Popíjení silně oslazeného mátového čaje neboli touaregu má ostatně dlouhodobou tradici na africké Sahaře, ale i v arabských zemích či v Indii. Ostatně název touareg vychází z názvu pouštního nomádského kmene – Touaregů. Ti zjistili, že silný mátový čaj je velice v hodný pro drsné pouštní podmínky. V zimě zahřívá, v létě ochlazuje a dodává jim potřebnou energii díky tomu, že je silně oslazený. Arabové u sebe také nosili větvičky máty, aby odpuzovala mouchy a další otravný hmyz.

Přestože máta tak skvěle působí na náš organismus, má i pár negativních vedlejších účinků. Neměly by ji například užívat kojící ženy, protože snižuje tvorbu mateřského mléka. Mátové silice také uvolňují svalstvo zažívací trubice a mohou tak zhoršit průběh brániční kýly. Dávejte si také pozor na užívání máty při alternativním léčení. Užívání máty totiž snižuje účinky homeopatické léčby.

Máta v kosmetice

Máta zdroj: pixabay.com

V kosmetice najdete výtažky z máty především v přípravcích určených na mastnou a aknózní pleť. Díky svým protizánětlivým účinkům urychluje hojení načervenalých a bolestivých pupínků, zabraňuje jejich šíření a opakovanému vytváření. Zároveň pokožku příjemně chladí, prokrvuje, tonizuje a osvěžuje. Působí jako chladivý balzám na svědivou a podrážděnou pokožku a působí anesteticky při obtěžujících kožních onemocněních, jako je lupénka, ekzém nebo opar.

Výtažky z máty se přidávají také do masážních přípravků na uvolnění nataženého svalstva a bolestivých kloubů. Její účinky ocení i lidé, které trápí revmatická onemocnění či dna. Máta je také výborná na osvěžení unavených a nateklých chodidel po túře nebo každodenní letní procházce po městě, kdy dáváme nohám opravdu zabrat. Mátu můžete na pokožku aplikovat ve formě mátového oleje, obkladů či koupelí z odvarů a různých léčivých bylinkových mastí s jejími výtažky.

Domácí mátovou tinkturu k vnitřnímu užívání i k přidávání do domácí kosmetiky vyrobíte, že zalijete hrst máty peprné (ta má nejvyšší obsah mentholu) vysokoprocentním alkoholem tak, aby byla celá ponořená. Necháte 4 týdny macerovat a každý den zlehka protřepáváte. Po měsíci směs sceďte a slijte do skleněné lahvičky. Tinkturu můžete také používat na masírování spánků při únavě, bolestech hlavy nebo přidat pár kapek do koupele.

Máta v aromaterapii a ájurvédě

Máta se díky své silné a osvěžující vůni používá také v aromaterapii například na pročištění a osvěžení vzduchu při nachlazeních, ale i kdykoliv během běžného dne, když vám dochází energie a cítíte se fyzicky i psychicky vyčerpaní. Vůně máty účinně podporuje koncentraci, dodává novou energii a zmírňuje bolesti hlavy z přetažení či při vysokém stresu. Už jen samotná vůně máty pomáhá při nevolnostech všeho druhu.

Můžete ji však použít i vnitřně – stačí kápnout jednu kapku éterického oleje na kostku cukru. Pokud se ale chystáte ji užívat vnitřně, rozhodně si dávejte pozor na kvalitu éterického oleje a poohlédněte se po tom, který je v bio kvalitě. Máta však není moc vhodná v aromaterapii pro malé děti. Silně totiž stimuluje chladové receptory a to může obzvláště miminkům způsobit šok.

V ájurvédě se vůně máty používá k harmonizaci 6. čakry Adžny, kde odstraňuje blokády a pomáhá oprostit se od všech starých a neaktuálních myšlenek a pocitů, například při ublíženosti kvůli staré křivdě a podobně. Dále aroma máty posiluje naši duchovní stránku, dodává jasnost a lehkost našemu myšlení. Obdarovává našeho ducha jasností a živostí a podporuje sílu koncentrace. Máta je také výborná pro lidi s dóšou horkého typu Pitta, kteří se hlavně v létě, při cestování a v různých stresových situacích doslova rozohňují. Máta je pomáhá trochu zklidnit a „zchladit“.

Související produkt
Máta peprná, Bio Demeter, Baldini 5 ml
Taoasis / 194 Kč
Výrazně osvěžující a chladivá vůně mátového éterického oleje povzbudí vaši mysl a zesílí pozornost. Je vynikající na povzbuzení a probrání během dlouhodobé psychické práce.
Detail produktu